Domů
Jaderné elektrárny
SMR jako cesta nahrazení uhlí v Polsku? Polské průmyslové podniky berou situaci do vlastních rukou
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

SMR jako cesta nahrazení uhlí v Polsku? Polské průmyslové podniky berou situaci do vlastních rukou

Polské průmyslové společnosti podepsaly dvě dohody s americkou společností NuScale a další dohodu s GE-Hitachi, na základě nichž prozkoumají možnosti nahrazení uhelných zdrojů malými modulárními reaktory. Po nečinnosti polské vlády ve věci odklonu od uhlí tak polské podniky berou situaci do vlastních rukou.

Polsko v uhelných elektrárnách vyrábí tři čtvrtiny elektrické energie a polovinu tepla dodávaného do teplárenských sítí a průmyslu a stále ještě neoznámilo plány na úplné ukončení využívání tohoto fosilního paliva. V posledních měsících vzal polský průmysl tuto otázku do vlastních rukou a projevuje stále větší zájem o jadernou energii.

Poslední polskou společností, které uzavřela dohodu s NuScale patří energetická společnost Unimot, která do Polska dováží kapalná a plynná paliva. Unimot již spolupracuje s americkou společností Getka, obě společnosti ve čtvrtek podepsaly dohodu se společností NuScale, aby prozkoumaly, zda by její malý modulární reaktor (SMR) mohl být nasazen jako řešení pro přeměnu uhelných elektráren a v širším smyslu pro nové jaderné elektrárny v Polsku.

"Naší úlohou bude propagace technologie SMR jako spolehlivé alternativy k uhelným technologiím a získávání obchodních partnerů na polském trhu. V konečném důsledku také hodláme vytvořit platformu spolupráce s polskými akademickými pracovišti a potenciálními polskými dodavateli komponentů pro rozvoj této technologie v naší zemi. Díky tomu můžeme aktivně podpořit energetickou transformaci Polska a zároveň diverzifikovat podnikání naší skupiny," uvedl Adam Sikorski, prezident představenstva společnosti Unimot.

Dohoda byla oznámena po podobné dohodě mezi společností NuScale a polským výrobcem mědi a stříbra KGHM a poradenskou společností Piela Business Engineering (PBE), která se zabývá obchodně-technickým poradenstvím. I cílem této dohody bude nahrazení uhelných zdrojů malými reaktory v průmyslových procesech KGHM v Polsku.

"Výstavba malých jaderných reaktorů do roku 2030 je důležitým stanoviskem a prvkem naší energetické transformace. V Polsku jsme průkopníky, protože očekáváme, že první z našich jaderných elektráren bude uvedena do provozu v roce 2029," řekl Marcin Chludziński, předseda představenstva KGHM, a dodal, že změna klimatu, jejíž finanční dopad se již projevuje zvýšením cen energiem si vynucuje rozhodná opatření.

V rámci obou dohod bude společnost NuScale podporovat své partnery při analýze technických, ekonomických, právních, regulačních, finančních a organizačních faktorů při uplatnění SMR v Polsku.

I polské chemické koncerny zvažují nasazení SMR

Další spolupráce probíhá v souvislosti s projektem reaktoru BWRX-300 společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) jako potenciální náhrady za větší uhelné bloky a pro napájení průmyslových areálů. Partnerem společnosti GE-Hitachi je Synthos Green Energy, dceřiná společnost polské chemické skupiny Synthos, která chce podpořit nasazení jaderných bloků v elektrárnách a energeticky náročných chemických závodech, a kanadským producentem uranu, společností Cameco.I společnost Ciech, jeden z největších podniků chemického průmyslu v Evropě, nedávno oznámila, že zváží nasazení jaderné technologie jako náhrady uhelných zdrojů při výrobě elektřiny a technologického tepla ve svých závodech, a podepsala dopis o záměru spolupracovat se společností SGE.

SMR od NuSale - jediný se schválením od americké Komise pro jadernou regulaci

Maketa malého modulárního reaktoru NuScale (zdroj NuScale). Maketa malého modulárního reaktoru NuScale. Zdroj: NuScale

SMR společnosti NuScale je vybaven energetickým modulem o výkonu 77 MWe využívajícím technologii tlakovodního reaktoru, který se nasazuje v elektrárnách s až čtyřmi, šesti nebo dvanácti jednotlivými energetickými moduly.

