Ruský Rosatom přišel o kontrakt na výstavbu jaderné elektrárny ve Finsku
Konsorcium Fennovoima zrušilo smlouvu s ruskou státní společností pro jadernou energetiku Rosatom, která měla postavit jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku. Konsorcium dnes v této souvislosti poukázalo na rizika spojená s válkou na Ukrajině. Konsorcium Fennovoima vlastní ze dvou třetin finské podniky, včetně firem Outokumpu, Fortum a SSAB. Zbývající třetinu vlastní firma RAOS Voima, která je divizí Rosatomu. Ruská firma dala v reakci najevo, že hodlá své zájmy bránit právní cestou. Informovala o tom agentura Reuters.
Budoucnost jaderné elektrárny Hanhikivi se stala nejistou, neboť ruská invaze na Ukrajinu přiměla finskou vládu k přehodnocení projektu, který ještě nezískal konečné povolení. Finský ministr hospodářství Mika Lintilä po začátku války na Ukrajině opakovaně prohlásil, že je „naprosto nemožné“, aby vláda toto povolení poskytla. Společnost RAOS Project, která je finskou divizí Rosatomu, nicméně ještě minulý měsíc tvrdila, že v projektu pokračuje.
„Rozhodnutí konsorcia Fennovoima je jasné. Je důvod ke spokojenosti s tímto rozhodnutím. Bylo prakticky nemožné v tomto projektu pokračovat,“ uvedl Lintilä na twitteru v reakci na dnešní oznámení.
Konsorcium rozhodnutí zdůvodnilo velkými průtahy a neschopností firmy RAOS realizovat projekt. „V posledních letech výrazné prodlevy u dodavatele pokračovaly a dál narůstaly. Válka na Ukrajině zvyšuje rizika spojená s tímto projektem, čemuž RAOS Project nedokáže zabránit,“ uvedlo. Dodalo, že jeho spolupráce s firmou RAOS Project s okamžitou platností končí.
Rosatom dal podle Reuters v první reakci najevo „mimořádné zklamání“ z uvedeného rozhodnutí. Přijato bylo podle vedení firmy bez jakékoli podrobné konzultace s akcionáři projektu.
„Projekt pokračuje a s naším klientem jsme navázali dobrý pracovní vztah,“ uvedla ruská společnost. Zároveň upozornila, že si vyhrazuje právo hájit své zájmy „v souladu s platnými smlouvami a zákony“.
Česká republika se vloni v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku rozhodla nepřizvat Rosatom do tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.
Rosatom je světovou jedničkou v počtu zakázek na stavbu jaderných elektráren. Kromě toho firma dodává palivo do elektráren postavených v sovětské éře v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a ve Finsku. Do jaderné elektrárny Temelín budou nicméně od roku 2024 palivo dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome.
Mohlo by vás zajímat:
Uvědomělá soudružka (která velmi ráda protizákonně utrácí veřejné fondy za svoje soukromé potřeby) zrušila kontrakt Rosatomu .. teď už zvývá jen to přihodit Westinghousu
.. bude to jen trvat 3x déle a bude to jen 2x dražší
Projekt byla aktivita průmyslu a Rosatomu. Rosatom jim poskytoval úvěr 5 mld. Eur. Finsko navíc dováží cca 50% el.energie z RF a 97 % plynu. Takže další dosažena " Tichanovska" úřaduje. Navíc přijdou o část obchodu s dřevem a celulózou. Jako další budou žaloby na náhradu škod jak firem, tak Rosatomu.
.
Vy rusomilové jste zábavní. Raději nechat umírat desetitisíce lidí a přitom je to tak snadné, když se ukrajiná vzdá. :D Doufám, že až ukrajinec rusa vykope ze svého území, tak budou veškeré sankce platit dál. Díky bohu, že si to češi uvědomili a vyřadili z tendru ruského nacistu. Jardo, děláš, jak se staráš o blaho lidí, ale jedeš noty rusa.
