Domů
Jaderné elektrárny
Temelínská elektrárna vyrobila od svého zprovoznění 300 TWh elektřiny
JE Temelín

Temelínská elektrárna vyrobila od svého zprovoznění 300 TWh elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila od svého zprovoznění 300 terawatthodin (TWh) elektřiny, což představuje více než devatenáctiletou spotřebu českých domácností. Dva bloky elektrárny této výroby dosáhly dnes ráno. ČTK o tom informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Vedle Temelína provozuje ČEZ jadernou elektrárnu v Dukovanech na Třebíčsku, výrobu v obou zařízeních chce při zachování bezpečnosti postupně navyšovat. Do roku 2030 by to mělo být téměř o dvě TWh ročně.

České domácnosti podle Svitáka loni spotřebovaly 15,7 TWh elektřiny. V Temelíně se od roku 2017 vyrábí stabilně přes 15 TWh ročně. Loni to bylo 16,3 TWh, od začátku letošního roku 12,7 TWh elektřiny. „Provoz jaderných elektráren není o překonávání výrobních rekordů. Je o bezpečném a zodpovědném zacházení se svěřenou technologií. Ale zároveň stále hledáme cesty, jak posílit efektivitu našich elektráren. A s tím logicky přichází i vyšší výroby. Vše se ale děje s maximálním důrazem na bezpečnost,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Vyšší výrobě v následujících letech by měl pomoci i přechod na delší palivový cyklus. „Aktuálně jsme v přechodové fázi. Během nedávno ukončené odstávky druhého bloku jsme do reaktoru zavezli 48 čerstvých palivových souborů místo dosavadních 42. Celkový počet souborů v reaktoru 163 se ale nemění. Provoz druhého bloku tak bude přibližně jedenáct měsíců, tedy o měsíc delší než dosud,“ řekl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín. Odstávka druhého bloku skončila 7. října.

Na cílový stav, tedy zavezení paliva pro takzvanou osmnáctiměsíční palivovou kampaň, se energetici chtějí v případě druhého bloku dostat v příštím roce, jeho plný efekt se ale projeví až v druhé polovině desetiletí.

ČEZ chce obě české jaderné elektrárny provozovat minimálně 60 let. V případě Dukovan to znamená ještě nejméně 20 let provozu, u jihočeského Temelína ještě 40 let.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila provoz 21. prosince 2000. Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, od té doby vyrobila 504 TWh elektřiny.

„Po spuštění dosahoval výkon každého z temelínských bloků 981 MWe (elektrických megawattů), aktuálně je díky úpravám, inovacím a využití rezerv tato hodnota o 105 MWe vyšší, přičemž v chladnějších obdobích běžně přesahuje 1100 MWe. Podobnými úpravami a bezpečným zvýšením výkonu prošly i bloky v Jaderné elektrárně Dukovany. Výkon obou elektráren tak celkově vzrostl o 500 MWe, což odpovídá uhelné elektrárně či středně velkému jadernému bloku, bez jakéhokoliv zvýšení emisí či vyšší spotřeby paliv,“ uvedl Sviták.

V provozu je nyní pět ze šesti jaderných bloků v Česku. Kvůli výměně paliva a bezpečnostní kontrole je od 13. října odstaven čtvrtý dukovanský blok.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Pravoslav Motyčka
29. říjen 2023, 13:43

Nechci být negativní , ale el. energii jsme sice vyrobili ,jenže jsme jí nevyužily pro náš prospěch , vývoz byl přibližně stejný jako výroba v JETE. Levně jsme vyváželi elektřinu zejména do Rakouska , ale měli jsme zakouřené obce a dováželi plyn. Tato situace v podstatě trvá dodnes , protože rozvoj tepelných čerpadel začal prakticky až po roce 2020 a elektřinu přestaneme vyvážet ne proto ,že bychom jí začali více využívat , ale proto že díky EU bude zničena uhelná energetika.

Josef
29. říjen 2023, 18:47

A nezapomenutelné jsou tehdejší prognózy jak bude nedostatek elektřiny pokud nespustíme JETE, což je shodné s nářky jaderníků dnes....

Pravoslav Motyčka
29. říjen 2023, 22:01

Ona to byla pravda pokud by se realizoval ekonomický růst,

tehdy se čekalo , že doženeme životní úroveň Německa jenže to bychom nesměli vstoupit do EU místo toho přišla krize nesmyslná podpora FVE za tehdejších vysokých cen , tím se zdražila elektřina místo tepelných čerpadel se rozvíjel plyn. Nakonec se tady díky EU vybudoval dotační průmysl a vznikly statisíce administrativních míst stát nařídil nesmyslné předpisy a byrokracie jak rakovina zahltila celou ekonomiku. V současnosti situace graduje.

Josef
30. říjen 2023, 13:00

Růst od let 90 tam je, ale zpět k výkonu Temelína, ten byl celý vyvezen

Emil
30. říjen 2023, 13:46

Nebyl celý vyvezen, Josefe. Například loni bylo saldo exportu 83 % výroby Temelína, předloni 70 % výroby Temelína. Ve skutečnosti naposledy odpovídala výroba Temelína saldu exportu v roce 2014 a není pravděpodobné, že se to ještě někdy zopakuje.

