Termín spuštění nové JE Flamanville 3 je v ohrožení kvůli vadným svarům
Francouzská EDF minulý týden oznámila, že nalezla kvalitativní odchylky na svarech ve své nově budované jaderné elektrárně Flamanville 3. Elektrárna, která se potýká s odklady uvedení do provozu již od roku 2012, by dle současného harmonogramu měla být spuštěna na konci roku 2018. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) vyzval EDF, aby provedla další kontroly, ta zatím analyzuje, zda nastalá situace bude mít vliv na plánovaný termín spuštění.
Francouzská energetická společnost EDF, která ve Francii staví nový blok jaderné elektrárny Flamanville, přišla minulý týden s informací, že při kontrole byly nalezeny kvalitativní odchylky u svarů na sekundárním okruhu. Konkrétně bylo identifikováno zhruba 150 svarů, které by nemusely splnit bezpečnostní standardy. Nový blok za 10,5 miliardy EUR má být dle již tak nabitého plánu spuštěn na konci tohoto roku, proto elektrárna prochází v současnosti komplexními bezpečnostními kontrolami.
„Po současných kontrolách a procesu licencování s ASN bude EDF schopna určit, zda projekt vyžaduje úpravu časového rozvrhu a nákladů,“ uvedla EDF v prohlášení.
Nový jaderný blok EPR (generace III+) s výkonem 1650 MW se ve Flamanville začal stavět již v roce 2007. Kvůli mnohým problémům se ovšem očekávané spuštění posunulo na konec roku 2018, původně bylo spuštění plánováno na rok 2012. Vzhledem k problémům s kvalitou oceli reaktorové nádoby přitom musí EDF ve Flamanville vyměnit její víko nejpozději v roce 2024.
EPR není v provozu zatím nikde na světě
Vylepšená třetí generace jaderných elektráren, do které se řadí i typ EPR od francouzské Arevy stavěný ve Flamanville, má přinést vyšší bezpečnost a efektivitu. Žádná elektrárna tohoto typu ovšem zatím nebyla uvedena do provozu. Prvním jaderným blokem typu EPR ve výstavbě byla finská elektrárna Olkiuto, ta by měla být po letech průtahů spuštěna v polovině příštího roku. Také čínská JE Taishan, která měla být spuštěna na konci loňského roku, odložila spuštění na letošní rok.
Další jadernou elektrárnou tohoto typu je kontroverzní britský Hinkley Point C, který by měl být spuštěn v roce 2025.
„Pokud [EDF] neumí postavit svůj vlastní reaktor ve Francii, kde jinde to budou umět? Tato zpráva mi přijde v rozporu s jejich tvrzeními, že se učí ze svých chyb a u Hinkley je již nebudou opakovat,“ uvedl Paul Dorfman z energetického institutu University College London.
Zdroj úvodní fotografie: EDF
Mohlo by vás zajímat:
Úpadek řemesel a odborné manuální práce na Západě dosáhl katastrofických rozměrů, Afrika zvláště černá nepomůže, tam se soustředili místo odborných učilišť taky raději na snadnější humanitní vysoké.
Z Číny přetahovat nepůjde, tam mají už příliš narostlé platy a vyspělou nacionalistickou ochranu klíčových částí ekonomiky, takže největší šance jsou v Indii.
Česko i Polsko to mají nejjednoduší samozřejně ze spřízněné Ukrajiny, Srbska a Běloruska, odkud je pro ně pár miliónů zaučených i starších pracovníků dostatečných na celou další pracovní generaci.
Jen nás Slovany nesmí bohaté zahraniční firmy v Česku nadále ztrapňovat, a nabízet za odbornou práci méně než kolik by dostal ten Ukrajinec, kdyby jel o pár kilometrů dále, a dělal v Německu uklízečku.
Jak Trump dokončí v USA preferenci legálních migrantů a tamní reindustrializace se plně rozjede, začne lákat milióny kvalitních manuálů celého světa na platy kolem stotisíc korun měsíčně.