No ti lidé tam umírají ne kvůli Rusku , ale kvůli USA to oni udělali na Ukrajině puč , nasadili loutkovou vládu a vyzbrojily Ukrajinu a vehnali jí do války proti Rusku. Ukrajina je jen nástroj Americké gepolitické hry . Američani se rozhodli oslabit Rusko vyřadit ho jako světovou velmoc bojovat místo nich má Ukrajina a platit to má EU. Ta bude také ekonomicky vyřazena , protože s drahými energiemi se nedá konkurovat. Oni z toho mají vyjít jako světová jednička a chtějí se soustředit na ničení Číny. Prostě ničit ostatní to je politika USA. Naštěstí už se ta jejich hrůzovláda blíží ke konci, protože je Čína svými technologiemi za nízké ceny ekonomicky uzemní.
Ano. Američani se nemohou smířit s tím, že už nejsou technologickým a ekonomickým světovým lídrem. A ten náskok Číny se už bude jen a jen zvětšovat. Ten náskok Číny a Ruska je zejména patrný ve zde diskutované jaderné energetice. Tak se to Američani zkoušejí různými sankcemi a bojkoty zastavit, když už nemohou proti Rusku a Číně zasahovat vojensky přímo. Ale je jim to málo platné.
Víte, narozdíl od Ruska na Ukrajině se střídaly vlády po volbách. Nikoliv USA, která instaluje vládu na Ukrajině.
A Zelenský byl výrazně proruštějští než ostatní hlavní kandidáti.
A válku začalo Rusko, nikdo ho do války nenahnal. Ostatně není to nic nového, Rusko se nerozlejzá přes jedenáct časových pásem jen z obranných válek, jak nám prezentuje.
Ameriřčani se snažili co mohli, aby Putin válku nezačal, Rusko vytrvale odmítalo, že by válku chtělo.
Naprosto v pořádku, nic jiného se ani nedalo čekat a brzy bude následovat i vykopnutí roSSatomu z Maďarska
Argumenty pro zrušení kontraktu jsou směšné. Rosatom byl, je a bude spolehlivý partner těch, kdo o to budou stát. V samotném Finsku bez jakýchkoli problémů fungují už dlouho dva ruské reaktory. Mimo jiné, Rosatom také zajišťuje servis pro jaderné elektrárny na Ukrajině, včetně jaderného paliva, i když se Ukrajinci snaží ruské palivo nahradit palivem od Westinghouse.
A argumentovat "zpožděním" projektu je také směšné. Rosatom měl teprve letos na podzim dostat stavební povolení, takže ani nemohl začít pracovat naplno. Myslím si tedy, že ta finanční ztráta Rosatomu při přípravě celého projektu nebude tak velká. Ovšem, i české firmy budou mít ztráty ze zrušeného kontraktu. Budou mít velké ztráty i z důvodu ukončení spolupráce s Rosatomem na jiných projektech kvůli sankcím.
Zajímavé je, že Finům nevadí to, že Francouzi staví reaktor EPR v Olkiluoto už 17 let, o stále trvajících technických problémech ani nemluvě.
Jsem zvědavý, jak dopadne projekt Paks 2.
Hlavní argument finské vlády je, že si nechce nechat stavět jadernou elektrárnu od společnosti, jejíž vlastník krade jaderné elektrárny v sousedních zemích. Argument investora ohledně zpoždění projektu bude zástupný důvod, který je ale nejspíš legální kličkou, jak se z kontraktu vyvázat, protože zpoždění dodavatele při dodávání dokumentace je objektivně měřitelné.
Reaktor v Olkiluotu je už dostavěný a vyrábí elektřinu skoro dva měsíce ve zkušebním provozu, tak asi proto jim to nevadí. Technické problémy ve zkušebním provozu jsou relativně běžné, proto ten zkušební provoz také je, a nevyhýbá se rozhodně ani elektrárnám Rosatomu, z dat dokonce vyplývá, že koeficient využití ve zkušebním provozu je u jeho elektráren ještě horší než u reaktorů EPR.
