USA: PSEG žádá o prodloužení provozní podpory pro své jaderné elektrárny

DomůJaderné elektrárnyUSA: PSEG žádá o prodloužení provozní podpory pro své jaderné elektrárny

Americká energetická společnost Public Service Enterprise Group (PSEG) ve čtvrtek oznámila podání žádosti o další finanční podporu prostřednictvím takzvaných „Zero emmision certificates“ (ZEC) pro své dvě jaderné elektrárny v New Jersey. Bez dodatečných financí podle PSEG hrozí uzavření obou elektráren.

Podíl jaderných zdrojů na výrobě elektrické energie činí v americkém státě New Jersey 40 %. Jaderné elektrárny zároveň vyrábějí přes 90 % veškeré bez-uhlíkové energie ve státě. Tento příspěvek je podle státního energetického plánu a několika dalších studií klíčový pro dosažení 100% podílu bez-uhlíkových zdrojů na výrobě energie do roku 2050.

„Jaderná energie je již nyní největším bez-uhlíkovým zdrojem v New Jersey. Žádný z jiných zdrojů se k ní ani zdaleka neblíží. Chceme pokračovat v partnerství s guvernérem Philem Murphym a dalšími státními představiteli k zajištění toho, že jaderné elektrárny v New Jersey budou pokračovat ve výrobě elektrické energie s nulovou uhlíkovou stopou dlouho do budoucnosti. New Jersey může dosáhnout svých ambiciózních cílů v oblasti čisté energie s jadernou energií zastoupenou v energetickém mixu.“ – Rick Thigpen senior vice president pro firemní občanství v PSEG

18. dubna 2019 Rada veřejných služeb New Jersey vydala nařízení, které stanovilo, že jaderné elektrárny Salem 1 a 2 a Hope Creek jsou od toho dne do 31. května 2022 oprávněné obdržovat finanční podporu skrze ZEC. Podle PSEG díky podpoře mohlo New Jersey těžit z lepší kvality ovzduší, a větší palivové diverzitě, žádost PSEG nyní usiluje o prodloužení této podpory o další tři roky.

Podporu jaderné energetiky prostřednictvím ZEC schválilo New Jersey jako třetí stát USA 12. dubna 2018.

Situace na energetickém trhu se dále zhoršila

Podle PSEG se od začátku prvního dotačního období situace na energetickém trhu výrazně zhoršila a z toho důvodu potřeba pro finanční podporu jaderných elektráren nadále rostla. V USA nyní jaderné elektrárny i nadále bojují o přežití. Od roku 2018 došlo k uzavření 3 jaderných elektráren. V případě, že by jaderné elektrárny v New Jersey byly uzavřeny, jejich výroba by primárně byla nahrazena existujícími fosilními zdroji, což by samozřejmě způsobilo okamžitý nárůst v emisích CO2. PSEG zároveň tvrdí, že uzavření jaderných zdrojů by vedlo k nárůstu cen elektrické energie.

„Pokračující podpora jaderné energetiky státem New Jersey je chytrou investicí do čisté energie. V PSEG jsme odhodláni podporovat náš stát a dělat vše, co je v nejlepším zájmu pro naše zákazníky a komunity. Spoluprací se všemi můžeme zajistit, aby stát byl schopen vyrábět elektrickou energii, kterou potřebujeme pro napájení našich domovů a podniků, bez nepotřebných uhlíkových emisí.“ – Rick Thigpen

Zdroj úvodního obrázku: Peretz Partensky