Domů
Jaderné elektrárny
Reuters: Francouzská vláda nerozhodne o dostavbě nových jaderných bloků dříve než na konci roku 2022

Reuters: Francouzská vláda nerozhodne o dostavbě nových jaderných bloků dříve než na konci roku 2022

Francouzská vláda nerozhodne o dostavbě nových jaderných bloků dříve než na konci roku 2022, informovala agentura Reuters. Rozhodnutí má padnout až poté, co bude do nového bloku JE Flamanville zavezeno první jaderné palivo. 

Francie, která jako jeden z mála členských státu Evropské unie plánuje dostavbu nových jaderných elektráren, volí opatrný přístup a odkládá rozhodnutí o dostavbě dalších bloků. V plánu je sice výstavba až šesti nových jaderných reaktorů typu EPR, nerozhodne se o nich ale dříve než za necelé tři roky.

Francie se dlouhodobě trápí s dostavbou prvního bloku typu EPR ve Flamanville, který má být po opakovaných odkladech spuštěn na konci roku 2022. S ohledem na problémy, kterým EPR při výstavbě čelí, pak není překvapením, že francouzská vláda požaduje nejprve uvedení do provozu alespoň tohoto reaktoru před tím, než začne investovat do přípravy stavby dalších.

EPR přitom nemá problémy jenom ve Francii – dostavbu stejného bloku ve finské elektrárně Olkiluoto provázejí stejné potíže. Zatím jediné dva bloky tohoto typu se povedlo zprovoznit v čínském Taishanu.

 

V návaznosti na problémy EPR již nyní EDF připravuje nový design reaktoru, který by měl být především jednodušší na výstavbu a podstatně levnější. Cílem je uvést tento nový reaktor na trh do roku 2030, což bylo potvrzeno i ze strany EDF.

Francie je, co se týče energetiky, v relativně komfortní pozici, a proto je tlak na rychlé rozhodnutí minimální. Přesto Francie musí počítat s tím, že průměrný věk jaderných elektráren v provozu je aktuálně 35 let, přičemž nejčastěji je životnost jaderných bloků 40 let.

Přestože aktuálně sílí snahy o zvýšení životnosti elektráren, je pravděpodobné, že na prodloužení životnosti nedosáhne každý z bloků.  I pro Francii tedy bude nezbytné plánovat náhradu stávajících bloků za nové.

Komentáře

(4)

Emil

10. leden 2020, 07:47

V Taishanu jsou v provozu dva bloky EPR.

Jan Budín

10. leden 2020, 09:01

Díky za upozornění, v textu bylo opraveno. JB

energetik II

10. leden 2020, 10:06

Kdo ví, co bude za 3 roky. Solar a vítr stále zlevňují, naopak jádro stále zdražuje a USA mají tolik plynu, že nevědí co s ním a tak také zlevňuje. A kdo ví, zda bude Flamanville- 3 dokončeno 2022 ? Zatím se doba stavby prodloužila ze 4 na 15 let. Je to ale konečná ?

energetik II

10. leden 2020, 10:37

Pokud jde o novou výstavbu jádra ve světě , vidím zatím jen - "dvě světélka na konci tunelu".

1. Ruské státní půjčky na 80 až 90 % ceny stavby JE. Kdo nevěří našim "čučkařům" o tom, že Rusko je ďábel , tak v podstatě na stavbu JE nemusí shánět peníze. Rusko poskytuje "miliardové hypotéky" na stavby svých VVER- 1200 , například Maďarsku 10 mld. USD = 260 mld. Kč. Tento postup by mohl zabrat hlavně v rozvojových zemích /Bangladéš, Egypt, Uzbekistán,..../

2. Další "želízko v ohni" je čínský reaktor Hualong One. Čína se ho snaží představit jako svůj exportní artikl a zatím se jich staví sedm kusů, 5 v Číně a 2 v Pakistánu. Co má být jeho hlavní výhodou ? Má být dosaženo nízké ceny 3 mld. USD za reaktor /70 mld. Kč/ a doby stavby 60 měsíců. Nyní se finišuje na dokončení prvního "zkušebního" kusu Fuqing-5 , horké testy /snad ?/ probíhají v této době , někdy v únoru, březnu by mohlo začít zakládání paliva a připojení k síti by mohlo proběhnout do 7.května 2020 , tedy těch 60 měsíců stavby by se možná dalo splnit. Uvidíme.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.