Antonín Mikeš
30. říjen 2023, 15:46

Já tedy nevím ale stále se zaklínáme tím, že máme dovážet suroviny a vyvážet výrobky, tedy ptám se, proč nedovážet uran (surovina) a nevyvážet elektřinu (produkt)? Vývoz obilí je v pořádku, proč to vyvážet lze a nikomu to nevadí ale s elektřinou je to problém? Přitom každá komodita má své externality.

Jan Veselý
7. listopad 2023, 22:43

V Česku máme spotřebu elektřiny na obyvatele prakticky stejnou jako v Německu.

Ivan Novák
29. říjen 2023, 23:51

Ještě nezapomenutelnější je křik ekofašistů, že se ta JE ekonomicky strašně nevyplatí.

Matěj
31. říjen 2023, 19:47

Můj soused už začíná být lehce senilní. Po loňské rekonstrukci domu, kterou organizovala jeho žena, zaizolovali dům, pořídili 10kWp+10kWh FVE+TČ. Ale neodpojili prehistorický neefektivní kotel. A ten senilní kretén celý podzim hrabe listí ze zahrady do krabic od banánu, větvičky, mech a další bordel, cokoli a když není doma nikdo, kdo by mu v tom zabránil, tak pak to v tom kotli zapálí ten bordel při každém ochlazení.

Takže dostali dotaci, pán má moderní technologii, ale nezbývá než čekat až umře, protože není schopen změnit svoje návyky.

Matěj
7. listopad 2023, 18:44

Update. Manzelka stareho vylakala v sobotu pryc z domu, nabehli tam pribuzni a instalater, vynosili listi a bordel z kotelny, instalater odrizl kotel a prodali ho do sberneho dvora. Dopadlo to dobre.

Jaroslav Studnička
29. říjen 2023, 14:01

V devadesátých letech byly odstaveny uhelné bloky a kotle o výkonu cca 2 GWe, další bloky nebyly postaveny.

Těžko můžete v liberalizovaném trhu, což byla mimochodem podmínka vstupu do EU, zakázat export/import elektrické energie.

Kdyby ČR neměla JE, byli bychom na tom jako Polsko s energetickým mixem.

Jan Veselý
29. říjen 2023, 16:26

Byly odstaveny 2GW instalovaného výkonu uhelných elektráren, ale výroba elektřiny z uhlí stoupla.

Jan Veselý
29. říjen 2023, 16:31

Jo, a byla postavena zcela nový velký blok v Ledvicích a na několika dalších blocích byl udělaný upgrade a jejich výkon stoupnul.

Emil
29. říjen 2023, 16:49

A kromě toho byly později odstaveny i další bloky nad rámec těch 2 GWe, takže to hravě vykompenzovalo ten nový blok v Ledvicích. Např. oproti roku 2014 je instalovaný výkon o další GW nižší, navzdory tomu, že mezitím přibyl ten blok v Ledvicích.

Jaroslav Studnička
29. říjen 2023, 17:38

Ona taky rostla spotřeba elektrické energie v ČR a nebyly nikdy postaveny uhelné bloky na které byly připraveny lokality, např. EDĚ II.

Pravoslav Motyčka
29. říjen 2023, 17:54

JETE byl velmi dobrý projekt , ale jak říkám to využití el. energie k vývozu bylo špatné. Vstup do EU , byla tragická chyba tehdy jsem v referendu hlasoval proti vstupu , protože jsem věděl že omezení svobod a suverenity ČR podváže náš ekonomický vývoj a omezí svobodu jednotlivce, to se přesně potvrdilo. Jen přemýšlím v jakém stavu ten režim je , asi ještě není před

zhroucením , bude nějakou dobu trvat , než mladí lidé pochopí , že v tomto režimu nemají žádnou perspektivu. V každém případě důsledkem zaostávání bude změna dělby práce a ty změny budou rychlé, protože technologická převaha západu končí a tím se zboží produkované na západě potká cenově se zbožím produkovaným v Asii. Pochopily to výrobci aut , kdy evropské elektromobily jsou proti Čínským prakticky nekonkurenceschopné, západ zavede cla , jenže to mu s prodeji na světovém trhu nepomůže. Kurz bude muset klesnout a tím samozřejmě klesne u životní úroveň v EU , v Asii to bude přesně naopak.

Ajrocket
29. říjen 2023, 18:18

To jsme už viděli v Británii..

Petr
29. říjen 2023, 18:52

Moc ten Sputnik a China News baštíte.

Richard Vacek
29. říjen 2023, 19:22

No jo ale kolik elektřiny ta vaše jaderná elektrárna vyrobí když nesvítí slunce nebo když nefouká vítr?

Tehdy totiž potřebujeme elektřinu. Jindy nám ji zadarmo dodá Německo.

Zdeves Pavel
30. říjen 2023, 00:03

Ona je elektrická energie z Německa, třeba Lipské burzy zadarmo?

Xoor
30. říjen 2023, 12:05

Někdy i dokonce záparná na pár desítek hodin.

Pravoslav Motyčka
30. říjen 2023, 23:07

Záporná cena je jen proto ,že se dotuje jinak ,ale nemáte pravdu ,že Němci něco levně dodávají , zatím je cena el. energie u nás levnější než v Německu , proto jsme exportéři - cena míří z levnějšího do dražšího. Něco se skutečně nechá obejít , třeba stavba velkých přečerpávacích el. by pomohla ,protože by bylo možné využít levnější el. energii mimo špičku a využít ji ve špičce....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se