Domů
Jaderné elektrárny
Studie:Podíl firem z ČR na dukovanském bloku může být 65 pct, přínos HDP 234 mld
Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČEZ

Studie:Podíl firem z ČR na dukovanském bloku může být 65 pct, přínos HDP 234 mld

Český průmysl se může podílet na výstavbě připravovaného jaderného bloku v Dukovanech z až 65 procent. Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) by se v takovém případě mohl navýšit až o 234 miliard korun a příjmy do veřejných rozpočtů o 96 miliard korun. Počítá s tím studie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, kterou dnes její autoři představili na tiskové konferenci. Podle nich je do budoucna vhodné uvažovat o výstavbě až čtyř nových reaktorů, což by dál navyšovalo tuzemské výnosy.

Česko v současnosti připravuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, který by měl být hotový v roce 2036. Energetická společnost ČEZ, která má projekt na starosti, vyhodnocuje nabídky tří uchazečů o stavbu. Kromě toho ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje podklady pro vládu na rozhodnutí o možné výstavbě dalších reaktorů v Dukovanech a Temelíně.

Výstavba nových bloků jaderných elektráren je podle zástupců průmyslu klíčovým projektem státu. Zdůrazňují přitom zajištění energetické bezpečnosti státu a také zapojení českých firem do projektu, což by podle nich přineslo významné výnosy i celému českému průmyslu.

Podle studie je možné zapojení českého průmyslu až do 65 procent celého projektu, a to nejen do výstavby, ale i servisních prací při jeho provozu a dodavatelských řetězců. V takovém případě by se podle autorů studie mohlo zvýšit tuzemské HDP až o 234 miliard korun. Příjmy do veřejných rozpočtů by stouply o 96 miliard korun. Kromě toho by stát podle studie vybral na daních z příjmů dalších 1,66 miliard korun ročně a na sociálním a zdravotním pojištění až 6,18 miliard korun za rok.

Při výstavbě dalších reaktorů by se výnosy dál zvyšovaly. V případě stavby čtyř bloků by tak HDP ČR stouplo až o 936 miliard korun, plyne ze studie.

„Český průmysl má eminentní zájem účastnit se v maximálním možném rozsahu na tomto strategicky důležitém projektu, který ovlivní budoucnost naší země na další minimálně půlstoletí,“ uvedl výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík.

Tuzemské firmy podle něj mají dostatek zkušeností a zdrojů pro zásadní účast na projektu.

Podle bývalého prezidenta Václava Klause bude pro co nejširší zapojení českého průmyslu do stavby důležitá především politická podpora. „Stát si to musí vzít jako svůj úkol,“ řekl. Nejde podle něj přitom jen o financování, ale i rozhodnost vlády při vyjednáváních s uchazeči.

ČEZ v tomto týdnu s předstihem zahájil jednání s uchazeči o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Do května si chce vyjasnit některé parametry nabídek zájemců. Finální nabídky by zájemci měli podat v polovině září letošního roku. Úvodní nabídky loni na podzim podaly francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Detaily těchto nabídek ČEZ, který má projekt na starosti, nezveřejnil.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Milan Vaněček
23. únor 2023, 19:54

Nepochybuji, že veškerý beton se nebude dovážet, ale bude z místních (cizinou vlastněných) betonárek. Taky další klasické strojařské komponenty pro elektrárnu budou možná od nás.

Ale to zcela nejdražší, know how, reaktor a primární okruh, řídící systém, palivo, to bude made in Westinghouse.

Čím to bude dražší, tím se prý více zvedne náš HDP, statistici zajásají (občané ne). Rozhodně zhruba do roku 2040 ?? to budou umrtvené peníze, nepřinášející zisk (a po roce 2040, bude to vůbec rentabilní? Toť otázka: kde bude energetika v EU za 17 let).

Ivan Švančara
23. únor 2023, 20:43

podobnu otazku polozil Vanecek aj pred 20 rokmi a ako sme dopadli. Ked si frajer, zalov v archive a pochval sa.

Ajrocket
23. únor 2023, 21:23

Kdepak, existuje možnost získat licenci od Westinghousu a vyrobit tlakovou nádobu tady. Už se o tom někde diskutovalo, až to najdu, klidně hodím zdroj.

Milan Vaněček
24. únor 2023, 13:07

Jó to bejvávalo. Zeptejte se ve Škodovce co z toho zůstalo. Nic, dokáží tak akorát vyrábět sudy na jaderný odpad.

Emil
24. únor 2023, 13:21

Např. o dodávkách vnitřních částí tlakových nádob pro EPR včetně 80tunového koše aktivní zóny nebo 100tunového reflektoru Vaněček zjevně vůbec neslyšel:

denik. cz/ekonomika/skoda-js-doda-francouzum-turbiny-20180710.html

Xoor
24. únor 2023, 09:29

"...bude to vůbec rentabilní? Toť otázka: kde bude energetika v EU za 17 let)...

No stejnou otázku jsme si říkali před 30 lety kdy jsme začli stavět Temelín. Dnes víme, že situace je taková, že jsme měli stavět rovmnou 2 JE.

Temelín je zaplacený a vnejlepších letech. Evropa pálí uhlí o 106, gigantické investice do OZE, žádné zlevnění elektřiny nepřinesly a nástup elektromobility tomu určitě neprospěje. Něž stavět x krát různé druhy neefektuivních zdrojů, udělejme to jednou, a pořádně.

Milan Vaněček
24. únor 2023, 13:17

Když ještě byla elektřina levná (před kovidem) tak to zaplaceno nebylo.

A když člověk vidí jak dopadla největší evropská jaderná elektrána v Záporoží, tak to je taky moc smutné a nebezpečné.

