V Číně zprovoznili velín prvního malého modulárního reaktoru ACP100
Čínský malý modulární reaktor ACP100 v Changjiang má za sebou další důležitý milník. Konkrétně se jedná o spuštění řídicího systému na velínu bloku s instalovaným výkonem 125 MW. Čína zahájila výstavbu svého demonstračního malého reaktoru v roce 2021, do komerčního provozu podle plánů vstoupí v roce 2026.
Čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že 21. května uvedla do provozu velín svého malého modulárního reaktoru (SMR) v elektrárně Changjiang. Vývoj reaktoru typu ACP100, též označovaného Linglong One, s instalovaným výkonem 125 MW zahájila Čína v roce 2010.
"Hlavní velín Linglong One poprvé používá nástěnné monitorovací obrazovky, což výrazně optimalizuje prostorovou efektivitu. Očekáváme, že hlavní velín a řídicí systém budou společně řídit a monitorovat stovky systémů, desítky tisíc zařízení a různé provozní stavy v jaderném bloku," uvedla CNNC v tiskové zprávě.
Digitální řídicí systém (DŘS) tvoří dvě v Číně vyvinuté platformy Longlin a Longqi. Platforma Longlin zajišťuje bezpečnostní řízení jaderného reaktoru. Platforma Longqi je zodpovědná za řízení jaderného bloku a kontroluje efektivní a hospodárný provoz.
Velín ACP100 v Changjiang (Zdroj: CNNC)
První čínský modulární reaktor
Předběžný návrh malého modulárního reaktoru ACP100 dokončila Čína po 4 letech v roce 2014. V roce 2016 pak jako první modulární reaktor prošel bezpečnostní prověrkou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE, IAEA). O výstavbě demonstračního bloku CNNC rozhodla v roce 2019, v roce 2021 pak oficiálně zahájila výstavbu prvním litím betonu. Komerční provoz očekává společnost po 58 měsících výstavby v roce 2026.
"Po dokončení bloku očekáváme, že vyrobí 1 miliardu kWh elektřiny ročně, což odpovídá spotřebě energie 526 000 domácností. Kromě toho sníží emise oxidu uhličitého o 880 000 tun ročně, což se zhruba rovná výsadbě 7,5 milionu stromů," dodává CNNC.
Blok typu Linglong One může kromě výroby elektřiny sloužit také k vytápění, výrobě páry nebo odsolování mořské vody.
Mohlo by vás zajímat:
ideální zařízení pro náhradu kotlů v uhelném zdroji
Doufejme, že to otevře oči našim rozhodovatelům o jaderných mamutech. Ikdyž tady není uvedená přímá nákladovost lze očekávat při hromadné výrobě, ať je to kdekoliv ve světě, že na výkon ve srovnání s těmi mamuty to bude mnohem přijatelnější a užitečnější. Že není kam pospíchat svědčí fakt, že na rozdíl třeba od Polska již mámá provozující jádro okolo 4 GW a s konečně nastoupeným rozvojem OZ a při omezeném exportu není důvod tlačit na pilu ve výstavbě nových mamutů. Při výstavbé nějaké záložní plynovky při našem věčném hašteření se dá zvládnout odklon od uhlí zcela bez obav.
OZE jsou pro nás krokem vedle. V zimě nezajistí nic a pokud nechceme sázet na plyn, zbývá nám stabilní jádro. A k němu žádné oze nejsou potřeba, právě naopak - v létě mohou dávat jen když jaderku vypneme.
@Richard Vacek 27. květen 2024, 09:50
"zbývá nám stabilní jádro"
A mohu se zeptat, kdy budou postaveny JE, aby pokryly veškerou spotřebu ČR?
A můžu se zeptat, kdy bude u nás postaveno dost OZE, aby pokryly veškerou spotřebu ČR? A k tomu neodmyslitelně patří příslušná akumulace v kapacitě na zimní spotřebu.
Připomínám, že jakékoliv fosilní zdroje budou v uvažované době už nemyslitelné.
@Bob 27. květen 2024, 10:23
Já se ptal první:-)
Když jinak nedáte:
Určitě u nás bude postaveno dříve 50% produkce elektřiny v JE, než 50% zimní spotřeby v dlouhodobé akumulaci.
A nyní jste na řadě Vy.
@Bob 27. květen 2024, 11:13
Díky, ještě že to zimní období máte:-)
---
Myslím, že v dohledné době OZE nepokryje veškerou spotřebu EE v ČR.