Zase jeden politický blábol. Jak jste přišel na to, že vlastník Rosatomu krade JE v sousedních zemích?
Pokud vím, tak reaktory EPR mají problémy v Číně i ve Francii samotné. To se zkušebním provozem v Olkiluoto nemá nic společného. Zdá se, že tyto problémy EPR v Taišanu i ve Flamanville mají zásadnější povahu.
Mimochodem, i staré energobloky Rosatomu ve Finsku v Loviisa patří k těm s nejvyšším využitím.
O kvalitě Rosatomu svědčí to, že má dost zakázek po světě. To se o Francouzích nedá říci.
"Jak jste přišel na to, že vlastník Rosatomu krade JE v sousedních zemích?"
Mirek je asi slepý. Tak jeden příklad z mnoha:
Návrat Chersonské oblasti pod Ukrajinu nepřipadá v Úvahu - Ruská okupační správa.
Jak jsem na to přišel? Uvádí to mimo jiné i ruská tisková agentura TASS: "Příslušníci ruské národní gardy převzali plnou kontrolu nad ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnou, píše s odvoláním na tyto jednotky ruské vnitřní bezpečnosti agentura TASS."
ceskenoviny. cz/zpravy/rusko-tvrdi-ze-ma-plnou-kontrolu-nad-zaporozskou-jadernou-elektrarnou/2174486
V Číně je odstavený jeden reaktor ze dvou, i přes tuto odstávku mají pořád lepší provozní výsledky než ty nově stavěné od Rosatomu. Ve Francii žádný EPR v provozu zatím není, takže ta je z pohledů provozních výsledků zkušebního provozu irelevantní, stejně jako staré energobloky Rosatomu ve Finsku. Stejně tak o provozních výsledcích nových reaktorů ve zkušebním provozu nic nevypovídá ani počet zakázek.
Podle mého názoru převzetí kontroly v tomto případě neznamená její krádež, ale zamezení toho, aby uskladněné vyhořelé palivo bylo zneužito. Domnívám se, že všechny ukrajinské JE pracují normálně.
Můžete nás prosím seznámit s problémy nově stavěných ruských JE?
To, co Vy (nebo já) považujete za relevantní a nerelevatní je úplně jedno. Důležité je to, co si myslí objednavatelé ruské technologie. A ti si jistě rozmyslí, do čeho má smysl investovat.
Mirku, chcete mi tvrdit, ze ked nasilim prevezmem kontrolu nad vasim vozidlom a zacnem ho pouzivat, aby som zabranil jeho zneuzitiu niekym inym, tak som vam ho neukradol?
Tusim pojdem aj do obchodu prevziat kontrolu nad par kuzelkami piva jak to tu tak citam, aby som zabranil ich zneuzitiu inymi alkoholikmi
Vida, i s Kitty se dá někdy souhlasit.
Jinak k těm problémům nově stavěných ruských JE. Není vůbec potřeba vypisovat žádné problémy, bohatě se stačí podívat na to, kolik elektřiny tyto elektrárny vyrobily od svého spuštění v poměru ke svému instalovanému výkonu, to jsou jasná tvrdá data a v těchto číslech opravdu nemá Rosatom v žádném ze svých pěti provozovaných bloků třetí generace nic, čím by se mohl chlubit. Pro někoho možná překvapivě na rozdíl např. od Westinghouse, který má ve svých čtyřech blocích nesrovnatelně lepší provozní výsledky.
V poločase to vypadá tak, že Finsko nebude mít jadernou elektrárnu.
I u nás se dlouho hrálo. A i když to zpočátku vypadalo na to, že buchom dnes mohli spouštět další blok, silní protihráči to zvrátili do stavu, kdy pokud bude reaktor, tak někdy ve hvězdách.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se