Malý modulární reaktor od americké společnosti NuScale, se kterou od poloviny letošního roku spolupracuje i česká Skupina ČEZ, se stal v srpnu 2020 prvním a zatím jediným projektem SMR, který získal schválení od americké Komise pro jadernou regulaci. Integrální tlakovodní (PWR) reaktor s přirozenou cirkulací bude vyráběn továrně.

Reaktor bude disponovat elektrickým výkonem 77 MWe, když NuScale navýšil výkon svého reaktoru z původních 60 MWe. Stavěn by měl být ve skupinách po čtyřech, šesti nebo dvanácti. Podle společnosti bude reaktor možné využívat na výrobu elektřiny, dálkové vytápění, odsolování, výrobu vodíku a další aplikace procesního tepla.

Stane se BWRX-300 nejrychleji na trh uvedeným SMR?

Návrh konstrukce SMR BWRX-300 od společnosti GE Hitachi; Zdroj: GE

BWRX-300 je vodou chlazený rSMR s přirozenou cirkulací o elektrickém výkonu 300 MWe a pasivními bezpečnostními systémy, který využívá konstrukční a licenční základnu amerického reaktoru ESBWR společnosti GEH s certifikací NRC. GEH předpokládá, že díky výraznému a inovativnímu zjednodušení konstrukce bude BWRX-300 vyžadovat výrazně nižší investiční náklady na jednotku instalovaného výkonu než ostatní SMR.

GEH rovněž věří, že díky využití stávající certifikace konstrukce ESBWR, licencované a osvědčené konstrukci paliva GNF2 a zapojení osvědčených komponent a zkušeností dodavatelského řetězce se BWRX-300 může stát SMR s nejnižším rizikem, nejnižšími náklady a nejrychlejším uvedením na trh.

Více o malých modulárních reaktorech v pokročilé fázi vývoje naleznete v naší infografice.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Filip Topol
25. září 2021, 21:45

Fandím jim, aby to klaplo a přál bych si aby i naši největší průmyslové holdingy do toho šly. Pan ministerský předseda ČR by měl jít jako obhájce jaderné energetiky směle do toho.

pr
26. září 2021, 18:30

Naprostý souhlas. Soukromník si zaplatí, garantuje provoz a likvidaci. Ručí majetkem za svá rozhodnutí. Jen tak dále. Stát nechť dělá právní prostředí. Tleskám Polsku. Je vidět že tam nebydlí lidé kteří nemyslí do budoucna jako je tomu u nás.

Emil
26. září 2021, 18:38

Tleskáte Polsku, které se chystá stavět dokonce šest velkých jaderných bloků, bude je tam stavět společnost 100% vlastněná státem.

pr
26. září 2021, 22:25

Omyl Emil

článek na který reaguji se zove: "Polské průmyslové podniky berou situaci do vlastních rukou".

Ještě něčemu jste neráčil porozumět? Klidně se zeptejte.

U nás se o sebe starají některé fyzické osoby. V Polsku už i některé průmyslové podniky, což je oproti ČR pozoruhodná odlišnost.

Emil
26. září 2021, 22:40

Omyl ano, ale váš. Nadpis článku nijak neodporuje tomu co jsem napsal. Kdybyste tleskal těm polským podnikům, dávalo by to aspoň nějaký smysl. Potlesk Polsku, které ve skutečnosti dělá přesně to co vy tu neustále kritizujete, smysl nedává.

Josef
27. září 2021, 15:17

Ano vypadá to ,že z Polsko bude jaderné podobně jako my. Slovensko už v řádu měsíců podobně jako Francie.

williams
30. září 2021, 11:51

Je to zajímavý počin. Trošku mám obavy s bezpečností co se týká připravenosti lidí a také s ukládáním jaderného odpadu.

Jiri Vagner
26. září 2021, 07:42

Už to trochu začíná unavovat. Modularita sama o sobě nepřináší rozhodující cenové výhody. Viz srovnatelné náklady na modulárne stavěné bloky AP1000. Zustanou-li licenční nároky regulátorů na malé reaktory beze změn, neexistuje jediný důvod, proč by měly být lacinější. Naopak, snížení ceny za produkovanou jednotku energie byla hlavním důvodem růstu jednotkovych výkonů reaktorů v 60 a 70 letech.

Vinkler
26. září 2021, 13:53

Cena je v zásadě průnikem sériovosti a velikosti. Jsou dvě cesty.

Buď vyrábět metodou kusové strojírenské výroby co největší bloky nebo použít velkosériovou výrobu (vzor ford auto) malých kusů.zatím se velkoseriová výroba reakturů neumí.

