Domů
Jaderné elektrárny
Spojené arabské emiráty dokončily stavbu třetího bloku jaderné elektrárny Barakah
Jaderná elektrárna Barakah
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

Spojené arabské emiráty dokončily stavbu třetího bloku jaderné elektrárny Barakah

Ve spojených arabských emirátech byla dokončena stavba třetího bloku typu APR-1400 elektrárny Barakah. Provozovatel elektrárny plánuje komerční zprovoznění bloku 3 na rok 2023. Stavba elektrárny s celkem čtyřmi bloky je nyní dokončena z více než 96 %, přičemž první blok je v komerčním provozu od letošního dubna.

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) na klimatické konferenci COP26 v Glasgow oznámila, že dokončila výstavbu třetího bloku elektrárny Barakah. Elektrárna Barakah, nacházející se v oblasti Al Dhafra v Abu Dhabí, je první jadernou elektrárnou s více bloky v arabském světě. Komerční provoz třetího bloku je naplánován na rok 2023. V tomtéž roce se Spojené arabské emiráty ucházejí o pořádání konference COP28.

 „V době, kdy se svět schází na COP26 ve skotském Glasgow, je  potřeba konkrétních opatření k řešení změny klimatu nezpochybnitelná a naléhavá. Elektrárna Barakah díky rychlé dekarbonizaci energetického sektoru dodává klimatické řešení. S dokončením výstavby 3. bloku tak plynule postupujeme k pokrytí čtvrtiny spotřeby elektřiny v SAE zcela bez emisí uhlíku," uvedl Mohamed Ibrahim Al Hammadi, výkonný a generální ředitel ENEC.

Elektrárna sestávající z celkem 4 bloků typu APR-1400 je již postavena z více než 96 %. První blok elektrárny zahájil komerční provoz letos v dubnu. Druhý blok, který byl spuštěn v srpnu, je připojen k síti a v současné době prochází testováním za rostoucího výkonu.

Snižování emisí uhlíku

Po zprovoznění bude elektrárna Barakah vyrábět 5,6 GW bezuhlíkové elektřiny po dobu více než 60 let. Do roku 2025 ENEC předpokládá, že elektrárna Barakah sníží uhlíkové emise emirátu Abú Dhabí o 50 %.

„Rozvojem jaderné energetiky ve Spojených arabských emirátech ENEC umožňuje udržitelný růst a prosperitu pro národ prostřednictvím poskytování nepřetržité a čisté elektřiny. Zároveň podporuje intermitentní obnovitelné zdroje a vytváří most k dalším technologiím čisté energie, jako je zelený vodík. Bojujeme proti změně klimatu dnes i v příštích 60 letech,“ dodal Al Hammadi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Jaroslav Loudil
8. listopad 2021, 10:49

Po úplném dokončení této stavby bude Západ stavět v zahraničí pouze 3 francouzské bloky /Finsko 1 x a 2 x Británie/. To je bídné vysvědčení v době, kdy se postoj EU k jádru obrátil o 180 stupňů a jádro považuje za čistý a potřebný zdroj. Co teď ? Jak dohnat ztracený čas , když mnoho států Evropy už podle vzoru Německa jádro totálně odpískalo ?? Bude nutné znovu a pořádně šlápnout do "jaderných pedálů" a německé rozhodnutí o jádru pořádně navždy "zmuchlat" a hodit do nejbližšího koše. Německo se stane ostrůvkem uprostřed - "jaderného ráje" - Evropy, který mu bude dodávat elektřinu až zase nebude foukat a svítit.

Milan Vaněček
8. listopad 2021, 12:41

Stát který má nadbytek peněz z ropy si mohl dovolit jakoukoliv drahou pitomost. Že je to pitomost vidí až teď kdy okolní státy zálivu staví mnohem levnější fotovoltaické elektrárny, produkující mnohonásobně levnější elektřinu.

Loudile, ale my nemáme peněz nazbyt. Zanechte snů o jaderném ráji v Evropě, to je fantasmagorie.

Milan Bačík
8. listopad 2021, 14:32

Tak tyhle vaše fantasmagorie vykládejte dětem ve školce. po krachu Bohemia energy vám už nikdo jiný věřit nebude.

Milan Bačík
8. listopad 2021, 14:33

To mělo být ke komentáři pana Vaněčka.

Vinkler
8. listopad 2021, 16:55

Proč by spalovali a mrhali svojí ropou a plynem, když ji mohou draze po troškách prodávat.

Filip
8. listopad 2021, 20:08

Na pana Vaněčka nemá cenu reagovat, i kdyby Německo padlo do týdenního blackoutu protože nesvitilo a nefoukalo, bude tvrdit že je nutné toho OZE nastavet 5* tolik aby bylo dost toho zeleného vodíku pro ty jejich plynové elektrárny, bez ohledu na to, že se cenama EE zalkne jejich průmysl i domácnosti a s tím i celá EU. Bolsevikum když něco nevychazelo, tak pořád se drželi té své mantry jak se musí ta jejich ideologie tlačit stále více a houšť protože tak je to správné tak to má být bez ohledu na fyziku, ekonomii... To je osud všech demagogu

Pavel Vesely
8. listopad 2021, 20:27

No pan Vaněček má obecně velký problém pochopit rovnici ekvivalence hmoty a energie jako zdroj pro toto a další století.

Dnešní průzkum v Německu ukázal, že asi 57% lidí je proti odstavení JE a asi 44% pro další výstavbu. To pro začátek zimy není špatné, když uvážíme tu masáž, kterou od zelených dostává obyvatelstvo.

A.O
8. listopad 2021, 22:37

Tak uvidíme jak se k tomu tamní vláda postaví... pokud se udělá regulerní referndum (co si budem průzkumy nejsou dělané na příliš vysokém vzroku lidí, ale v drtivé většině případů se trefí) a dopadne stejě jako tento průzkum, tak by se měl respektovat hlas většiny a začít s těmi jaderkami něco dělat. A to něco by mělo být opakem toho, co s nimi dělají nyní

Emil
8. listopad 2021, 22:54

Tamní současná vláda už to má "za pár" a nová vláda to bude ignorovat, i proto že tento názor převažuje u voličů opozičních stran (vyjma FDP). A voličům SPD a Zelených to ani teď ještě nedochází.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se