Domů
Jaderné elektrárny
Slovinsko s Chorvatskem prodlouží životnost své jaderné elektrárny o 20 let

Slovinsko s Chorvatskem prodlouží životnost své jaderné elektrárny o 20 let

Slovinsko a Chorvatsko prodlouží životnost společně provozované jaderné elektrárny Krško. Provoz elektrárny, jež se nachází na území Slovinska, by měl dle dohody pokračovat dalších téměř třicet let do roku 2043 za předpokladu, že elektrárna projde každých deset let bezpečnostní prověrkou.

Jaderná elektrárna Krško (NEK) dle zprávy agentury Reuters získala povolení k prodloužení provozu o 20 let. Podmínkou je ovšem, že elektrárna projde každých deset let povinným zhodnocením bezpečnosti. Elektrárnu provozují napůl slovinská státní energetická společnost GEN a chorvatská energetická společnost HEP.

„Životnost elektrárny Krško byla prodloužena za předpokladu, že elektrárna projde každých deset let bezpečnostní prověrkou, kdy nejbližší proběhne v roce 2023 a následně v roce 2033,“

uvedla pro Reuters mluvčí JE Krško, Ida Novak Jerele

JE Krško disponuje tlakovodním reaktorem (PWR) od společnosti Westinghouse. Elektrárna má elektrický výkon téměř 700 MW, přičemž reaktor dosahuje tepelného výkonu 2000 MWt. Měsíční produkce energie dle provozovatele JE dosahuje v průměru okolo 500 GWh a roční produkce energie se za posledních 15 let pohybuje nad 5 TWh.

Slovinská jaderná elektrárna Krško během povodní v roce 2010. Zdroj: Wikimedia

Jediná JE na území bývalé Jugoslávie

Elektrárna leží v jihozápadní části Slovinska, přibližně 20 km od Chorvatských hranic a 40 km od hlavního města Chorvatska, Záhřebu. Počátek úvah o vybudování JE na území bývalé Jugoslávie pochází již ze začátku 70. let minulého století a začátek výstavby je datován k roku 1975. Do plného komerčního provozu byla elektrárna uvedena v roce 1983.

V roce 2008 elektrárna způsobila poplach v celé EU, když během odstávky reaktoru uniklo malé množství chladicí vody z primárního okruhu do vnitřní části kontejnmentu. Tato událost neměla žádný vliv na bezpečnost okolí elektrárny ani lidské zdraví, jak vyplynulo z šetření Slovinského jaderného dozoru (URSVJ).

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.