Domů
Jaderné elektrárny
Rusko bude v Záporožské elektrárně používat vlastní jaderné palivo
Zdroj: TVEL
Zdroj: TVEL

Rusko bude v Záporožské elektrárně používat vlastní jaderné palivo

Po vyčerpání současných zásob přejde Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na ruské jaderné palivo. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na představitele ruské společnosti Rosenergoatom, která je součástí energetické divize koncernu Rosatom. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví, Západ ji nadále považuje za ukrajinský majetek.

„Palivo, které je v provozu, bude vyčerpáno… naše bude použito v budoucnu,“ citoval TASS poradce generálního ředitele Rosenergoatomu Renata Karčau.

Proces přechodu na toto palivo již podle něj ve skutečnosti začal, zahrnuje totiž mnoho fází včetně dokumentace.

Ruští vojáci areál obsadili na začátku března, provoz stále zajišťují Ukrajinci. Z ostřelování a poškozování zařízení se navzájem viní Kyjev a Moskva. Ruský prezident Putin minulý týden nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi řekl, že MAAE navzdory Putinovu dekretu elektrárnu považuje za ukrajinskou.

ban jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se