Milan Bačík
26. září 2021, 14:37

A jak přesně se zlevní překonování odporu obyvatel proti umístění reaktoru v jejich sousedství? Jak se zlevní ochrana těchto reaktorú proti nějakému útoku? Těch věcí co se u malých reaktorú dají slevnit a u velkých ne není zas tak mnoho. A ty co zústanou to spolehlivě ekonomicky zabijí. I v tom Rusku, kde si s řadou těchto problémú nemusí lámat hlavu, jsou malé reaktory docela velké.

Jan Stehlik
26. září 2021, 18:03

Odpor bude překonán velice rychle . Až během příštích let bude lidem chodit učet za energie , tak se rychle věci změní . Ono současné zdražování je teprve na začátku , a pujde to rychle vzhuru , jak plyn bude vzácný a všichni se on něj budou prát .

Jak jsem pochopil , tak malé reaktory mají výhodu v tom , že je budete sekat jak Bata cvičky v továrně (stále zaměstnaní lidé) a budou se vyrábět na sklad . Pak jen to poskládáte jako stavebnici (požadovaný výkon) . Navíc u takto malých reaktoru odpadají požadavky na zálohu chlazení (pasivní bezpečnost) . Tedy to co selhalo ve Fukušimě . Výhoda je i ve výměně paliva a zálohování . Nevypadne jeden velký blok , ale jen třeba jeden z dvaceti . Tudíž stále se budou pruběžně vyměnovat .

https://vtm.zive.cz/clanky/male-modularni-reaktory-aby-jaderna-energie-byla-znovu-chtena/sc-870-a-202947/default.aspx

Josef
27. září 2021, 15:20

Ano máte pravdu jenže na tu seriovou výrobu potřebujete zakázky , bude míť ČR třeba v každém krajském městě , které nebude napojené na velkou jadernu elektrárnu MMR ? Já si to nemyslím.

pr
26. září 2021, 18:36

Soukromníci holt nemaj na velké reaktory, no tak holt bude cena na jednotku výkonu trochu vyšší. Důležitá je decentralizace a stavění se na vlastní nohy. Né jako v ČR furt na invalidním vozíčku od piva pokřikovat že vozejček sám nejezdí. Klobouk dolů Poláci.

Khan
26. září 2021, 09:08

No jestli to bude na stejné elektronice hitachi Ge tak potom sbohem kamarádi-moje dva disky 2,5´´ se odporoučeli během 2 let přesně po zárukách!Doufám že dají ty bomby co nejvíc na sever aby to neodsralo česko a rakousko-děkuji.

karel
26. září 2021, 11:57

Odhaduji životnost tak 5-8let kdy začnou v zapouzdřeném systému praskat svary a objeví se první nečistoty vlivem neutronového a gama záření z vnitřního povrchu reaktoru zařízení a trubek primárního okruhu, je to jako s virem kdy bude nutno z důvodů bezpečnosti každých 5let "přeočkování" výměnou primárního okruhu, omezená regulace je jen třešničkou na dortu zelenému náboženství v EU.

Jediná výhoda je decentralizace ale to se spíš hodí v dobách války nebo úderu meteoru než se znovu obnoví infrastruktura.

Ivan Novák
26. září 2021, 13:09

Tak dramatické to není, pokud si pamatuji, ponorky se generálkují jednou za 15 let.

Josef41
27. září 2021, 08:16

Nevím, na základě čeho vydáváte takové odhady. Pro SMR platí přinejmenším stejné přisné jaderné standardy, jako pro dosavadní velké JE.

Miroslav Kozelka
27. září 2021, 02:15

Je to jako čističky na vodu když je jedna velká tak se o ní firma stará s nějakou rozumnou kvalitou. Když jí má každý na zahradě tak to nějak chodí a závady jsou akorát se zamlčují. Bohužel na polskou kvalitu ani morálku nevěřím.

Jaroslav Šimoník
27. září 2021, 06:17

A proč vlastně vůbec ruší uhelné elektrárny když stačí vedle nich postavit zařízeni na odsáváni CO2 plynu a rázem je i uhelná elektrárna ekologická. Nikde jsem nenašel studii o posouzeni solárních elektráren či větrných na životní prostředí; myšleno prohřiváni atmosvéry a změny proudění.

Josef 41
27. září 2021, 08:09

K polskému koketováni s jadernou energetikou - trvá s prestavkami více než 50 let - bych byl velmi skeptický...

Emil
27. září 2021, 08:44

Těch minulých 50 let nic nebránilo Polsku většinu elektřiny levně vyrábět z vlastního uhlí. To se teď dramaticky změnilo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se