USA: Ministerstvo energetiky bude dále podporovat projekty jaderných technologií

DomůJaderné elektrárnyUSA: Ministerstvo energetiky bude dále podporovat projekty jaderných technologií

Americké Ministerstvo energetiky (DOE) v rámci čtvrtletního posuzování žádostí vybralo 3 projekty ve třech amerických státech, které obdrží finanční podporu na výzkum a vývoj vyspělých jaderných technologií. Mezi tři vybrané projekty má být rozděleno téměř 10,6 milionu dolarů.

Finanční podpora má být projektům udělena prostřednictvím federálního programu financování s názvem „Příležitosti amerického průmyslu pro rozvoj vyspělých jaderných technologií“.Jedná se již o páté kolo v rámci tohoto programu.

První, druhá a třetí skupina projektů byla zveřejněna v dubnu, červnu a listopadu minulého roku, čtvrté kolo bylo pak zveřejněno 27. března 2019. Ve všech pěti kolech byla přidělena federální podpora v celkové výši přibližně 128 milionů dolarů. V následujících čtyřech letech mají být prováděny další čtvrtletní kontroly žádostí a výběrová řízení.

V rámci programu jsou jednotlivé žádosti rozděleny do tří skupin – financování demonstračních projektů, které jsou prvními svého druhu, projekty rozvoje vyspělých reaktorů a granty na asistenci s regulačními požadavky. DOE ve čtvrtek oznámilo, že dva vybrané projekty obdrží podporu skrze skupinu na podporu rozvoje vyspělých reaktorů.

Vybrané projekty

Prvním zvoleným projektem, který obdrží federální financování, je projekt kansaské společnosti Utilities Service Alliance inc., která má od DOE obdržet téměř 9,2 milionu dolarů na výzkum, vývoj a nasazení pokročilé technologie pro automatizaci a dálkové monitorování určené pro americké jaderné reaktory. Tato technologie má dosáhnout ekonomické životaschopnosti při zachování nebo navýšení bezpečnosti a spolehlivosti reaktorů.

Druhý vybraný projekt má za cíl vyvinout a implementovat pokročilé modelovací systémy pro pravděpodobnostní hodnocení požárních rizik. Technologie vyvíjená texaskou společností STP Nuclear Operating Company má za cíl v odvětví jaderného průmyslu nahradit stávající „konzervativní“ přístup více realistickými modely. Společnost na tento projekt obdrží téměř 950 tisíc dolarů.

Poslední projekt má od DOE obdržet přes 470 tisíc dolarů v rámci podpory určené pro asistenci s regulačními požadavky. Vybraný projekt kalifornské společnosti SC Solutions má vyvinout způsob pro ověřování a validaci softwaru pro analýzu interakcí mezi půdou a konstrukcí, který má umožnit snížení nákladů v oblasti licencování a výstavby jaderných elektráren.

Zdroj úvodního obrázku: FirstEnergy Corp.