Termín spuštění nové JE Flamanville 3 je v ohrožení kvůli vadným svarům

DomůJaderné elektrárnyTermín spuštění nové JE Flamanville 3 je v ohrožení kvůli vadným svarům

Francouzská EDF minulý týden oznámila, že nalezla kvalitativní odchylky na svarech ve své nově budované jaderné elektrárně Flamanville 3. Elektrárna, která se potýká s odklady uvedení do provozu již od roku 2012, by dle současného harmonogramu měla být spuštěna na konci roku 2018. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) vyzval EDF, aby provedla další kontroly, ta zatím analyzuje, zda nastalá situace bude mít vliv na plánovaný termín spuštění.

Francouzská energetická společnost EDF, která ve Francii staví nový blok jaderné elektrárny Flamanville, přišla minulý týden s informací, že při kontrole byly nalezeny kvalitativní odchylky u svarů na sekundárním okruhu. Konkrétně bylo identifikováno zhruba 150 svarů, které by nemusely splnit bezpečnostní standardy. Nový blok za 10,5 miliardy EUR má být dle již tak nabitého plánu spuštěn na konci tohoto roku, proto elektrárna prochází v současnosti komplexními bezpečnostními kontrolami.

„Po současných kontrolách a procesu licencování s ASN bude EDF schopna určit, zda projekt vyžaduje úpravu časového rozvrhu a nákladů,“ uvedla EDF v prohlášení.

Nový jaderný blok EPR (generace III+) s výkonem 1650 MW se ve Flamanville začal stavět již v roce 2007. Kvůli mnohým problémům se ovšem očekávané spuštění posunulo na konec roku 2018, původně bylo spuštění plánováno na rok 2012. Vzhledem k problémům s kvalitou oceli reaktorové nádoby přitom musí EDF ve Flamanville vyměnit její víko nejpozději v roce 2024.

EPR není v provozu zatím nikde na světě

Vylepšená třetí generace jaderných elektráren, do které se řadí i typ EPR od francouzské Arevy stavěný ve Flamanville, má přinést vyšší bezpečnost a efektivitu. Žádná elektrárna tohoto typu ovšem zatím nebyla uvedena do provozu. Prvním jaderným blokem typu EPR ve výstavbě byla finská elektrárna Olkiuto, ta by měla být po letech průtahů  spuštěna v polovině příštího roku. Také čínská JE Taishan, která měla být spuštěna na konci loňského roku, odložila spuštění na letošní rok.

Další jadernou elektrárnou tohoto typu je kontroverzní britský Hinkley Point C, který by měl být spuštěn v roce 2025.

„Pokud [EDF] neumí postavit svůj vlastní reaktor ve Francii, kde jinde to budou umět? Tato zpráva mi přijde v rozporu s jejich tvrzeními, že se učí ze svých chyb a u Hinkley je již nebudou opakovat,“ uvedl Paul Dorfman z energetického institutu University College London.

Zdroj úvodní fotografie: EDF