Domů
Jaderné elektrárny
Slovinské rozhodnutí o novém jaderném bloku by mělo padnout do roku 2027

Slovinské rozhodnutí o novém jaderném bloku by mělo padnout do roku 2027

Slovinsko učiní rozhodnutí, zda stavět svůj druhý jaderný blok v areálu stávající JE Krško nejpozději do roku 2027, sdělil ministr infrastruktury Jernej Vrtovec během své návštěvy elektrárny 22. května 2020. Ministr také vyzval k okamžitému zahájení výstavby úložiště pro nízko a středně radioaktivní odpady a ke změně legislativy za účelem uspíšení realizace.

„Jaderná energie nám poskytuje bezpečný a spolehlivý zdroj elektřiny s nízkými dopady na životní prostředí,“ řekl Vrtovec v průběhu pracovní návštěvy státem vlastněné energetické společnosti GEN Energija a Nuklearna Elektrarna Krško (NEK).

Dodal také, že „vynikající a bezpečný“ provoz slovinských jaderných zařízení může pomoci ministerskému rozhodnutí, dodal, že před samotnou volbou budou provedeny ekonomické a ostatní analýzy.

Nepřijatelné „prodlužování“ projektů státní infrastruktury

Vrtovec také vyzval k „nejdříve možnému“ startu výstavby úložiště nízko a středně aktivních odpadů v oblasti Vrbina, jehož stavba měla být zahájena v roce 2017, ale je opožděna kvůli chybějícímu souhlasu k vlivu na životní prostředí a přeshraničnímu posouzení dopadů na životní prostředí. Stát nesmí podle Vrtovce dopustit „prodlužování“ projektů po nepřiměřeně dlouhou dobu.

Generální manažer společnosti GEN Energija, Martin Novšak (vlevo) a ministr Vrtovec u JE Krško; Autor: GEN

Ředitel společnosti NEK, Stanislav Rožman, řekl, že společnost těší, jak všichni zúčastnění pracovali dosud společně, aby splnili nutné předpoklady pro dlouhodobý provoz elektrárny Krško, mezi které patří také vybudování úložiště. Veškeré projekty spojené se zvyšováním bezpečnosti na elektrárně nadále pokračují podle plánu, sdělil Rožman.

Společná elektrárna Slovinska a Chorvatska

Krško je jedinou jadernou elektrárnou ve Slovinsku, které disponuje jedním tlakovodním reaktorem o instalovaném výkonu 696 MWe. V roce 2018 pokryla elektrárna svou produkcí přibližně 36 % vyrobené elektřiny ve Slovinsku.

Jaderná elektrárna spoluvlastněná sousedním Chorvatskem zahájila komerční provoz v roce 1981. V roce 2015 bylo potvrzeno prodloužení původní 40leté životnosti o dalších 20 let. GEN Energija drží slovinský podíl na elektrárně ve společné Slovinsko-Chorvatské společnosti NEK, která je zároveň vlastníkem i provozovatelem JE Krško.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.