Domů
Jaderné elektrárny
Temelínský I. blok pracuje po odstávce na plný výkon

Temelínský I. blok pracuje po odstávce na plný výkon

První blok jaderné elektrárny v Temelíně pracuje od konce minulého týdne na plný výkon. Elektřinu vyrábí od 22. května, kdy ho energetici po plánované odstávce opět připojili k přenosové soustavě. Když dosáhl plného výkonu, udělala se závěrečná část kontrol zaměřená na palivo a kalibraci měřicích systémů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Odborníci také sledují, jak se chová další zařízení v jaderné a nejaderné části včetně turbíny. Na turbínu prvního bloku nainstalovali energetici při odstávce zařízení, které by mělo snížit chvění turbíny o desetiny milimetrů za vteřinu. Jde o takzvaný dynamický hltič vibrací, váží dvě tuny. Kvůli zvýšenému chvění musel Temelín neplánovaně odpojit první blok v listopadu 2019.

Plánovaná odstávka, při níž energetici vyměnili čtvrtinu paliva, začala 26. března a trvala necelých 57 dní. Pracovníci elektrárny zkontrolovali i bezpečnostní systémy a vyměnili dva separátory v nejaderné části, které odstraňují vlhkost z páry a pak ji přihřívají. Separátory by měly zvednout výkon o jednotky megawatt. Pro odstávku platil zpřísněný režim kvůli koronaviru. Denně se otestovalo v průměru 500 pracovníků, za dva měsíce se tak udělalo 20.000 testů.

Další plánovaná odstávka začne v Temelíně 2. července.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 6,2 TWh.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Průzkum: Kvůli válce na Ukrajině stoupla v ČR podpora jaderné energetiky
17. květen 2022, 09:25
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se