Domů
Jaderné elektrárny
Rychlá výstavba čínského malého jaderného reaktoru ACP100 pokračuje
První lití betonových základů reaktoru ACP100 v elektrárně Chāng Jiāng
Zdroj: CNNC

Rychlá výstavba čínského malého jaderného reaktoru ACP100 pokračuje

V jaderné elektrárně Changjiang v čínské ostrovní provincii Hainan byla instalována horní část ocelového kontejnmentu pro demonstrační projekt malého modulárního reaktoru ACP100 (SMR). Montáž byla dokončena 70 dní před plánovaným termínem. Informaci přinesl zahraniční server World Nuclear News.

Ocelový kontejnment reaktoru ACP100, označovaný také jako Linglong One, se skládá z horní hlavy (kopule), horního válce, spodního válce a spodní hlavy (dna). Kontejnment zajišťuje integritu a utěsnění reaktorové budovy. Je důležitou bezpečnostní bariérou reaktoru.

Usazení horního prstence kontejnmentu na malý modulární reaktor ACP100 v areálu JE Changjiang. Zdroj: CNNC

Spodní hlava kontejnmentu, která bude podpírat ocelový obalový plášť, byla na místě sestavena z 50 prefabrikovaných ocelových desek. Sestavená komponenta byla 24. října loňského roku jeřábem vyzdvižena na místo betonové základové desky elektrárny. Spodní část ochranného pláště, vysoká přibližně 15 metrů a vážící přibližně 450 tun, byla spuštěna na místo 26. února letošního roku, 46 dní před plánovaným termínem.

Instalace spodní části kontejnmentu malého modulárního reaktoru ACP100 koncem října 2021 (CNNC) Instalace spodní části kontejnmentu malého modulárního reaktoru ACP100 koncem října 2021. Zdroj: CNNC

Čínská národní jaderná společnost (CNNC) nyní oznámila, že horní válec ochranné obálky, vysoký asi 15 metrů a vážící přibližně 720 tun, byl na spodní válec umístěn 6. července.

Komerční provoz dvou reaktorů ACP100 od roku 2026

"Na staveništi se používá pokročilý způsob tovární výroby a modulární konstrukce, který optimalizuje stavební postup a účinně zkracuje dobu výstavby," uvedla CNNC.

Společnost CNNC v červenci 2019 oznámila zahájení projektu výstavby reaktoru ACP100 v Čchang-ťiangu. V této lokalitě již stojí dva provozované tlakovodní reaktory CNP600. Výstavba dvou bloků Hualong One byla zahájena v březnu a prosinci loňského roku. Oba tyto bloky mají být uvedeny do komerčního provozu do konce roku 2026.

Dva provozované tlakovodní reaktory Changjiang 1 a 2 designu CNP600. Zdroj: NNSA China

Stavba víceúčelového tlakovodního reaktoru s výkonem 125 MWe byla oficiálně zahájena 13. července 2021. Plánovaná doba výstavby je 58 měsíců.

První projekt SMR schválený MAAE

Po dokončení bude reaktor Changjiang ACP100 schopen vyrábět 1 TWh elektřiny ročně. Reaktor je určen pro výrobu elektřiny, vytápění, výrobu páry nebo odsolování mořské vody.

Integrální reaktor ACP100 je ve vývoji od roku 2010 a jeho předběžný projekt byl dokončen v roce 2014. Hlavní komponenty primárního chladicího okruhu jsou instalovány uvnitř tlakové nádoby reaktoru.

V roce 2016 se tento projekt stal prvním reaktorem SMR, který prošel bezpečnostním hodnocením Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Parametry reaktoru ACP-100. Zdroj: CNNC

"Výstavba projektu Linglong One probíhá hladce, což značí, že Čína je světovou špičkou ve vývoji a využívání malých modulárních tlakovodních reaktorů," uvedla CNNC.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Karel Navratil
10. červenec 2022, 10:02

Takže turbíny budou vráceny, nyní jde o to v jakém stavu.....Záškodnictví je běžná praxe dnešních válek....