Jsou lidé, co věří novým věcem, novým technologiím, a jsou tací co se bojí nového. A chtějí po státu ať jim to postaví, ať to stojí co to stojí.

Polákům těm je hej. Vědí, že nová JE bude komplet nejdřív po roce 2050 a zatím budou moci pálit uhlí o stošest. Nebo se dají na variantu FVE a VtE, budou stavět každý rok víc a víc a nakonec v roce 2050 zjistí, že ta jedna (třeba nedostavěná) JE jim bude, k tomu množství FVE a VtE co postaví, stačit.

Uvidíme.

Emil
24. únor 2023, 13:23

A nebo se (pro úplnost) jako obvykle nestane vůbec nic z toho co Vaněček věští.

Petr prochaska
24. únor 2023, 10:13

Místo "made in Westinghouse" spíše made in China s cedulkou Westinghouse.

Emil
24. únor 2023, 10:33

To těžko, součástí tendru je bezpečnostní posouzení uchazečů, které právě posuzuje dodavatelský řetězec uchazečů, jestli neobsahuje dodavatele z Ruska a Číny.

Petr Dolák
24. únor 2023, 20:38

Sověty poskytnutý podíl podniků z ČSSR na dukovanském bloku byl myslím že vyšší než těch 65 pct.

Miloslav Černý
25. únor 2023, 11:12

Při logickém progresívním rozvoji v celém spektru OZ s max. snahou o budoucí nezávislost se nezdá dlouhodobý, perspektivně ekonomický provoz velkého jádra smysluplný. Pro zjištění takových prognóz začíná být už dostatek relevantních informací pro kompetentní lidi, kteří to mají dle odbornosti v kompetenci se k tomu vyjádřit bez lobbistického vlivu.

Emil
25. únor 2023, 11:52

"Se nezdá" komu dalšímu mimo vás? Napište ta jména "bez lobbistického vlivu". A ty údajně "relevantní informace", kterých začíná být dostatek", jsou jaké konkrétně a jak se pozná že už jich začíná být dostatek? Které ty informace dříve nebyly a teď najednou jsou, konkrétně?

Miloslav Černý
25. únor 2023, 16:23

Bez loblstů, kteří jsou všude, to asi nepůjde, v tom jediném s Vámi musím souhlasit, ty jsou nakonec na obou stranách, ale to je jediné. Jinak o tom ostatní si může udělat obrázek každý sám, když bude pozorně sledovat tento vynucený okolnostmi vývoj.

Emil
25. únor 2023, 16:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Podle očekávání jsem se odpovědi na žádnou z otázek nedočkal, za to jsem se dočkal souhlasu s něčím co jsem vůbec netvrdil. ChatGPT je na podstatně vyšší úrovni než tento náhodný generátor prázdných frází.
.

Pravoslav Motyčka
25. únor 2023, 20:34

v roce 2035 má být zakázáno topit fosilními palivy , má být zakázáno prodávat jiná auta než EV , masivně se má elektrifikovat železnice. Spotřeba ze sítě patrně nevzroste, ale bude koncentrovaná do zimních měsíců. Možná jádro bude ekonomicky nevýhodné , proti současným zdrojům jako je uhlí a plyn určitě , ale proti vodíku to bude ekonomicky velmi výhodné a to i kdyby se ta elektrárna měla v létě odstavovat.

Pravoslav Motyčka
25. únor 2023, 20:30

Chápu ,že Vás asi nezajímá čím budeme topit po roce 2035 , kdy bude zakázáno topit fosilními palivy , ale bez jaderné energetiky to jaksi není reálné....

Rostislav Žídek
24. únor 2023, 22:58

Za ty peníze co to západní firmy "umí" postavit by možná bylo lepší to odpískat. A to jádru celkem fandím.

Pavel
25. únor 2023, 19:29

Pořád lepší než platit rusákům předražený úvěr a po čtyřech letech "stavby" z toho mít akorát srovnaný plac jako ve Maďarsku.

Karásek
25. únor 2023, 13:14

Jak může být přínos na HDP 234 miliard když má podle jaderné mafie nová JE v Dukovanech stát jen 160 miliard?

Emil
25. únor 2023, 16:40

Třeba tak že se to netýká jen "výstavby, ale i servisních prací při jeho provozu", máte to v článku, stačí pozorně číst.

Karásek
25. únor 2023, 22:32

Což znamená, že by se utratilo teda hodně peněz, protože DPH je jen malá část. Pane ochraňuj nás.

Pavel K
25. únor 2023, 23:48

Víte jaký je rozdíl mezi HDP a DPH? Zkuste Wikipedii.

Karásek
26. únor 2023, 14:26

Pardon, s tím DPH a HDP jsem to špatně přečetl. Výše HDP ale nic nevypovídá o tom, jestli to vydělá, nebo jak to bude zadlužené. U jaderné energetiky tady budou náklady po dobu 100 000 let, protože minimálně tak dlouho se bude muset izolovat jaderný odpad.

Emil
26. únor 2023, 14:38

To jste si popletl nejen HDP a DPH ale i způsob jak se nakládá s radioaktivním odpadem, Karásku, ostatně jako cokoliv dalšího co jste tu zatím vyplodil.

Zdeves Pavel
25. únor 2023, 21:33

No v případě WEC budeme dovážet i ten beton. Stavba se provádí z modulů, které se budou vyrábět různé ve světě a protože jsme se stavbou mimo "přístav" budeme solit obrovské náklady za těžké komponenty. Podíl 65 % nebo více by byl u Rosatomu. To ale tupé politiky nezajímá.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se