Záleží jak se budeme činit, rezervy jsou obrovské. Nesmí se tomu ale vědomě bránit, kdo sleduje nákladovost u fotovoltaiky, tak ta je někde úplně jinde. Vadí spíš psychická bariera, která ale není nepřekonatelná. S větším počtem OZ zákonitě bude klesat potřeba takové akumulace. I v zimě má fotovoltaika přínos. I velké podniky začínaji nejen uvažovat, ale už realizují svoje projekty k co největší samostatnosti, neboť i bez dotací je návratnost přijatelná a hlavně získavají co největší nezávislost a stabilní předvídatelnou energetickou cenu, slunce nezdražuje. I větrno bude stále s tím oteplováním více, souvisí to spolu. Jestliže nepovelíme v současném rozvoji OZ v celém jejich spektru, neměl by být pro hráče s čísly předložit zatím kdy a za jakých okolností se můžeme plně odříznout pro zatím jenom od uhlí. Tím to zdaleka končit totiž nebude, neboť vývoj se zastavit nedá. Jenom pro představu ve srovnání před 25 lety a dneškem.
Já se Vás ale neptal, jestli OZE pokryje v dohledné době veškerou spotřebu elektřiny.
Já se ptal, jestli dlouhodobá akumulace z OZE za cca 12 let pokryje 50% zimní spotřeby?
V případě 50% jádra alespoň ten zbytek 25%? A to ještě v případě optimistického poměru výroby FVE:VtE 1:1, k čemuž ale vůbec nesměřujeme.
Poznámka berte pro zjednodušení současnou spotřebu elektřiny s tím, že navýšení spotřeby se cca bude rovnat výrobě ostatních OZE (mimo VtE a FVE) a případnému zbytku fosilu (ZP).
@Bob 27. květen 2024, 14:38
Vy jste se ptal:
"A můžu se zeptat, kdy bude u nás postaveno dost OZE, aby pokryly veškerou spotřebu ČR?"
---
Já odpověděl, tak nevím co se vám nelíbí:-)
---
Ale dobře, odpovím i na duhou otázku.
Ano, do doby než bude postaven nový blok JE, pokryje 25% zimní spotřeby výroba z OZE + akumulace z nich.
To je otázka na naši politickou reprezentaci. Jestli hodlá zajistit energetickou bezpečnost, nebo realizovat ideologicky správná řešení, která nám dostatek levné energie nezajistí.
Však v Temelíně bude postaven náš první SMR rea ktor pravděpodobně dříve, než ty velké. Uplatnění najdou oba typy.
Dokonce není zcela vyloučeno, že budeme mít i svoji vlastní konstrukci. V každém případě je velmi pravděpodobné, že i do těch cizích budeme dodávat komponenty. Jak do velkých, tak malých.
Kdybychom byli svobodná země, v oblasti jaderné energetiky bychom spolupracovali s kýmkoli. I s Čínou. Ale nejsme.. A tak jsme museli vyřadit Čínu i Rusko, a ruské jaderné palivo musíme kupovat z USA.
To máte těžké, když si ty vámi jmenované země pletou spolupráci moc neumí, pletou si to až moc často se vztahem pán-poskok.
Zvolit jako dodavatele Rusko nebo Čínu by znamenalo přijít o svobodu. Zaplať bůh už to nikoho nenapadne.
My jsme svobodná země, a proto odmítáme spolupracovat se zeměmi, které porušují lidská práva. Je to naše svobodné rozhodnutí.
@Ladislav Novotný 27. květen 2024, 10:01
Jsme svobodná země a nemusíme, ale chceme:-)
Nehledě na to, že i na západě se už připravuje a dokonce i staví.
A není zcela vyloučeno, že bychom mohli mít i vlastní konstrukci SMR. Projekty na to jsou v běhu.
125 MW? Konečně něco rozumné velikosti. Jsem zvědavý na ekonomiku výstavby a provozu.
No strašná, jak jinak.
Předražené jaderné hračky. Nic co by patřilo do moderní energetiky.
Oni nepíšou za kolik to bylo/bude. Navíc je to prototyp takže je to velká neznámá, jestli by se to vyplatilo. JE vždyckymusí mít na prvním místě bezpečnost, takže dokud to nebude otestované a odzkoušené, tak se zakázky asi nepohrnou a pokud se nepohrnou zakázky, tak nebude množstevní sleva a tudíž postavit x takových bloků buse asi dražší, než jeden velký. Jednu výhodu to ale má. Stavět paralelně několik malých bloků půjde rychleji.
Jednu TWh ročně? A přitom je to to takvá velká stavba. Mě to nepřijde, že by to bylo zase až tak výhodné. Navíc je to zřejmě prototyp. Kolik by to asi stálo, postavit to u nás? Čínské ceny asi nebudou úplně relavantní ale, i tak, za kolik to bylo u nich?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se