Domů
Jaderné elektrárny
USA: Ministerstvo energetiky bude dále podporovat projekty jaderných technologií
JE Perry

USA: Ministerstvo energetiky bude dále podporovat projekty jaderných technologií

Americké Ministerstvo energetiky (DOE) v rámci čtvrtletního posuzování žádostí vybralo 3 projekty ve třech amerických státech, které obdrží finanční podporu na výzkum a vývoj vyspělých jaderných technologií. Mezi tři vybrané projekty má být rozděleno téměř 10,6 milionu dolarů.

Finanční podpora má být projektům udělena prostřednictvím federálního programu financování s názvem „Příležitosti amerického průmyslu pro rozvoj vyspělých jaderných technologií“.Jedná se již o páté kolo v rámci tohoto programu.

První, druhá a třetí skupina projektů byla zveřejněna v dubnu, červnu a listopadu minulého roku, čtvrté kolo bylo pak zveřejněno 27. března 2019. Ve všech pěti kolech byla přidělena federální podpora v celkové výši přibližně 128 milionů dolarů. V následujících čtyřech letech mají být prováděny další čtvrtletní kontroly žádostí a výběrová řízení.

V rámci programu jsou jednotlivé žádosti rozděleny do tří skupin – financování demonstračních projektů, které jsou prvními svého druhu, projekty rozvoje vyspělých reaktorů a granty na asistenci s regulačními požadavky. DOE ve čtvrtek oznámilo, že dva vybrané projekty obdrží podporu skrze skupinu na podporu rozvoje vyspělých reaktorů.

Vybrané projekty

Prvním zvoleným projektem, který obdrží federální financování, je projekt kansaské společnosti Utilities Service Alliance inc., která má od DOE obdržet téměř 9,2 milionu dolarů na výzkum, vývoj a nasazení pokročilé technologie pro automatizaci a dálkové monitorování určené pro americké jaderné reaktory. Tato technologie má dosáhnout ekonomické životaschopnosti při zachování nebo navýšení bezpečnosti a spolehlivosti reaktorů.

Druhý vybraný projekt má za cíl vyvinout a implementovat pokročilé modelovací systémy pro pravděpodobnostní hodnocení požárních rizik. Technologie vyvíjená texaskou společností STP Nuclear Operating Company má za cíl v odvětví jaderného průmyslu nahradit stávající „konzervativní“ přístup více realistickými modely. Společnost na tento projekt obdrží téměř 950 tisíc dolarů.

Poslední projekt má od DOE obdržet přes 470 tisíc dolarů v rámci podpory určené pro asistenci s regulačními požadavky. Vybraný projekt kalifornské společnosti SC Solutions má vyvinout způsob pro ověřování a validaci softwaru pro analýzu interakcí mezi půdou a konstrukcí, který má umožnit snížení nákladů v oblasti licencování a výstavby jaderných elektráren.

Zdroj úvodního obrázku: FirstEnergy Corp.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Ing. Bizon
30. květen 2019, 20:35

Škoda že provozujeme prakticky jediný jaderný systém, pomalé štěpení U-235 =/ Existuje víc možností...

Rychlé množivé reaktory se nějak zadrhly, snad jediný dlouhodobě provozovaný je ten ruský BN-800 (rychlý množivý, chlazený sodíkem, bez publicity funguje desítky let)

Kdyby vláda chtěla zainvestovat fakt do budoucnosti aby to otevřelo novou a potenciálně hodně dobrou cestu, já bych zkusil Thoriový cyklus. Thoria je na světě daleko víc než U-235. Sice se musí první breedovat v reaktoru, ale zase není třeba nic obohacovat (obohacování je drahé!). A vzniklý U-233 je velice dobrý štěpný materiál. Je to i trochu lepší jaderné palivo co do neutronové bilance, a v produktech rozpadu je daleko míň plutonia a minor aktinoidů (nejhorší část jaderného odpadu).

Fůze může být (bohužel) věčný sen, tohle američani prakticky otestovali v 60. letech! Cesta U-235 se tenkrát zvolila proto že se tak snadněji breeduje Plutonium-239 na jaderné zbraně... =/

Milan Vaněček
30. květen 2019, 21:30

To co říkáte je podstatné, zde v článku zmíněných 10 milionů dolarů jsou jen malé drobečky, je to málo i vzhledem k tomu, co se do jaderné energetiky dává v malé ČR.

Emil
30. květen 2019, 22:08

Pane Vaněčku, rád se od Vás pro změnu dozvím něco nového: kdy naposled vláda v ČR uvolnila finanční podporu na výzkum a vývoj vyspělých jaderných technologií ve výši 250 milionů Kč? Nebo snad zase srovnáváte hrušky a jablka?

