Domů
Jaderné elektrárny
Temelínský I. blok pracuje po odstávce na plný výkon

Temelínský I. blok pracuje po odstávce na plný výkon

První blok jaderné elektrárny v Temelíně pracuje od konce minulého týdne na plný výkon. Elektřinu vyrábí od 22. května, kdy ho energetici po plánované odstávce opět připojili k přenosové soustavě. Když dosáhl plného výkonu, udělala se závěrečná část kontrol zaměřená na palivo a kalibraci měřicích systémů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Odborníci také sledují, jak se chová další zařízení v jaderné a nejaderné části včetně turbíny. Na turbínu prvního bloku nainstalovali energetici při odstávce zařízení, které by mělo snížit chvění turbíny o desetiny milimetrů za vteřinu. Jde o takzvaný dynamický hltič vibrací, váží dvě tuny. Kvůli zvýšenému chvění musel Temelín neplánovaně odpojit první blok v listopadu 2019.

Plánovaná odstávka, při níž energetici vyměnili čtvrtinu paliva, začala 26. března a trvala necelých 57 dní. Pracovníci elektrárny zkontrolovali i bezpečnostní systémy a vyměnili dva separátory v nejaderné části, které odstraňují vlhkost z páry a pak ji přihřívají. Separátory by měly zvednout výkon o jednotky megawatt. Pro odstávku platil zpřísněný režim kvůli koronaviru. Denně se otestovalo v průměru 500 pracovníků, za dva měsíce se tak udělalo 20.000 testů.

Další plánovaná odstávka začne v Temelíně 2. července.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 6,2 TWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.