Domů
Jaderné elektrárny
USA: NRC schválil vydání licence pro dva nové jaderné reaktory

USA: NRC schválil vydání licence pro dva nové jaderné reaktory

Americký jaderný regulační úřad (NRC) ve čtvrtek oznámil, že schválil vydání kombinované licence na výstavbu a provoz dvou reaktorů typu AP1000, jejichž výstavbu plánuje americká energetická společnost Florida Power and Light (FLP). Dva nové bloky mají výt vybudovány v lokalitě Turkey Point, která se nachází přibližně 40 kilometrů na jih od Miami. Finální rozhodnutí, zda bude k výstavbě přistoupeno, FLP ještě nevydalo.

Výstavbu dvou nových bloků v Turkey Point FLP oficiálně plánuje od roku 2006, kdy o svém úmyslu zažádat o udělení licence informovalo NRC. Žádost o licenci společnost podala 30. června 2009, NRC certifikovalo design 1 100MW reaktoru AP1000 v roce 2011. Ve stejném roce Floridská Komise pro veřejnou službu (PSC) povolila FLP získat finance na výstavbu od odběratelů pomocí zavedení poplatku do účtů za energie.

Rozhodnutí NRC udělit licenci pro bloky 6 a 7 v JE Turkey Point následuje poslední jednání, které proběhlo minulý prosinec. Licence by měly být vydány během několika příštích dnů.

FLP zatím vyčkává

V červnu 2017 FLP prohlásila, že po obdržení licencí plánuje „pozastavit projekt a pozorovat a porozumět výzvám, kterým čelila první vlna reaktorů AP1000“. Společnost odhaduje, že tato pauza bude trvat alespoň 4 roky. Reaktory by tak byly uvedeny do provozu nejdříve v roce 2031 a 2032.

„Během této pauzy bude FLP vykonávat činnost nutnou pro hájení a zachování souvisejících povolení, licencí, certifikací a schválení.“ – prohlášení FLP

Čtyři reaktory AP1000 jsou v současné době ve výstavbě v Číně – dva reaktory v JE Sanmen a další dva v JE Haiyang. Prvním reaktorem tohoto typu, který má být uveden do provozu, má být Sanmen 1, Haiyang 1 a Sanmen 2 by jej měly následovat ještě letos. V USA zatím pokračuje výstavba dalších dvou reaktorů v JE Vogtle. Tamní reaktory by měly být zprovozněny v roce 2021 a 2022.

Původní termín dokončení Sanmen 1 byl listopad 2013, Huiyang 1 měl být původně zpuštěn v květnu 2014.

Zdroj úvodního obrázku: The Southern Alliance for Clean Energy

Komentáře(7)
C
7. duben 2018, 18:52

No nevím teda, stavět JE na Floridě, která se v posledních letech propadá, je zasahována mnoha silnými hurikány, proč mi tak něco říká že je to ještě horší nápad než pustit ke grafito-uranovému milíři údernického magora co si chtěl něco dokázat? Něco takového by si mohli dovolit až omezí spotřebu fosilních paliv a až se nám podaří opět stabilizovat klima a tam i narušenou půdu. Ale je to trochu zvláštní mi přijde unie jde po OZE, konfederace po JE, přesně opačně než by to jeden hádal.

Stejně tak bych to čekal i jinde ve světě, ale ne, severnější oblasti, jako třeba EU, jdou po OZE a importním plynu, odhlédněme od problémů, a jižní státy po JE, logika by vela postup opačný, s výjimkou tedy oblasti NORDEL+DE-NL, která má teoreticky dost vody a větru na to aby si to mohla dovolit. Rusko je případ sám o sobě, ale jejich nevyužívání vody ve větším je zločinem. Přitom z akce GOELRO tam jsou pořád opuštěné elektrárny v každé druhé díře, ono to heslo "Sověty + elektrifikace = Komunismus" cosi nechalo, bohužel válka a později stalinismus toho dost zničili a Rusko to neumí opravit a využít, pronásledují je duchové minulosti. (A to snad první velká hydroelektrárna najela už za cara)

Jan Veselý
7. duben 2018, 20:31

Pšt, to nevíte, že na Floridě vládnou Republikáni? To nějaké změně klimatu se na Floridě nesmí ani mluvit, úřady mají zakázáno o nich psát, studovat možné následky a brát je v úvahu.

FPL je bezohledný monopolista, který stál za příkladnou špinavostí (florida solar ballot), sviňárnou, která mu měla umožnit v "Sunhine State" fakticky zlikvidovat lidi, kteří si vyrábějí vlastní elektřinu pomocí FV panelů.

Ale to je jedno, z tohohle mraku stejně asi nezaprší, už 12 let plánujou a jediné, čeho dosáhli, je, že jednu JE (Crystal River) na Floridě mezitím v rámci rekonstrukce neopravitelně poškodili. Ale to nic, likvidaci zaplatí daňoví poplatníci.

