Domů
Jaderné elektrárny
Ruský Rosatom začne v blízké době stavět nové jaderné bloky v Maďarsku
Jaderná elektrárna Pakš
Zdroj: Pakš

Ruský Rosatom začne v blízké době stavět nové jaderné bloky v Maďarsku

Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom začne v příštích týdnech se stavbou dvou nových bloků v maďarské jaderné elektrárně Paks. Informoval o tom dnes server BBC News s odkazem na prohlášení maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta. Projekt stavby po mnoha odkladech tento týden schválily regulační úřady. Podle ministra by nové bloky mohly být hotové v roce 2030.

Začátek stavby nových bloků označil Szijjártó za „velký krok“. „Můžeme se pohnout z fáze plánování k výstavbě. To se v příštích týdnech stane v areálu (elektrárny) Paks,“ řekl ministr. Podle něj je cílem výstavby nových bloků zaručit Maďarsku z dlouhodobého hlediska energetickou bezpečnost a ochránit Maďary „před nepředvídatelnými skoky v cenách energií“.

Ruská společnost má postavit další dva bloky s výkonem 1200 megawattů v jaderné elektrárně Paks, která pokrývá zhruba polovinu spotřeby elektrické energie v zemi. Výrobní kapacita elektrárny by se měla podle stanice BBC po zpuštění nových bloků zdvojnásobit.

Cena stavby se odhaduje na 12,5 miliardy eur (zhruba 310 miliard korun). Kritiku v minulosti vyvolal způsob financování nových bloků. Velkou část nákladů z počátku pokryje Rosatom skrze speciální úvěr poskytnutý Maďarsku v hodnotě deseti miliard eur. Vláda Viktora Orbána navíc zadala v roce 2014 ruské společnosti stavbu nových bloků bez výběrového řízení. Opozice v minulosti vládu vyzvala, aby zakázku zrušila.

Na ruský jaderný sektor nebyly ze strany Evropské unie uvaleny po ruské invazi na Ukrajině sankce.

jkh ank

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Richard Vacek
27. srpen 2022, 11:46

Maďaři vědí, jak si zajistit dostatek levné a spolehlivé energie. A škarohlídi ať si klidně puknou vzteky.

Ivan Novák
27. srpen 2022, 12:22

Maďaři jsou velký dovozce elektřiny posledních několik desítek let, z toho lze usuzovat, že to až tak úplně nevědí.

Novou jadernou elektrárnu naléhavě potřebují, skreč projektu by pro ně byla obtížnější, než byla pro Finy. Rusy si vybrali v jiné situaci. Mnohaletá příprava dospěla do fáze, kdy by se mělo začít realizovat. Ale: bez všestranně přijatelného ukončení války na Ukrajině (jehož žádný scénář mne nenapadá) sice mohou v Paksi začít kopat do země a lít beton, původně plánované západní subdodávky náročnější technologie však budou embargované. Je proto dosti nejisté, kdy stavbu dokončí nebo v jaké sestavě.

Richard Vacek
27. srpen 2022, 12:38

U Maďarů je zajímavé právě to, že se nedrží ideologicky správných řešení, ale že přijímají řešení, která jsou pro ně optimální ekonomicky. V článku zmiňovaný kritizovaný způsob financování je naopak velmi atraktivní - snad byla stanovena konečná cena projektu a ruská strana na něj poskytla úvěr, který bude splatný až po dokončení elektrárny.

Je samozřejmě otázkou, jestli by byl Rosatom ochoten na něco takového přistoupit i v našem případě, nebo jestli to má jen pro země, které nejsou ve škatulce "nepřátelé".

Karel Salaj
27. srpen 2022, 12:49

Nám naší kamaradi taky vypomužou, až budeme potřebovat, už teď nám z USA vozí kapalný plyn, aby si namastili kapsy. Maďaři to mají v hlavě srovnaný dobře, což se o našich vúdcích říct nedá.

Milan Horak
27. srpen 2022, 18:39

A to by nam rusove dodali zadara, nebo jak to myslite?

Ivan Švančara
28. srpen 2022, 04:24

Milan, moj vnuk sa po precitani tvojej otazky rozosmial, ze ci si to dostal v manuale z Leningradu sa tak inteligentne opytat.

feliz navidad
27. srpen 2022, 15:58

Jakože EU bude embargovat dodávky z jedné EU země do druhé EU země?

Josef
27. srpen 2022, 15:59

No Maďaři zatím asi neví, protože jsou velmi závislí na dovozu a doma si vyrábějí cca 30% elektřiny z plynu

Jimi
27. srpen 2022, 12:20

A ted uz to v blizke dobe opravdu plati, nebo je to stejne “v blizke dobe” jako v lete 2020?

A.O
31. srpen 2022, 14:42

V té době ještě povolení nebylo. Teď už je.

Otázka je, jestli to bude Rosatom, vzhledem k sankcím, schopen vůbec dodělat.

Maly Jarda
27. srpen 2022, 14:06

jednoduchý výpočet : bezemisní jaderná elektrárna s 5 bloky a životností 50 let by byla schopna zajistit naprostou vetsinu elektrické energie pro 10 milionove Maďarsko a to cca 6 miliard dolarů za blok ..

