Domů
Jaderné elektrárny
USA: Veřejnost se vyjádří k druhému prodloužení licence pro JE Peach Bottom

USA: Veřejnost se vyjádří k druhému prodloužení licence pro JE Peach Bottom

Americká jaderná regulační komise (NRC) plánuje veřejnou diskuzi o návrhu Prohlášení o dopadu na životní prostředí (EIS) pro další prodloužení provozní licence pro dva jaderné reaktory v jaderné elektrárně Peach Bottom. Oběma reaktorům byly provozní licence prodlouženy v roce 2003, při případném dalším prodloužení provozu o 20 let by tak reaktory mohly být v provozu až 80 let.

NRC ve svém prohlášení uvedl, že jej zajímá názor veřejnosti na své závěry v návrhu EIS, podle kterých dopady na životní prostředí nebrání v uvážení udělení nové licence. Podle amerických zákonů musí NRC připravit EIS před provedením rozhodnutí o udělení nebo obnovení provozní licence pro jadernou elektrárnu. Povinnou součástí EIS je zároveň zvážení možných alternativ k prodloužení provozu a jejich konkrétní dopad na životní prostředí.

V případě udělení licence by reaktory mohly být v provozu do roku 2053 a 2054

Vlastníky jaderné elektrárny Peach Bottom jsou Public Service and Gas of New Jersey (PSE&G) a společnost Exelon, která je zároveň provozovatelem elektrárny.

Elektrárna se skládá ze dvou varných reaktorů vyrobených společností General Electric. Jejich celkový instalovaný výkon činí 2770 MW, v roce 2016 oba bloky vyrobily celkem 21,9 TWh elektrické energie. Blok číslo 2 vstoupil do komerčního provozu v červenci 1974, v třetím bloku komerční provoz začal v prosinci 1974. Současné provozní licence pro bloky 1 a 2 umožňují provoz do roku 2033, respektive 2034. Blok číslo 1 byl pouze experimentálním reaktorem typu HTGR, který ukončil provoz v roce 1974.

Podle Exelonu během posledních sedmi let již byla v rámci navýšení instalovaného výkonu velká část hlavních komponent nahrazena či modernizována. Modernizovány byly například vysokotlaké i nízkotlaké celky turbíny, parní separátory, hlavní generátory a blokové transformátory.

Podle amerických zákonů mohou komerční jaderné reaktory obdržet licenci na provoz až do 40 let. Délka této licenční doby byla podle NRC zvolena spíše na ekonomických než technických limitech jaderného zařízení. Předpisy NRC umožňují prodlužovat platnost licencí vždy o maximálně 20 let, neexistují však žádná omezení pro opakované obnovování licencí. O druhé prodloužení provozní licence již NRC požádalo celkem 6 reaktorů.

NRC očekává rozhodnutí o udělení licence v březnu příštího roku.

Zdroj úvodního obrázku: Exelon

Komentáře

(2)

Jaroslav Loudil

13. srpen 2019, 18:45

Nevím, ale životnost reaktoru postaveného 1974 / 12 let před Černobylem/ prodloužit až na 80 let , to mi připadá celkem dost. I přes všechny ty rekonstrukce ,obnovy a vylepšení. 80 let je 80 let.

Petr

13. srpen 2019, 20:19

Prodloužení je nejlepší řešení.Samozřejmě za splnění bezpečnostních předpisů.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.