Rychlý reaktor BN-600 v elektrárně Bělojarsk může být provozován do roku 2025

DomůJaderné elektrárnyRychlý reaktor BN-600 v elektrárně Bělojarsk může být provozován do roku 2025

Ruský jaderný regulační úřád Rostekhnadzor prodloužil provozní licenci pro 3. blok jaderné elektrárny Bělojarsk. Provozní licence pro 3. blok byla prodloužena o dalších 5 let do roku 2025. Rychlý reaktor BN-600 zahájil provoz v roce 1981 a letos mu měla provozní licence skončit.

Od roku 2009 probíhá na 3. bloku jaderné elektrárny Bělojarsk rozsáhlý modernizační program, který ovlivnil všechny oblasti bezpečnosti. To zahrnovalo instalaci druhého systému nouzové ochrany reaktoru, systému nouzového tlumení pomocí tepelného výměníku vzduchu a záložního ovládacího panelu reaktoru. Kromě toho bylo provedeno velké množství inspekcí a výměn dílčích celků, včetně výměny všech parogenerátorů.

V roce 2010 bylo potvrzeno, že BN-600 je v souladu s nejnovějšími bezpečnostními požadavky a na tomto základě bylo prodloužení provozní licence odůvodněné až roku 2025. Rostekhnadzor však provozní licenci prodloužil pouze o dalších 10 let. Zároveň požadoval další zdůvodnění pro provozuschopnost nenahraditelných součástí reaktoru.

Inspekce prováděné ruskou jadernou společností OKBM Afrikantov společně s Kurčatovovým institutem dospěla k závěru, že je technicky možné pokračovat v provozu reaktoru. Na základě toho Rostekhnadzor nyní prodloužil provozní licenci do roku 2025. 3. blok jaderné elektrárny Bělojarsk má instalovaný elektrický výkon 560 MWe.

„Dokončili jsme práci na prodloužení životnosti 3. bloku do roku 2025. V průběhu našeho výzkumu jsme dokázali, že technické parametry BN-600 nám umožňují provozovat jej až do roku 2040,“ uvedl Ivan Sidorov, ředitel jaderné elektrárny Bělojarsk.

Dále Sidorov poznamenal, že společnost JSC Atomproject v současné době pracuje na dalším prodloužení provozní licence 3. bloku. Očekává se, že tato práce bude dokončena do roku 2024, po kterém Rosenergoatom požádá Rostekhnadzor o prodloužení provozní licence do roku 2040.