Rusko zahájilo instalaci řídicího souboru pro výzkumný reaktor MBIR

DomůJaderné elektrárnyRusko zahájilo instalaci řídicího souboru pro výzkumný reaktor MBIR

Volgodonská větev společnosti AEM Technology dokončila první etapu instalace regulačního palivového souboru do víceúčelového sodíkem-chlazeného výzkumného reaktoru na rychlé neutrony MBIR. Výzkumný reaktor MBIR se staví ve Výzkumném institutu atomových reaktorů (NIIAR) v Dimitrovgradě v ruské Uljanovské oblasti.

Vyacheslav Pershukov, zvláštní zástupce pro mezinárodní a vědecké projekty společnosti Rosatom, byl svědkem dosažení milníku, který AEM Technology, dceřiná společnost rosatomového Atomenergomash, oznámil tuto středu.

Vybavení rychlého reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

„Jde o unikátní vybavení, jedinečný projekt a Atommash je samozřejmě jeho součástí,“ sdělil Pershukov. „Tento úkol je pro společnost Rosatom poměrně složitý vzhledem k velkému objemu mezinárodních objednávek. Jeho jedinečnost znamená, že MBIR pro nás není prioritou z obchodního hlediska, ale spíše pro naši reputaci,“ uvedl.

Andrej Nikipelov, generální ředitel společnosti Atomenergomash, poznamenal, že tloušťka pláště řídicího palivového souboru činí 25-50 mm při průměru 4 metry, což je značný rozdíl oproti řídicím souborům v reaktorech VVER-1200, které mají průměr 300 mm.

Projekt MBIR bude dále zahrnovat hydrotesty a montáž ochranného krytu. Druhá část instalace řídicího souboru bude dokončena montáží všech vnitřních komponent.

Komplex výzkumného reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

Igor Kotov, generální ředitel AEM Technology sdělil: „Můžete říci, že dnes byla do knihy historie jaderné energie napsána nová stránka. MBIR je zásadně novým produktem a všechny operace provedl tým AEM Technology úplně poprvé.“

Atomenergomash je dodavatelem hlavního vybavení reaktoru MBIR. Jeho Volgodonská větev vyrábí celkem 14 součástí, včetně prvků obestavby a podpůrných konstrukcí.

Víceúčelový vědecký reaktor MBIR

MBIR je sodíkem chlazený rychlý reaktor s tepelným výkonem 150 MWt, který bude mít projektovanou životnost 50 let. Půjde o vícesmyčkový výzkumný reaktor umožňující testovat olovo, olovo-bismut a plynné chladivo, přičemž zdrojem energie má být palivo typu MOX (směs uranových a plutoniových oxidů).

NIIAR hodlá vybavit výzkumný reaktor i zařízením pro uzavřený palivový cyklus využívající pyrochemické přepracování použitého paliva, které společnost vyvinula pro provoz v pilotním režimu.

Vědecké příležitosti spojené s provozem reaktoru MBIR; Zdroj: MBIR

Projekt MBIR je otevřen mezinárodní spolupráci ve spojení s mezinárodním projektem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na inovativní jaderné reaktory a nové palivové cykly.

Reaktor MBIR nahradí experimentální rychlý reaktor BOR-60, který na stanovišti NIIAR zahájil svůj provoz již v roce 1969.