Domů
Jaderné elektrárny
Rusko v Číně postaví ve spolupráci s CNNC čtyři jaderné bloky VVER-1200
Nejmodernější bloky VVER1000 už mají řadu prvků reaktorů III. generace. Tyto modely se nejnověji dokončují v čínské elektrárně Tchien-wan (zdroj Rosatom).

Rusko v Číně postaví ve spolupráci s CNNC čtyři jaderné bloky VVER-1200

Smlouvy o výstavbě čtyř jaderných reaktorů typu VVER-1200 byly podepsány na China International Import Expo v Šanghaji. Smlouvy byly uzavřeny mezi čínskou CNNC (China National Nuclear Corporation) a ruskou státní společností Rosatom. Reaktory mají být postaveny v jaderných elektrárnách Tianwan a Xudabao.

CNNC uvedla, že smlouvy, které byly podepsány na China International Import Expo v Šanghaji, znamenaly implementaci rámcových smluv podepsaných v červnu v Pekingu. Dohoda potvrdila výstavbu čtyř jaderných reaktorů typu VVER-1200. Výstavba má probíhat v jaderné elektrárně Tianwan a Xudabao. V jaderné elektrárně Tianwan se bude jednat o 7. a 8. blok. Jaderná elektrárna Xudabao bude nově vybudovaná a bude se jednat o 1. a 2. blok. Jaderná elektrárna Xudabao se bude nacházet v provincii Liao-ning (Liaoning).

Výstavba jaderné elektrárny Tianwan byla zahájena v roce 1999 a první blok byl zprovozněn v červnu 2007. Druhý blok byl zprovozněn v září 2007. Třetí blok byl uveden do provozu v únoru 2018 a čtvrtý v říjnu 2018. Všechny čtyři reaktory jsou typu VVER-1000 každý o instalovaném elektrickém výkonu 1000 MWe.

Výstavba 5. a 6. bloku měla být původně zahájena v roce 2011, ale kvůli nehodě ve Fukušimě čínská vláda výstavbu zastavila. V prosinci 2015 byla schválena opětovná výstavba těchto dvou bloků. V prosinci 2015 byla zahájena výstavba 5. bloku a v září 2016 byla zahájena výstavba 6. bloku. Použité reaktory jsou typu ACPR-1000 o instalovaném elektrickém výkonu 1080 MWe. Komerční provoz se očekává na konci roku 2021.

Zdroj úvodní fotografie: Power Engineering International

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
11. listopad 2018, 11:55

Číňané jsou si možná vědomi toho, že jejich rozvinuté ale ve skutečnosti převzaté know how není totéž jako ruské autorské know why. Možná jde i o výrobní a dopravní kapacity, Liao-ning leží u korejských hranic, od Transsibiřské magistrály cobydup.

Petr
12. listopad 2018, 12:09

Jo souhlasím, že Čína už nejmodernější jaderky francouzské i americké zvládla dokonce líp než multidobroserové v zemích původu, tak se ještě potřebuje podívat na nejvyspělejší ruské (plus později dalších pár kusů vnitrozemských s chlazením odparem) a po roce 2025 vyvine už konečné řešení pro své vodní jaderky o výkonu cca 1400MW.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se