Malé modulární reaktory z dílny britského konsorcia Small Modular Reactor (SMR), jehož členem je také Rolls-Royce, mohou dodávat elektřinu za cenu srovnatelnou s cenou elektřiny z offshore větrných elektráren. Rolls-Royce ve své úterní tiskové zprávě uvedl, že by se cena elektřiny z jejich SMR mohla pohybovat kolem 60 £/MWh. Konsorcium zároveň upozornilo britskou vládu na obrovský globální potenciál tohoto odvětví, který odhaduje na 65 až 85 GW do roku 2035.

Britský průmysl má díky malým modulárním reaktorům podle konsorcia, jehož členy jsou kromě Rolls-Royce také společnosti Amec Foster Wheeler, Arup, Laing O’Rourke a Nuvia, obrovskou příležitost poskytovat bezpečnou, spolehlivou a konkurenceschopnou dodávku elektřiny v následujících desetiletích. Ta bude potřeba, jelikož Spojené království plánuje ve 20. letech odstavit všechny uhelné elektrárny a značnou část jaderných elektráren.

Britské malé modulární reaktory mohou podle konsorcia dodávat elektřinu za 60 £/MWh, což je cena srovnatelná se strike price pro offshore větrné elektrárny udělenou v posledním kole aukcí na podporu OZE ve Velké Británii, která dosáhla 57,5 £/MWh. Zmíněná aukce zároveň opět rozvířila diskuzi nad stavbou jaderné elektrárny Hinkley Point C, která se řadě analytiků zdá vzhledem k udělené strike price 92,5 £/MWh předražená. Podle odhadů deníku Financial Times již nyní, vzhledem k zohlednění inflace, kontrakt dosahuje na částku kolem 100 £/MWh.

Obrovská exportní příležitost

Malé modulární reaktory představují navíc podle konsorcia obrovskou exportní příležitost, kterou konsorcium vyčíslilo na 400 miliard liber. Kromě exportní příležitosti by v tomto odvětví mělo vzniknout 40 000 kvalifikovaných pracovních míst.

„Spojené království nemělo nikdy větší potřebu po levné, nízkouhlíkové, bezpečné a spolehlivé výrobě elektřiny. Při předpokládané rostoucí spotřebě elektřiny v nejbližších letech, způsobené částečně rostoucí oblíbeností elektromobilů, věříme, že britský SMR program je nezbytnou součástí naší národní infrastruktury,“ řekl prezident jaderné sekce v Rolls-Royce Harry Holt.

Britská vláda zahájila v březnu loňského roku první fázi soutěže o celkem 250 milionů liber na výzkum v oblasti jaderného výzkumu, který má být zaměřen právě na rozvoj malých modulárních reaktorů. Vítěz však prozatím vybrán nebyl.

Úvodní fotografie: Malý modulární reaktor – Rolls-Royce. Zdroj: www.theengineer.co.uk

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *