Domů
Jaderné elektrárny
Rusové podle Enerhoatomu unesli zástupce ředitele Záporožské jaderné elektrárny
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

Rusové podle Enerhoatomu unesli zástupce ředitele Záporožské jaderné elektrárny

Rusové v pondělí unesli zástupce ředitele ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny Valerije Martyňuka, uvedl dnes na telegramu provozovatel ukrajinských jaderných elektráren, společnost Enerhoatom. Elektrárnu, stejně jako město Enerhodar, na jehož okraji leží, okupují ruské jednotky.

Podle Enerhoatomu se Rusové snaží získat od Martyňuka, který v elektrárně odpovídá za personální otázky, informace o osobních složkách zaměstnanců. Doufají, že je donutí, aby co nejrychleji začali pracovat pro ruský Rosatom. Enerhoatom vyzval šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho a mezinárodní společenství, aby nasadili všechny možné prostředky k propuštění Martyňuka. Rusové ho drží na neznámém místě a podle Enerhoatomu není vyloučené, že ho mučí a zastrašují.

Grossi je dnes v Moskvě, kde se sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Koncem září Rusové zadrželi generálního ředitele Záporožské jaderné elektrárny Ihora Murašova a odvezli ho na neznámo kam. Propustili ho 3. října. MAAE pak sdělila, že Murašov se už do své původní práce nevrátí.

Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. MAAE ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se