Temelín loni spotřeboval meziročně o 9 % méně pitné vody

DomůJaderné elektrárnyTemelín loni spotřeboval meziročně o 9 % méně pitné vody

Jaderná elektrárna Temelín loni spotřebovala 102 900 metrů krychlových pitné vody, což je meziroční úspora téměř o devět procent. Největší česká jaderná elektrárna také loni potřebovala pro svůj provoz o 1,3 procenta méně surové vody, kterou používá pro chlazení, využila 38,3 milionu metrů krychlových. Meziročně klesla i spotřeba pitné vody v českých jaderných, klasických a vodních elektrárnách skupiny ČEZ. Pokles byl o 12,8 procenta. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Elektrárny skupiny ČEZ loni spotřebovaly 521 000 metrů krychlových pitné vody. Klasické a vodní elektrárny jí spotřebovaly o 15,1 procenta méně, v jaderných elektrárnách činila meziroční úspora 7,1 procenta.

„Je to pro nás jedna z důležitých oblastí. Spustili jsme řadu projektů, na některých už pracujeme,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Ilustrační foto

Příkladem budou změny v chemické úpravě chladicích vod v systémech elektrárny Dukovany.

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany ušetřily loni v meziročním srovnání 2,3 milionu metrů krychlových surové vody. Spotřebovaly jí loni 93,9 milionu metrů krychlových.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 3,9 TWh.