Rusko zřizuje technologické centrum pro vyřazování reaktorů RBMK

DomůJaderné elektrárnyRusko zřizuje technologické centrum pro vyřazování reaktorů RBMK

Rosenergoatom, dceřiná společnost ruské státní jaderné společnosti Rosatom, zřizuje nové experimentální a demonstrační centrum pro vyřazování reaktorů RBMK z provozu. Nové centrum bude sídlit v jaderné elektrárně Leningrad s pobočkou v jaderné elektrárně Bělojarsk. V Rusku je v současné době v provozu 10 reaktorů RBMK.

Sovětský reaktor RBMK (reaktor bolšoj moščnosti kanalnyj – kanálový reaktor velkého výkonu) je vodou chlazený reaktor s jednotlivými palivovými kanály používající jako moderátor grafit. Tyto reaktory jsou také známy jako LWGR (light water graphite-moderated reactor – lehkou vodou chlazený reaktor s grafitovým moderátorem). Byl navržen v letech 1964 až 1966 a je velmi odlišný od většiny ostatních konstrukcí jaderných reaktorů, protože byl odvozen od návrhu reaktoru pro výrobu plutonia. V Rusku je v současné době v provozu 10 reaktorů.

„Nedávno jsme se zavázali stavět nové bloky, některé z nich v Leningradu. Nahradí bloky, jejichž reaktory mají být v příštím desetiletí odstaveny. Celkem bude do roku 2030 v Rusku odstaveno 18 bloků, většina z nich má reaktor RBMK. Nově založené centrum bude pracovat na bezpečném odstavování bloků s reaktory RBMK,“ řekl Andrej Petrov, generální ředitel Rosenergoatom.

Toto bude druhé demonstrační centrum zřízené Rosenergoatomem. První bylo založeno v roce 2013 a začalo fungovat v jaderné elektrárně Novovoronež.

Jako lokalita centra byla vybrána jaderná elektrárna Leningrad, ve které byly uvedeny do provozu první reaktory tohoto typu. První blok byl uveden do provozu v roce 1973 a byl odstaven v prosinci 2018. Další tři reaktory RBMK se budou v této lokalitě odstavovat během následujících pěti let. Centrum bude koordinovat odstavování reaktorů RBMK v dalších ruských jaderných elektrárnách – Kursk, Smolensk, Bělojarsk a Bilibin.

Aby se usnadnilo fungování experimentálního a demonstračního centra, byl schválen plán spolupráce mezi centrem a jadernými elektrárnami spolu s harmonogramem akcí. Brzy bude zahájen nábor personálu, po kterém bude následovat školení pro provádění prací na vyřazování reaktorů z provozu.

Zdroj úvodní fotografie: Rosenergoatom