C
7. duben 2018, 21:51

Nojo, já zapomenul..., ale připomenul jste mi jednu věc ( watch?v= Z9Io780oFlI :) ). Přece ani republikáni nemohou být, při vší úctě mi přijdou obě dvě strany v ignorantství naprosto stejné, jenom v jiných oborech, tak pitomí aby si nevšimli že se jim tak třetina až polovina C.S.A. potápí, propadá a je odplavována. Svět se poněkud zbláznil, to je pravda.

Víte koho mi FLP připomíná? Takovou jednu společnost u nás, akorát že nad tím tu ještě hřmí PErUn, který to asi tak daleko nenechá zajít, přestože ty společnosti také zkouší všechno možné.

Tak mluvme dokud se mluvit ještě u nás dá, nejde to tak nechat jenom, musí být způsob jak i do těch nejzatvrzelejších uhelně-jaderných hlav dostat že se musí energetika změnit, že je třeba udělat něco aby se přešlo na čistší a ekonomičtější zdroje. Musí být cesta jak přesvědčit zemědělce že dál nejde krajinu ničit, přesvědčit lidi že "potravinová soběstačnost" nestojí za zničení půdy (kolik by stálo přesvědčit zemědělce aby polovinu polí změnili v louky a jak rychle 2se dají změnit zpátky na pole?), zkrátka že je třeba jiný přístup, netlačit věci na hranu když není třeba. Bohužel jenom tuším jak na Araba a Rusa. A to jenom tuším. Ty dva přesvědčíte přes prašule a možnost dráž že dealokovanou surovinu mohou výhodněji někomu udat, nebo si ji schovat až na horší časy, rozhodně to bude výhodnější než ji prohnat komínem.

Co s Trumpiány a našimi spoluobčany ani netuším. Možná bych svedl Kanaďany přesvědčit k stavbě té 5,5GW PVE, ale pochybuji že by poslouchali nějakého Carlose kdesi z ČR co o takových věcech léta plká na netu. Navíc bez pořádných primárních zdrojů OZElektřiny je platná jak hadovi tenisky. Nehledě na to že už před lety se jeden z kanadských guvernérů rozčiloval že Kanada nemá pořád dělat státům pitomce a USA si musí odvyknout že mají na severu baterku v podobě jejich hydroelektráren a jaderek.

To byla Crystal River u které měnily parogenerátor a popraskal jim barák?

Jan Veselý
8. duben 2018, 01:48

Jo, to jsou ti jak jim popraskal kontejnment, stavitelské mistrovství úrovně "padacího mostu" ve Studénce.

ad USA) V USA se politici nevolí, v USA se kupují. Lobby kolem OZE to už moc dobře ví a jedná podle toho. A taky vědí, že pro vítězství je třeba bojovat. Bojovat na zemi, ve vodě i ve vzduchu, bojovat ve dne i v noci, učit se vyhrávat, učit se neprohrávat, učit se nevzdávat. Takže teď třeba prolomili obranu v Illinois, Exelon je musel pustit na trh (25% RPS) a budou se zavírat uhelky, za to dostane dotace na svoje prodělečné jaderky.

ad zemědělství) Každý člověk optimalizuje. Ideální je nastavit takový systém, aby byli zemědělci odměňováni ne za objem produkce, ale za pozitivní externality (péče o krajinu, o půdu, záchyt vody, ...). Pak by stačilo jen chvíli počkat, problémy by se řešily samy. A přiznejme si platba za poskytované ekosystémové služby (zvyšování hodnoty veřejného statku - přírodního kapitálu) zní mnohem líp než dotace na produkci něčeho, čeho je stejně moc.

ad Trumpovci) Na některé lidi musíte od lesa. Třeba přes národní bezpečnost (z čeho jsou placení teroristi?), pracovní místa, ... Lákat je na to, co chtějí, a vykašlat se na argumenty, na které slyšet nechtějí.

A dost mě budou zajímat výsledky podzimních voleb v USA. Jestli v USA opravdu proběhne ostrý obrat vlevo a invaze Justice Democrats. Jestli opravdu "sejmou" ty třeba ty dva bezpáteřné prostituty, zemské škůdce a kuní ksichty P. Ryana a T. Cruze, bude to důvod k oslavě.

Pavel
8. duben 2018, 12:09

Odborníci rozhodují a místní oze vy***anci si navzájem hýčkají svoje z prstu vycucané kraviny.

C
9. duben 2018, 02:59

Jestli firmu co jede jenom díky monopolu a nechá si zničit kontajment reaktoru považujete za odborníky, tak já jsem s dovolením Papež.

Martin Pácalt
9. duben 2018, 15:46

Politika stranou. Florida paří mezi území, kde 1 metr výšky hladiny mořské vody navíc znamená, plácnu, "mínus 30% území poloostrova. Jaderky, dokud jim klima přálo, se odjakživa stavěly povětšinou v geologicky klidných územích, kde povodeň obvykle nehrozila(ano, krom Japonska, ti nemají kde jinde než poblíž tektonicky aktivní oblasti). Když to trochu přitáhnu za vlasy, kdyby na Floridě do stavby šli, můžou za dvě dekády zavírat ne z ekonomických, ale z "oceánických důvodů". Naopak Kanada se svým laurentinským podložím Kanadského štítu patří k nejstarším a nejklidnějším oblastem, navíc s dostatkem vody (i zimy).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.