Domů
Jaderné elektrárny
Rusko zřizuje technologické centrum pro vyřazování reaktorů RBMK

Rusko zřizuje technologické centrum pro vyřazování reaktorů RBMK

Rosenergoatom, dceřiná společnost ruské státní jaderné společnosti Rosatom, zřizuje nové experimentální a demonstrační centrum pro vyřazování reaktorů RBMK z provozu. Nové centrum bude sídlit v jaderné elektrárně Leningrad s pobočkou v jaderné elektrárně Bělojarsk. V Rusku je v současné době v provozu 10 reaktorů RBMK.

Sovětský reaktor RBMK (reaktor bolšoj moščnosti kanalnyj – kanálový reaktor velkého výkonu) je vodou chlazený reaktor s jednotlivými palivovými kanály používající jako moderátor grafit. Tyto reaktory jsou také známy jako LWGR (light water graphite-moderated reactor – lehkou vodou chlazený reaktor s grafitovým moderátorem). Byl navržen v letech 1964 až 1966 a je velmi odlišný od většiny ostatních konstrukcí jaderných reaktorů, protože byl odvozen od návrhu reaktoru pro výrobu plutonia. V Rusku je v současné době v provozu 10 reaktorů.

„Nedávno jsme se zavázali stavět nové bloky, některé z nich v Leningradu. Nahradí bloky, jejichž reaktory mají být v příštím desetiletí odstaveny. Celkem bude do roku 2030 v Rusku odstaveno 18 bloků, většina z nich má reaktor RBMK. Nově založené centrum bude pracovat na bezpečném odstavování bloků s reaktory RBMK,“ řekl Andrej Petrov, generální ředitel Rosenergoatom.

Toto bude druhé demonstrační centrum zřízené Rosenergoatomem. První bylo založeno v roce 2013 a začalo fungovat v jaderné elektrárně Novovoronež.

Jako lokalita centra byla vybrána jaderná elektrárna Leningrad, ve které byly uvedeny do provozu první reaktory tohoto typu. První blok byl uveden do provozu v roce 1973 a byl odstaven v prosinci 2018. Další tři reaktory RBMK se budou v této lokalitě odstavovat během následujících pěti let. Centrum bude koordinovat odstavování reaktorů RBMK v dalších ruských jaderných elektrárnách – Kursk, Smolensk, Bělojarsk a Bilibin.

Aby se usnadnilo fungování experimentálního a demonstračního centra, byl schválen plán spolupráce mezi centrem a jadernými elektrárnami spolu s harmonogramem akcí. Brzy bude zahájen nábor personálu, po kterém bude následovat školení pro provádění prací na vyřazování reaktorů z provozu.

Zdroj úvodní fotografie: Rosenergoatom

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.