Ruský reaktor generace 3+ v elektrárně Novovoroněž 2 zahájil pilotní provoz na 90% výkonu

DomůJaderné elektrárnyRuský reaktor generace 3+ v elektrárně Novovoroněž 2 zahájil pilotní provoz na 90% výkonu

Druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněž 2 v jihozápadním Rusku zahájil pilotní provoz a testování na 90 % svého nominálního výkonu. Oznámila to společnost Rosenergoatom, dceřiná společnost ruského jaderného gigantu Rosatom.

Výstavba bloku VVER-1200, který se řadí do generace reaktorů 3+, začala v roce 2009. Na minimální kontrolovaný výkon byl blok vyveden 22. března tohoto roku a 1. května dosáhl blok elektrického výkonu 240 MW.

Druhý blok JE Novovoroněž; Zdroj: Rosenergoatom

Výkon bloku bude nyní postupně zvyšován až na nominální úroveň, které by dle plánu měl dosáhnout koncem tohoto roku, uvedl Rosenergoatom. Až reaktorový blok dosáhne 100 % výkonu, začne 15denní testovací období, které předchází udělení povolení pro komerční provoz.

Samotný pilotní provoz bloku se skládá ze čtyř samostatných fází: provoz na 50% výkonu, provoz na 75% výkonu, provoz na nominálním výkonu spolu s uvedením do provozu a schválením pro provoz. Jakmile budou všechny fáze zkušebního provozu dokončeny, jaderný regulátor Rostechnadzor prověří, zda parametry bloku odpovídají referenčním parametrům pro daný reaktorový design.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Výstavba druhého bloku jaderné elektrárny Novovoroněž 2 začala v červenci 2009 a bude v pořadí již třetím blokem tohoto typu uvedeným v Rusku do provozu. Dalším je sesterský blok č. 1 elektrárny Novovoroněž 2 uvedený do komerčního provozu v únoru 2017 a první blok JE Leningrad 2 spuštěný v říjnu 2018

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom