Domů
Jaderné elektrárny
Spuštění amerických jaderných bloků Vogtle 3 a 4 bylo opět odloženo
Zdroj: Georgia Power Company

Spuštění amerických jaderných bloků Vogtle 3 a 4 bylo opět odloženo

Americká energetická společnost Georgia Power ve čtvrtek oznámila další aktualizaci harmonogramu pro dokončení třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle. Zprovoznění každého z bloků se má opozdit o 3 až 4 měsíce. V reakci na aktualizaci harmonogramu byly upraveny také předpokládané celkové investiční náklady na projekt. Ty mají v důsledku zpoždění zprovoznění vzrůst o 460 milionů dolarů.

Podle nového harmonogramu má ke zprovoznění třetího bloku JE Vogtle dojít do druhého čtvrtletí 2022, čtvrtý blok má být zprovozněn v prvním čtvrtletí 2023. Blok 3 přitom měl být spuštěn již letos v listopadu, blok 4 pak v listopadu 2022. Georgia Power, majitel elektrárny, zpoždění odůvodnil problémy s produktivitou a potřebou dodatečného času pro testování a zajištění jakosti.

„Elektrárna Vogtle 3 a 4 je pro stát i nadále zásadní investicí, která má zajistit dodávky levné, spolehlivé a bezemisní elektřiny pro Georgii na 60 až 80 let. To je pro naše zákazníky, náš stát a národ příliš důležité na to, abychom to neudělali správně, a my to zvládneme. Věděli jsme, že stavba prvních nových jaderných bloků v USA po více než 30 letech bude náročná. Projekt se během realizace potýkal s mimořádnými okolnostmi, z nichž pandemie je tou nejnovější.“ – President a výkonný ředitel Georgia Power Chris Womack

Podíl Georgia Power na celkových předpokládaných investičních nákladech na realizaci projektu po jejich aktualizaci nově činí 9,2 miliardy dolarů. Společnost ale zatím neusilovala o schválení investičních nákladů přesahujících částku 7,3 miliardy dolarů, kterou již dříve schválila Komise pro veřejné služby (PSJ) státu Georgie.

Horké testy na Vogtle 3 byly dokončeny

Současně s aktualizací harmonogramu Georgia Power informovala o dokončení horkých testů na Vogtle 3. Ty začaly letos 26. dubna, jmenovité provozní teploty a tlaku mělo být dosaženo 25. července. Celkem tak horké testy trvaly 95 dnů, původní odhady trvání testů přitom měly být pouhých 45 dnů, revidované odhady prezentované na slyšení 18. května činily mezi 65 a 68 dny. Po dokončení horkých testů je tak podle společnosti přímá výstavba třetího bloku dokončena z 99 %.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Dvě německé jaderné elektrárny zůstanou do jara v provozu. Od konce roku měly být rezervní
27. září 2022, 19:31
Konference H2 fórum 2022: Jádro je jedinou českou cestou k levnému vodíku, prohlásil Síkela
27. září 2022, 14:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jimi
1. srpen 2021, 08:29

Mochovce uz se ani nenamahaji oznamovat zpozdeni, ale taky to vypada, ze letos opet nebudou zprovozneny

Jan Veselý
1. srpen 2021, 09:29

Musíte se na to dívat pozitivně, o to více bude možné vykázat rozestavěných jaderných bloků. :-)

Ivan Novák
1. srpen 2021, 10:34

Běží kontrola NRC k separaci bezpečnostně významných kabelů. Věc designu, resp. jeho nedodržení při stavbě. Smutné.

Energetik 007
2. srpen 2021, 08:38

Na Temelíně se mohl Westinghouse poučit a nepoučil.

Tam se taky na poslední chvíli tahali nehořlavé kabely.

Že tohle nikdo neoznačí jako bezpečnostní riziko pro JEDU 5 nechápu..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se