Švédské jádro před volbami ožívá díky obavám o zajištění bezpečnosti dodávek

DomůJaderné elektrárnyŠvédské jádro před volbami ožívá díky obavám o zajištění bezpečnosti dodávek

Obavy o zajištění bezpečnosti dodávek vstoupily do předvolebního boje ve Švédsku a přinášejí naději na pokračování provozu dvou bloků jaderné elektrárny Ringhals. Do výsledků švédských parlamentních voleb tak kromě klimatických otázek může promluvit také jaderná energetika.

Odstavení dvou bloků elektrárny Ringhals do roku 2020 se zdálo být vzhledem k politické dohodě napříč politickým spektrem z roku 2016 jasnou a uzavřenou záležitostí. Podíl jádra na výrobě elektřiny ve Švédsku tak měl klesnou ze současných 47 % zhruba na třetinu. Před nedělními parlamentním volbami ve Švédsku však znovu ožívá debata o možném provozování obou bloků i po roce 2020.

Odstavení 1. a 2. bloku elektrárny Ringhals patřící Vattenfallu může mít negativní dopad na provoz švédské přenosové soustavy, na což již v létě upozorňoval její provozovatel společnost Svenska kraftnät. Nyní toto téma otevřeli také švédští křesťanští demokraté, kteří vyzývají Vattenfall, aby ustoupil od plánů na odstavení obou bloků elektrárny Ringhals.

„Již nyní je zřejmé, že výroba větrných elektráren nejspíš nebude stačit jako náhrada výroby odstavených jaderný bloků pro náš průmysl. Je tedy zřejmé, že jádro potřebujeme,“ prohlásila předsedkyně švédských křesťanských demokratů Ebba Busch Thor.

Rýsuje se příležitost pro EPH?

Předsedkyně křesťanských demokratů však jde ve svých úvahách ještě dál. Prohlásila totiž, že by Švédsko mělo zvážit možnost poskytnout oba reaktory případně i zdarma jakémukoliv zájemci, který je bude ochoten dále provozovat.

Takovéto prohlášení může být hozenou rukavicí například pro společnost EPH Daniela Křetínského, která již má zkušenosti s přebíráním majetku Vattenfallu z roku 2016. Před dvěma lety přišel EPH bezplatně k německým uhelným aktivům švédské státní společnosti a zatím mu sázka na německé uhlí vychází.

Kometa letošních voleb je projaderná

Své jasné ano zachování provozu obou reaktorů již deklarovala nacionalistická strana Švédští demokraté. Očekává se, že tato strana oproti minulým volbám značně posílí, když dle posledních průzkumů bude atakovat hranici 20 %. Pokud se dostanou Švédští demokraté k moci, chtějí Vattenfallu zabránit v odstavování elektrárny Ringhals. Místo odstavení obou reaktorů budou naopak požadovat, aby došlo k investicím do vylepšení bezpečnosti jejich provozu.

„Máme politickou zodpovědnost za zajištění funkčnosti naší přenosové soustavy. Vattenfall je plně vlastněn státem, takže mu můžeme nařídit, aby oba reaktor nechal v provozu,“ prohlásil mluvčí Švédských demokratů.

Generální ředitel společnosti Vattenfall Magnus Hall však takovéto úmysly razantně odmítá.

„Na plánovaném vyřazení z provozu prvních dvou bloků elektrárny Ringhals se vůbec nic nemění,“ upřesňuje Hall.

Osud Ringhals 1 a 2 nemusí být zpečetěn

Na původní podobě dohody o vyřazení dvou jaderných bloků do konce roku 2020 trvají Sociální demokraté a Zelení. Součástí zmíněné dohody z před dvou let však nebyli Liberálové ani Švédští demokraté či Levicová strana.

Nelze tak vyloučit, že v závislosti na výsledku voleb bude Švédsko i po roce 2020 nadále získávat elektřinu z obou bloků elektrárny Ringhals.