Domů
Jaderné elektrárny
Rusko staví v Akkuyu první tureckou jadernou elektrárnu

Rusko staví v Akkuyu první tureckou jadernou elektrárnu

Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Tayyip Erdogan se na počátku dubna zúčastnili skrze videokonferenci z Ankary ceremoniálu prvotního lití betonu pro 1. blok jaderné elektrárny Akkuyu. Stalo se tak během Putinovy dvoudenní pracovní návštěvy turecké metropole. Elektrárna by měla spustit svůj první blok v roce 2023 a poslední, čtvrtý blok, pak v roce 2025. Jde o velmi ambiciozní plán. 

Turecký úřad pro atomovou energii (TAEK) udělil na počátku dubna stavební povolení pro jadernou elektrárnu Akkuyu, která je budována v turecké v provincii Mersin. Projekt za přibližně 20 miliard dolarů má za cíl vybudování 4 bloků JE o celkovém instalovaném výkonu 4800 MWe.  Jde o součást plánu tureckého prezidenta, nazvaného „2023 Vision“, která je spojena se 100 lety od založení moderního Turecka a má za cíl snížit závislost země na dovozu energií. První blok elektrárny by měl být spuštěn do provozu právě v roce 2023 a další tři bloky mají následovat do roku 2025. Elektrárna by po dokončení měla do sítě dodávat přibližně 10 % spotřeby elektřiny Turecka.

Erdogan při ceremoniálu poznamenal, že v letech 2003 až 2017 turecká ekonomika rostla v průměru o 5,8 %, a protože se země snaží stát se jednou z deseti nejbohatších zemí světa, bude dodávka energie pro rozvoj ekonomiky velmi důležitá.

„V současnosti vyrábí 450 jaderných elektráren v 31 zemích značné množství elektřiny a v 16 zemích jsou jaderné elektrárny ve výstavbě. Konkrétně jde o 55 jaderných elektráren ve výstavbě. Dnes můžeme říci, že elektrárna Akkuyu, jejíž základy dnes pokládáme, je padesátou šestou.“

Recep Tayyip Erdoğan, Prezident Turecka

Elektrárna Akkuyu podle ruských vzorů

Podle vyjádření generálního ředitele ruské státní společnosti Rosatom, Alexeje Lichačova, je v Turecku bodována nejmodernější a osvědčený typ jaderné elektrárny III+ generace se čtyřmi bloky, založenými na ruském designu VVER-1200. Elektrárna tak splňuje nejvyšší bezpečnostní normy na světě, kterých dnešní jaderná zařízení mohou dosáhnout. Elektrárna budovaná v Akkuyu není první svého druhu. Stejný typ zařízení byl vybudován jako 6. blok JE Novoroněž a 1. blok JE Leningrad II.

„Je před námi velmi ambiciózní úkol – spustit první blok elektrárny v roce 2023, ke 100. výročí založení Turecké republiky. Společně s mým drahým přítelem Recep Tayyipem Erdoganem jsme se dohodli, že uděláme vše pro splnění tohoto úkolu. Jsem přesvědčen, že společná koordinovaná práce ruských a tureckých specialistů umožní splnění všech plánů včas a úspěšné dokončení tohoto projektu bude symbolem dynamického a progresivního rozvoje rusko-turecké spolupráce a partnerství.“

Vladimir Putin, prezident Ruska

Zahájení výstavby JE Akkuyu. Zdroj: Rosatom.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.