Domů
Jaderné elektrárny
Slovinské rozhodnutí o novém jaderném bloku by mělo padnout do roku 2027
Slovinská jaderná elektrárna Krško. Zdroj: NEK

Slovinské rozhodnutí o novém jaderném bloku by mělo padnout do roku 2027

Slovinsko učiní rozhodnutí, zda stavět svůj druhý jaderný blok v areálu stávající JE Krško nejpozději do roku 2027, sdělil ministr infrastruktury Jernej Vrtovec během své návštěvy elektrárny 22. května 2020. Ministr také vyzval k okamžitému zahájení výstavby úložiště pro nízko a středně radioaktivní odpady a ke změně legislativy za účelem uspíšení realizace.

„Jaderná energie nám poskytuje bezpečný a spolehlivý zdroj elektřiny s nízkými dopady na životní prostředí,“ řekl Vrtovec v průběhu pracovní návštěvy státem vlastněné energetické společnosti GEN Energija a Nuklearna Elektrarna Krško (NEK).

Dodal také, že „vynikající a bezpečný“ provoz slovinských jaderných zařízení může pomoci ministerskému rozhodnutí, dodal, že před samotnou volbou budou provedeny ekonomické a ostatní analýzy.

Nepřijatelné „prodlužování“ projektů státní infrastruktury

Vrtovec také vyzval k „nejdříve možnému“ startu výstavby úložiště nízko a středně aktivních odpadů v oblasti Vrbina, jehož stavba měla být zahájena v roce 2017, ale je opožděna kvůli chybějícímu souhlasu k vlivu na životní prostředí a přeshraničnímu posouzení dopadů na životní prostředí. Stát nesmí podle Vrtovce dopustit „prodlužování“ projektů po nepřiměřeně dlouhou dobu.

Generální manažer společnosti GEN Energija, Martin Novšak (vlevo) a ministr Vrtovec u JE Krško; Autor: GEN

Ředitel společnosti NEK, Stanislav Rožman, řekl, že společnost těší, jak všichni zúčastnění pracovali dosud společně, aby splnili nutné předpoklady pro dlouhodobý provoz elektrárny Krško, mezi které patří také vybudování úložiště. Veškeré projekty spojené se zvyšováním bezpečnosti na elektrárně nadále pokračují podle plánu, sdělil Rožman.

Společná elektrárna Slovinska a Chorvatska

Krško je jedinou jadernou elektrárnou ve Slovinsku, které disponuje jedním tlakovodním reaktorem o instalovaném výkonu 696 MWe. V roce 2018 pokryla elektrárna svou produkcí přibližně 36 % vyrobené elektřiny ve Slovinsku.

Jaderná elektrárna spoluvlastněná sousedním Chorvatskem zahájila komerční provoz v roce 1981. V roce 2015 bylo potvrzeno prodloužení původní 40leté životnosti o dalších 20 let. GEN Energija drží slovinský podíl na elektrárně ve společné Slovinsko-Chorvatské společnosti NEK, která je zároveň vlastníkem i provozovatelem JE Krško.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Drahá spása. Teplo má místo plynu zajistit horká voda z jaderných elektráren
7. prosinec 2022, 23:00
Obchod za stovky miliard. Jízdní řád pro jádro máme, kam dojedeme, ale nevíme
5. prosinec 2022, 05:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516