Reuters: Francouzská vláda nerozhodne o dostavbě nových jaderných bloků dříve než na konci roku 2022

DomůJaderné elektrárnyReuters: Francouzská vláda nerozhodne o dostavbě nových jaderných bloků dříve než na konci roku 2022

Francouzská vláda nerozhodne o dostavbě nových jaderných bloků dříve než na konci roku 2022, informovala agentura Reuters. Rozhodnutí má padnout až poté, co bude do nového bloku JE Flamanville zavezeno první jaderné palivo. 

Francie, která jako jeden z mála členských státu Evropské unie plánuje dostavbu nových jaderných elektráren, volí opatrný přístup a odkládá rozhodnutí o dostavbě dalších bloků. V plánu je sice výstavba až šesti nových jaderných reaktorů typu EPR, nerozhodne se o nich ale dříve než za necelé tři roky.

Francie se dlouhodobě trápí s dostavbou prvního bloku typu EPR ve Flamanville, který má být po opakovaných odkladech spuštěn na konci roku 2022. S ohledem na problémy, kterým EPR při výstavbě čelí, pak není překvapením, že francouzská vláda požaduje nejprve uvedení do provozu alespoň tohoto reaktoru před tím, než začne investovat do přípravy stavby dalších.

EPR přitom nemá problémy jenom ve Francii – dostavbu stejného bloku ve finské elektrárně Olkiluoto provázejí stejné potíže. Zatím jediné dva bloky tohoto typu se povedlo zprovoznit v čínském Taishanu.

Výroba elektrické energie ve Francii ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019

 

V návaznosti na problémy EPR již nyní EDF připravuje nový design reaktoru, který by měl být především jednodušší na výstavbu a podstatně levnější. Cílem je uvést tento nový reaktor na trh do roku 2030, což bylo potvrzeno i ze strany EDF.

Francie je, co se týče energetiky, v relativně komfortní pozici, a proto je tlak na rychlé rozhodnutí minimální. Přesto Francie musí počítat s tím, že průměrný věk jaderných elektráren v provozu je aktuálně 35 let, přičemž nejčastěji je životnost jaderných bloků 40 let.

Přestože aktuálně sílí snahy o zvýšení životnosti elektráren, je pravděpodobné, že na prodloužení životnosti nedosáhne každý z bloků.  I pro Francii tedy bude nezbytné plánovat náhradu stávajících bloků za nové.