Slovenské elektrárne zvýšily výkon 2. bloku jaderné elektrárny Mochovce o více než 30 MWe

DomůJaderné elektrárnySlovenské elektrárne zvýšily výkon 2. bloku jaderné elektrárny Mochovce o více než 30 MWe

Bratislava 6. listopadu (zpravodaj ČTK) – Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), dokončil práce na zvýšení výkonu druhého bloku jaderné elektrárny v Mochovccích na více než 500 z dosavadních 470 megawattů. Podnik na svém webu uvedl, že projekt završil 1. listopadu.

Zvýšení výroby elektřiny o sedm procent umožní zlepšení účinnosti nejaderné části elektrárny, aniž se zvýšil výkon samotného reaktoru. Během prací byly například výměněny díly turbín.

Roční produkce druhého bloku elektrárny po zvýšení jeho výkonu se podle firmy zvýší o 225 gigawatthodin elektrické energie, což odpovídá spotřebě zhruba 80.000 domácností. Firma podle dřívějších informací plánuje podobným způsobem zvýšit i výkon prvního bloku elektrárny.

První dva bloky elektrárny Mochovce na jihu Slovenska SE uvedly do provozu postupně v letech 1998 a 1999. Výkon každého z nich byl už v roce 2008 zvýšen z původních 440 megawattů.

Slovenské elektrárne, do jejichž vlastnické struktury dříve vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), dokončují v Mochovcích další dva rozestavěné jaderné bloky. Dostavba třetího a čtvrtého bloku tamní elektrárny se proti původním plánům opožďuje a zároveň se výrazně zvýšil rozpočet projektu.

Kromě elektrárny v Mochovcích SE provozují také další dva jaderné bloky v Jaslovských Bohunicích, jejichž výkon byl v roce 2010 zvýšen shodně na 505 megawattů v rámci modernizace za půl miliardy eur (13,4 miliardy Kč). Jaderné elektrárny mají na výrobě elektřiny na Slovensku největší podíl.