Ne, nemusíte odpovídat, vidím do Vás jako do hubené kozy.

Milan Vaněček
30. květen 2019, 22:48

Vidím že nic nevíte o těch výzkumných centrech vybudovaných částečně za EU peníze s naším finančním přispěním v ČR v rámci OP VVI, 2-3 z více než 40 center byly s jadernou tématikou, samozřejmě vyspělou ...

Cena ne miliony ale miliardy korun.

Emil
31. květen 2019, 07:01

Vždyť jsem psal, že se rád dozvím o tom, kdy naposled vláda ČR uvolnila 250 milionů Kč na nějaký výzkumný projekt v jaderných technologiích. Pokud ty informace skutečně máte, tak pro Vás jistě nebude problém uvést, jaký konkrétní projekt to byl a kdy. Prostředky EU samozřejmě nepočítám, řeč byla od začátku o prostředcích z našeho rozpočtu.

Milan Vaněček
31. květen 2019, 07:57

Emile, třeba projekt SUSEN v Řeži za 1,7 miliardy CZK. Vy opravdu nejste informovaný o OP VaVpI za více než 2 miliardy EUR. Já, na rozdíl od Vás, jsem byl v mezinárodní komisi na monitorování průběhu 3 (samozřejmě v oborech co dělám) z těchto více než 40 projektů.

Takže když píši o tom, cituji: "co se do jaderné energetiky dává v ČR", tak vím o čem píši.

Emil
31. květen 2019, 08:47

Dobře, takže abych odpověděl na tu původní otázku, kterou jsem položil: kdy naposled vláda v ČR uvolnila finanční podporu na výzkum a vývoj vyspělých jaderných technologií ve výši 250 milionů Kč? Bylo to tedy naposled v roce 2012. Omlouvám se za tu poznámku o koze.

Petr Závodský
31. květen 2019, 10:13

http://susen2020.cz/projekty/susen/ v roce 2012 - 368 mil. Kč (ne 1,7 mld.)....

na OZE (zejména soláry) jen provozní dotace 25 miliard ze státního rozpočtu ročně po dobu 20 let.... NESROVNATELNÉ....

Kolik nám to přineslo zakázek ve světě, kolik to podpoří VaV, pozitivní dopady do HDP atd. atd. ... ?

Loudil
30. květen 2019, 21:54

Rychlý množivý reaktor s využitím thoria o 500 MW staví Indie už 15 let v Kalpakkamu a do provozu půjde možná ?? příští rok. Nevím, jak rychlá ani úspěšná cesta to je. USA sice investují malé částky do jaderného výzkumu, ovšem v praxi to s jejich jadernou energetikou a hlavně s její budoucností vypadá jen žalostně. Co zatím víme je to, že v letech 2021 a 22 snad ? zprovozní dva nové reaktory Vogtle , pak bude asi 10 let pauza a v letech 2032,33 se možná ? ještě přidají dva další reaktory na Floridě. Zatím to vypadá, že USA dají do provozu během příštích 15 let jen 4 nové reaktory a jejich obří flotila 98 současných reaktorů opět celkově pořádně zestárne. I když tam skoro všude prodlužují životnost až na 80 let z původních 40 , tak to celkový obraz už nezachrání.

Novak
31. květen 2019, 09:23

Protože tam i tady se čeká na zázračné akumulátory, které to mají všechno obrátit na hlavu. Pokud přijdou, budou ti, co na to vsadili o krok napřed, pokud ne, resp. ano, ale výrazně později, budou v ř. A naopak, nicméně riziko těch, co vyčkávají je nižší. Prognostika je velmi ošidná věc, je to jako sázet sportku, akorát pravděpodobnosti se můžou lišit.

JVr
31. květen 2019, 09:20

Tak obecně to odráží současnou politickou situaci USA. Republikáni vždy podporovali ropnou a zbraňovou lobby. Jaderné zbraně nejsou v kurzu, USA jich má dostatek a tak je zbraňová lobby neřeší. Zatímco těžařská lobby má dost plynu, takže se ho Donald snaží tlačit všude. Těžaři vidí velký potenciál v plyn. elektrárnách takže USA směřuje tímto směrem. Stavba nových JE nebude za Trumpa v kurzu. A vývoj v této oblasti také ne.

Trochu lepší to je v Číně, proto také Gates přesunul své aktivity v oblasti nukleárního výzkumu tam. Čína potřebuje hodně energie a musí jí nemalou část dovážet... Dobré JE by tento problém mohly z velké části vyřešit a to včetně problému s imisemi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se