Domů
Jaderné elektrárny
Čtvrtý blok JE Rostov prošel horkým testem, komerční provoz je naplánován na konec roku
RIA Novosti archive

Čtvrtý blok JE Rostov prošel horkým testem, komerční provoz je naplánován na konec roku

Atomprojekt na začátku tohoto týdne oznámil kompletní dokončení testů nutných pro uvedení 4. bloku JE Rostov do plného komerčního provozu. Tato jaderná elektrárna, která je ve výstavbě od roku 2010, se tak posunula o krok blíže k vytouženému cíli. Začátek komerčního provozu elektrárny je naplánován na konec letošního roku.

 Na jaderné elektrárně Rostov byla dokončena závěrečná testovací fáze. Elektrárna tak prošla studeným i horkým testováním, při kterém byla mimo jiné ověřena plná funkčnost zabezpečovacího systémů proti nebezpečnému přetlaku v primárním a sekundárním okruhu, provoz hlavního napájecího čerpadla a dalších klíčových technologických prvků.

„Celkem v rámci procesu studeného a horkého testování jsme provedli více jak 150 testů. Horké testování, které začalo 13. září, probíhalo při stanovených technických parametrech – tlak primárního okruhu 160 kg/cm² a teplota 280 °C,“ cituje tisková zpráva Andreje Gorbunova, vedoucího inženýra Rostovské jaderné elektrárny.

Po dokončení zmíněných testů nyní čeká elektrárnu řada revizí hlavních a pomocných systémů primárního a sekundárního okruhu elektrárny. Práce na nich začaly v úterý tohoto týdne.

Jaderná elektrárna Rostov

Jaderná elektrárna Rostov, někdy také označována jako Volhodonská elektrárna, se nachází na břehu Cimljanské přehradní nádrže na řece Donu v jihozápadní části Ruské federace. Stavba 4 tlakovodních bloků typu VVER o instalovaném výkonu 1 000 MWe měla začít na počátku 80. let minulého století. V té době započala skutečná výstavba pouze prvních dvou bloků. Výstavbu provázely komplikace, a tak byly zmíněné bloky uvedeny do provozu až v roce 2001, respektive 2010.

Třetí blok JE byl stavěn od roku 2009, do komerčního provozu vstoupil v roce 2015. Začátek stavby 4. bloku je datován v roce 2010. Jeho plné spuštění je naplánováno na konec letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: RIA Novosti archive

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516