Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) ve středu vydal finální stanovisko k problémům reaktoru číslo 3 v jaderné elektrárně Flamanville. Podle ní jsou mechanické vlastnosti spodní strany a víko nádoby adekvátní a reaktor proto může být provozován. Hlava reaktorové nádoby ale bude muset být do roku 2024 vyměněna.

Francouzská Areva oznámila odhalení anomálie ve složení oceli v určitých částech víka a v spodní části reaktorové nádoby v dubnu 2015. Kvůli problému Areva vytvořila program testů, které měly ověřit, že mechanická pevnost použité oceli je dostatečná jak při všech režimech provozu, tak i při havarijních situací. Své závěry ASN zaslala v prosinci minulého roku.

Dne 29. června pak ASN oznámilo, že prozatímně rozhodlo, že reaktor 3 bude moci být bezpečně spuštěn podle plánů na koci roku 2018. ASN už tehdy trvalo na tom, aby hlava reaktorové nádoby byla vyměněna hned, jak bude vyrobena nová.

Nutné nahrazení hlavy reaktorové nádoby do roku 2024

Konečné stanovisko ASN zveřejnilo ve středu. V tomto stanovisku ASN potvrdilo svůj názor, že pokud budou během instalování nádoby provedeny speciální kontroly, není anomálie ve skladbě oceli tak závažná, aby mohla ohrozit uvedení reaktorové nádoby do provozu. Protože ale není momentálně možné potvrdit, že takovéto testy jsou na hlavě reaktorové nádoby proveditelné, tak ASN nadále trvá na tom, že hlava reaktorové nádoby se nebude moci používat po roce 2024.

ASN zároveň poznamenalo, že ke zprovoznění zmíněné reaktorové nádoby ve Flamanville bude zapotřebí povolení, které bude v závislosti na závěrech hydrostatického testu celého prvního okruhu více specifické.

EDF minulý týden prohlásila, že připravuje další fázi testů celého systému. EDF očekává, že zavážení paliva a spuštění reaktoru bude provedeno ve 4. čtvrtletí příštího roku. Studené zkoušky reaktoru mají začít v druhé půlce prosince, horké zkoušky se podle současného plánu mají začít provádět začátkem července 2018.

Zdroj úvodního obrázku : ASN

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *