Domů
Jaderné elektrárny
Rusko v Číně postaví ve spolupráci s CNNC čtyři jaderné bloky VVER-1200

Rusko v Číně postaví ve spolupráci s CNNC čtyři jaderné bloky VVER-1200

Smlouvy o výstavbě čtyř jaderných reaktorů typu VVER-1200 byly podepsány na China International Import Expo v Šanghaji. Smlouvy byly uzavřeny mezi čínskou CNNC (China National Nuclear Corporation) a ruskou státní společností Rosatom. Reaktory mají být postaveny v jaderných elektrárnách Tianwan a Xudabao.

CNNC uvedla, že smlouvy, které byly podepsány na China International Import Expo v Šanghaji, znamenaly implementaci rámcových smluv podepsaných v červnu v Pekingu. Dohoda potvrdila výstavbu čtyř jaderných reaktorů typu VVER-1200. Výstavba má probíhat v jaderné elektrárně Tianwan a Xudabao. V jaderné elektrárně Tianwan se bude jednat o 7. a 8. blok. Jaderná elektrárna Xudabao bude nově vybudovaná a bude se jednat o 1. a 2. blok. Jaderná elektrárna Xudabao se bude nacházet v provincii Liao-ning (Liaoning).

Výstavba jaderné elektrárny Tianwan byla zahájena v roce 1999 a první blok byl zprovozněn v červnu 2007. Druhý blok byl zprovozněn v září 2007. Třetí blok byl uveden do provozu v únoru 2018 a čtvrtý v říjnu 2018. Všechny čtyři reaktory jsou typu VVER-1000 každý o instalovaném elektrickém výkonu 1000 MWe.

Výstavba 5. a 6. bloku měla být původně zahájena v roce 2011, ale kvůli nehodě ve Fukušimě čínská vláda výstavbu zastavila. V prosinci 2015 byla schválena opětovná výstavba těchto dvou bloků. V prosinci 2015 byla zahájena výstavba 5. bloku a v září 2016 byla zahájena výstavba 6. bloku. Použité reaktory jsou typu ACPR-1000 o instalovaném elektrickém výkonu 1080 MWe. Komerční provoz se očekává na konci roku 2021.

Zdroj úvodní fotografie: Power Engineering International

Komentáře

(2)

Ivan Novák

11. listopad 2018, 11:55

Číňané jsou si možná vědomi toho, že jejich rozvinuté ale ve skutečnosti převzaté know how není totéž jako ruské autorské know why. Možná jde i o výrobní a dopravní kapacity, Liao-ning leží u korejských hranic, od Transsibiřské magistrály cobydup.

Petr

12. listopad 2018, 12:09

Jo souhlasím, že Čína už nejmodernější jaderky francouzské i americké zvládla dokonce líp než multidobroserové v zemích původu, tak se ještě potřebuje podívat na nejvyspělejší ruské (plus později dalších pár kusů vnitrozemských s chlazením odparem) a po roce 2025 vyvine už konečné řešení pro své vodní jaderky o výkonu cca 1400MW.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.