Domů
Jaderné elektrárny
Slovenské elektrárne zvýšily výkon 2. bloku jaderné elektrárny Mochovce o více než 30 MWe

Slovenské elektrárne zvýšily výkon 2. bloku jaderné elektrárny Mochovce o více než 30 MWe

Bratislava 6. listopadu (zpravodaj ČTK) – Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), dokončil práce na zvýšení výkonu druhého bloku jaderné elektrárny v Mochovccích na více než 500 z dosavadních 470 megawattů. Podnik na svém webu uvedl, že projekt završil 1. listopadu.

Zvýšení výroby elektřiny o sedm procent umožní zlepšení účinnosti nejaderné části elektrárny, aniž se zvýšil výkon samotného reaktoru. Během prací byly například výměněny díly turbín.

Roční produkce druhého bloku elektrárny po zvýšení jeho výkonu se podle firmy zvýší o 225 gigawatthodin elektrické energie, což odpovídá spotřebě zhruba 80.000 domácností. Firma podle dřívějších informací plánuje podobným způsobem zvýšit i výkon prvního bloku elektrárny.

První dva bloky elektrárny Mochovce na jihu Slovenska SE uvedly do provozu postupně v letech 1998 a 1999. Výkon každého z nich byl už v roce 2008 zvýšen z původních 440 megawattů.

Slovenské elektrárne, do jejichž vlastnické struktury dříve vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), dokončují v Mochovcích další dva rozestavěné jaderné bloky. Dostavba třetího a čtvrtého bloku tamní elektrárny se proti původním plánům opožďuje a zároveň se výrazně zvýšil rozpočet projektu.

Kromě elektrárny v Mochovcích SE provozují také další dva jaderné bloky v Jaslovských Bohunicích, jejichž výkon byl v roce 2010 zvýšen shodně na 505 megawattů v rámci modernizace za půl miliardy eur (13,4 miliardy Kč). Jaderné elektrárny mají na výrobě elektřiny na Slovensku největší podíl.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro v Německu vláda nechce. Stane se historií
24. červen 2022, 05:00
Nový český plán: jaderná elektrárna do každého kraje
23. červen 2022, 09:39
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
pr
6. listopad 2020, 22:15

Inu doufám, že nejsme skrblíci a svěřili jsme se Slovákům jakým způsobem se povedlo zvýšit výkon u nás v Dukovanech. Aby nemuseli znovuvynalézat kolo. Ale už to že to dělají podstatně později než my v ČR je podezřelé. Množstevní sleva za úpravu mohla být prospěšná oběma zemím.....

Ivan Novák
6. listopad 2020, 22:44

K tomu moc skeptický nejsem. Dělají to podle kapacity Doosan, nikoli českých rozmarů, a možností firemního cash flow. Zadlužení po uši. Divné jen, že najeli blok s jednou ze dvou turbín ještě 2 týdny nehotovou, provoz poněkud neprojektový.

Daleko strašnější je příběh EMO34. V polovině dubna prodloužil UJD lhůtu pro vydání povolení zavážení paliva nehorázně o celého půl roku, a stejně dosud kdenictunic. Oni to snad nespustí nikdy.

PetrV
8. listopad 2020, 10:28

Mochovce 3,4 je černá můra pro Slovensko a EPH.

Italové vylepšili ruský projekt tak, že se to nedá spustit a musí se to udělat znovu.

Téměř si myslím, že to udělali schválně, aby se ukázalo, jak je VVER nefunkční.

Zmršit dobrý projekt umí každý.

Navíc vůbec nepočítali seizmicitu, která se teď dodělává. Přece jen Slovensko je zemětřesná oblast.

Italoši umí špagety, ale ne stavět JE.

Josef
8. listopad 2020, 23:15

Samozřejmě , že to měli stavět Rusové, jenže část populace je stále naivní a věří tomu, že západ má lepší úroveň než východ - bývávalo. Nicméně příští rok oba bloky pojedou , takže na Slovensku vzroste podíl JE na dodávkách el. energie o 20%. Nevím kdo kromě Francie bude mít vyšší podíl JE. Bude to velký úspěch pro Slovensko a hospodářsky je to posune dopředu.

Lubos Vozar
9. listopad 2020, 11:43

Buduci rok mozna spustia EMO3, ale ani tomu moc neverim. EMO4 je hotove z 87,3% pricom v takomto stupni dokoncenia bolo EMO3 uz pred 3 rokmi. EMO4 spustia realne okolo roku 2023.

www. seas. sk/mochovce-3-4

Emil
6. listopad 2020, 22:55

Jelikož zvýšení výkonu prováděla firma Doosan Škoda Power, tak jsme jim to skutečně svěřili. Ostatně není to žádné tajemství, ke zvýšení výkonu jak v Dukovanech cca před deseti lety, tak v Mochovcích letos, dochází díky zásadní modernizaci turbíny, kterou se nevyplatí dělat po deseti letech provozu. Proto ji v Mochovcích dělají až teď. Nic podezřelého na tom není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se