Komerční provoz Olkiluoto 3 byl opět odložen, stavba jaderné elektrárny ve Finsku potrvá nejméně 16 let

DomůJaderné elektrárnyKomerční provoz Olkiluoto 3 byl opět odložen, stavba jaderné elektrárny ve Finsku potrvá nejméně 16 let

Jaderný blok Olkiluoto 3 bude podle aktualizovaného harmonogramu spuštěn nejdříve v březnu roku 2021. Doba výstavby se tak protáhne o dalších 6 měsíců. Stále by se ovšem mělo jednat o první reaktor typu EPR, který bude v EU uveden do provozu.

První reaktor typu EPR, který má být uveden v Evropě do provozu, opětovně odkládá zahájení svého komerčního provozu. Podle čtvrtečního prohlášení jeho budoucího provozovatele, finské společnosti TVO, má být reaktor uveden do provozu v březnu roku 2021.

Není to přitom zdaleka první zpoždění, které Olkiluoto 3 ohlašuje. Ještě v polovině tohoto roku přitom společnost TVO opakovala, že reaktor bude spuštěn v červenci 2020.

Zcela první harmonogram přitom mluvil o spuštění bloku v květnu roku 2009. S ohledem na poslední odklad komerčního provozu je stavba opožděna již o téměř 12 let. Práce na stavbě přitom započaly v roce 2005.

{„country“:“FI“,“type“:“AREA“,“from“:“2019-11-01″,“to“:“2019-11-31″,“caption“:“Výroba elektřiny Finsku v letošním listopadu“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-11-01“,“end_date“:“2019-11-31“,“lang“:“CZ“}

Obdobné problémy ovšem nepostihly pouze stavbu EPR v elektrárně Olkiluoto, obdobné zpoždění hlásí i elektrárna ve Flamanville, kde je ve výstavbě jeden blok od roku 2007. Původní spuštění bylo v plánu v roce 2012, přičemž podle aktuálního harmonogramu má být zprovozněn až ke konci roku 2022.

Jediné reaktory EPR, které jsou aktuálně v komerční provozu, jsou dva bloky v elektrárně Taishan v Číně. Evropa na své první bloky tohoto typu stále čeká. První blok JE Taishan byl uveden do komerčního provozu v prosinci 2018 a druhý v září 2019.

Pro Českou republiku, která je aktuálně v počátku přípravné fáze dostavby jaderné elektrárny, tento typ bloku ovšem není vhodný. Dle vyjádření zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla i ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je v lokalitě Dukovany možné umístit blok o maximálním výkonu 1200 MW. Reaktor typu EPR, který je ve výstavbě ve Flamanville a Olkiluoto, má jmenovitý výkon 1650 MWe, a proto jeho umístění není vhodné.