..ale proč to dělat efektivně a ekonomicky když se to na radu Američanů a jejich Green Dealu může v celé Evropě dělat ultra-draze , ne-efektivně a nefunkčně .. to vše vynucené (Američany okupovaným a úkolovaným) Německem

hellokitty
27. srpen 2022, 14:09

uz by mali zacat, uroky z uveru uz nabiehaju, tak aspon budu motivovani a mozno to dokoncia aj skor nez v roku 2030, ked bude zvysok europy dalej v transformacii na OZE

Emil
28. srpen 2022, 08:06

Nabíhají úroky z toho co bylo proinvestováno, a toho zatím moc nebylo.

Milan Horak
27. srpen 2022, 18:44

Zelene magoreni sice v usa bezi na plne obratky, ale v eu si za to muzeme sami. To co jsme si zvolili, to tam mame. Bohuzel i nasi politici mysli zelene a proto to tak vypada.

Pavel
27. srpen 2022, 19:28

Kontrolní otázka soudruzi: dostřelí raketomet smerč z JE paks do Budapešti? Zdá se že rusáci si budují další jaderný štít. Šikulové. Za maďarské peníze:)

Pavel
27. srpen 2022, 19:31

Kontrolní otázka zoudruzi. Dostřelí raketomet smerč z JE paks do Budapešti? Zdá se že ruzáci si budují další jaderný štít. Za maďarské peníze. Naprosto dokonalé.

Pavel
27. srpen 2022, 19:32

Dostřelí raketomet smerč z JE paks do Budapešti? Zdá se že rudá armáda si buduje další jaderný štít. Za maďarské peníze. Naprosto dokonalé.

Emil
27. srpen 2022, 20:36

Asi vám uniklo, že ten váš "jaderný štít" tam už dávno je, stačí se podívat na tu velkou fotku na začátku článku.

Pavel
27. srpen 2022, 22:05

To dobře vím, ale ještě tam potřebují propašovat ty tanky a rakety. A nebo jenom dostatek trhaviny na další díl nekonečného seriálu o ruském terorismu. Zdá se to šílené? O nic víc než co už se děje v Záporoží. Jenom úplný šílenec se může spoléhat na Rusko. Pro mě absolutně nepochopitelné. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní.

Emil
27. srpen 2022, 22:18

Protože takový ruský tank nebo raketa se přes hranice schengenského prostoru a do areálu jaderné elektrárny pašuje jedna báseň, toho si určitě nikdo nevšimne, co?

Ivan Švančara
28. srpen 2022, 04:37

Pavlik Morozov banzol svojho otca? Su ludia neschopni, schopni a vsetkeho schopni.

Pavel
27. srpen 2022, 22:30

Když jsem tady před léty tvrdil, že NS2 se nikdy nezprovozni, tak jsem sklidil všeobecný posměch. Pravděpodobnost že se dostaví Paks je daleko menší. Těch rizik je obrovské množství. Ten projekt nemá absolutní šanci. Jenom aktivisti, kteří nechápou politická, bezpečnostní, ekonomická rizika, můžou považovat tento projekt za životaschopný.

Pavel
27. srpen 2022, 22:36

Že sklidím posměch od těch samých aktivistů jako tenkrát je nejenom jisté, ale zároveň to jenom potvrdí že mám pravdu. Protože mezi argumentem, který posměchu vždy chybí a propagandou je rozdíl který pozná každý nepodjaty člověk.

Ivan Švančara
28. srpen 2022, 04:28

moj kamarat mi v Iraku hovorieval: “Nech na hlavě!”

Co tym chcel basnik povedat?

Peter
28. srpen 2022, 14:23

Dopadne to ako vodné dielo Nagymaros.

Rejpal
27. srpen 2022, 23:13

Maďarsko má podle statistik 4x levnější elektřinu pro obyvatelstvo než my, plyn ještě více. Energetická krize se jich příliš netýká. Země šla posledních 5 let prudce nahoru jsou bohatší než Slováci , Slovensko se propadlo ne jen pod Maďarsko , ale i pod Polsko a jdou dál ke dnu i se svojí Čaputovou a Eurem. Maďarsko se naproti tomu stalo turisticky atraktivní zemí.

hellokitty
28. srpen 2022, 08:43

to je zvlastne, ze ked su tam taki bohati, tak chodia protestovat do ulic proti nadmernemu danovemu zatazeniu, to by im predsa nemalo vadit

Jan Stehlik
28. srpen 2022, 17:05

Odpověd je jednoduchá . Orbán splácí staré dluhy co nasekali předchudci . Zatímco tedy tam snižují státní dluh , tak my vesele nafukujem .

hellokitty
29. srpen 2022, 12:35

ale dluhy sa nesplacaju zvysovanim danoveho zatazenia obyvatelov, ale usporami v statnom rozpocte, zvysit dane vie kazdy pologramotny hotentot

Peter
28. srpen 2022, 14:20

Pán Rejpal

Ak dobre viem tak energetická chudoba na Slovensku bola v 2020 20% domácností v Maďarsku 21%. Vaše čislo 4 x je máte podla akej štatistiky ? A ešte prezident nie je minister financií. Nemá na to žiadne právomoci. Je na tejto planete niekto verí že to dokončia do roku 2030 ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se