Česko tomu může odolat, pokud se soustředí na starší Slovany 35+, kteří neumí anglicky a ocení naše mnohem levnější zdravotnictví, klidný životní styl a příbuznou kulturu.
Vy abyste to sem zase nezatáhl...
No dobře, v USA mají dost relativně schopných řemeslníků, kteří Vám ale do kolbenky nepáchnou protože si na "živnosťák" vydělají více. Do kolbenky potřebujete "poloschopné" lidi, ale to se Vám mlátí s Vaší oblíbenou robotizací. Stažení "manuálů" do států pak narazí právě na možnou antiimigrační politiku. Reindustrializace narazí na deindustrializační hnutí a neefektivní využití existující infrastruktury, víte jaký je tam teď tlak na zrušení přehrad? Několik s poměrně výkonnými hydroelektrárnami bylo zrušeno a odstřeleno, přitom u nás by se ty elektrárny řadily k výkonnějším (>10MW), místa schopná dodat odhadem 20-100MW nepoužívána od doby co původní elektrárny z let asi 1890-1930 dosloužily, zbytky technologie reziví. Nevyužitý potenciál dostupný "zítra" je podle celkem oficiálních míst kolem 60GW!
Státy hlavně potřebují opravit tavicí tyglík, protože je nakřáplý a teče, metoda "salát/pizza" nefunguje. Narážíte na to že na každý schopný člověk chce do států a hromadu dalších věcí.
Nevím jestli si děláte srandu s kulturní blízkostí Ukrajinců, Srbů... To je tak názor panslavistů z počátku minulého století, jazyky jsou sice příbuzné, ale jinak tu moc kulturní blízkosti nenajdeme, jiné náboženství, prostor po tisíc let ovlivňován zcela jinou kulturou... Jestli západu hrozí Islamizace, tak po implementaci vašeho návrhu na dovoz lidí z jiných slovanských zemí (když už zabíhám na hranu nazýváním ČR Slovanskou při plném vědomí si toho jak je tu krev pomíchaná) by hrozila Rusizace/Ukrajinizace.
Už dnes mi přijde že na ulicích velkých měst slyším nějak moc často ruštinu/ukrajinštinu ve všech věkových skupinách.
O to v tomhle případě asi nepůjde. Ono se dost často stane, že se něco nepovede napoprvé. Problém je v té velikosti, a ceně. To je prostě problém všech velkých projektů. Když jsem odéval olověné vojáčky, tak se mi občas nějaký nepovedl. Tak jsem ho jednoduše znovu roztavil a zkusil to znovu. Měl jsem zpoždění 5 minut, řekněme. U takových technologicky náročných celků to bude trvat ale klidně i rok. Je to rozdíl, a někdy, ať se snaží sebevíc, něco se občas nepovede.
Když člověk čte ty různé zprávy o kvalitě francouzských jaderných elektráren a z reality v ČR viděl ty neplánované odstávky v Dukovanech i Temelíně tak si začíná říkat: to je úpadek, jak mohou chtít budovat něco podobného???
Nedělám si iluze pokud se začnou stavět nové bloky JE u nás. Bude to trvat 2x tak dlouho a bude to stát 2-3x tolik.
Pauza mezi výstavbami se stále prodlužuje. Protože firmy nemohou do nekonečna udržovat týmy pracovníků jak pro speciální výrobu tak pro konstrukci a projekci potřebných zařízení skutečně dochází ke ztrátě celého odvětví. Vybudovat potřebnou infrastrukturu bude nad naše síly.
Vláďo souhlasím. Jaderné strojírenství a kompletace jaderných elektráren (zvláště těch se zvýšenou bezpečností) je už nad naše síly. Proč se "jaderníci" nepřeorientují na něco jiného, jako to udělal cca desetinásobný počet lidí v Německu a ty staré dědky, jako jsem já, ať už pošlou do penze.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se