Karel Navratil
10. červenec 2022, 10:10

Škoda, že se nevhodně vložený příspěvek nedá pisatelem odstranit....

Ladislav Novák
10. červenec 2022, 12:38

To byste ty vaše dezinformační bláboly musel smazat všechny... :-P

Radim Polášek
12. červenec 2022, 06:58

Ten by se nehodil ani pod správným článkem. Z více důvodů je to dost nesmysl.

Miloslav Černý
10. červenec 2022, 11:03

Přesvědčivý důvod proč není důvodu tlačit na pilu se stavbou kontraverzní JEDU, který by měl být spuštěn a jestli vůbec bude, do trvalého provozu koncem 30 let. Za 8 let bude tato technologie SMR k dispozici (bude to dříve) i ostatnímu světu. A do té doby máme zajištěné dostatečné množství ze stávajících, kdy si navíc budou ukrajovat z tohoto koláče všeho druhu OZ. Takže to drahé aliby politiků pro svoje renomé nezachrání nedostatek energie, ale ani nedostatek ve státním rozpočtu, neboť to bude právě naopak. (tunel po čeku).

Maly Jarda
11. červenec 2022, 02:12

Spoléhání na to že za 8 let bude nějaká technologie k dispozici je přesně to co Evropu do této krize dostalo. Evropa si mohla postavit JE kolik by kdo chtěl a žádné nynější problémy by neexistovaly

.. už jen stačí aby Fiala navrhoval abychom čekali na funkční jadernou fuzi

Radim Polášek
12. červenec 2022, 07:02

Ovšem analogicky k slovům a činům příznivců OZE k vyvíjeným technologiím kolem OZE, akumulace elektřiny a využívání vodíku je tato technologie malých modulárních reaktorů stoprocentně ověřená a funkční technologie. Je třeba jen prostě trochu počkat, než malé modulární reaktory začnou firmy vyrábět a dodávat.

Maly Jarda
10. červenec 2022, 11:05

Čína je úplně jiná liga než neschopné , hloupé a zkorumpované západní vlády .

Čína jde dopředu , zatímco Západ (a my spolu s ním) jde do p..

Peter Zachara
10. červenec 2022, 11:59

do prace?

Ladislav Novák
10. červenec 2022, 12:42

Nechcete se do té bolševické Číny nebo Ruska už konečně přestěhovat? Psát dezinfo bláboly na českých webech by vám tam učitě dobře zaplatili. :-P

Maly Jarda
10. červenec 2022, 13:44

Nechci , ale nebudu ignorovat fakta , že USA vedou obchodní(Sankce) a ideologickou (Green Deal) válku proti svým spojencům podle hesla čím hůře se evropské globální konkurenci USA povede, tím lépe.

Jan Veselý
10. červenec 2022, 15:12

Včetně těch smyšlených fakt, že?

Peter Zachara
11. červenec 2022, 12:34

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

eurohujer vesely nam laskavo vysvetli, preco je NS 1 OK, ale dvojka nemoze byt spustena.
.

Rejpal
13. červenec 2022, 00:15

Samozřejmě že to tak je , Američani si prostě spočítali ,že válka na Ukrajině je pro ně ekonomicky výhodná, EU to celé platí. Jejich politika je v překladu o tom, že žádná cena kterou mají jiné národy platit za Americké zájmy není příliš vysoká a podle toho také jednají ( Libye , Sýrie , Irák , Ukrajina , Vietnam, Srbsko, Afganistán atd.... )

PetrD
13. červenec 2022, 07:03

To je jen 'vraňjo'. Stejně jako Rus chorobně lže, že nevede válku, nic neokupuje a útočí jen na vojenské cíle, tak vy to předvádíte tady. Ty vaše příklady jsou úplně zcestné.

Radim Polášek
12. červenec 2022, 07:05

Vždyť má pravdu. Čína nerušeně a v klidu rozvíjí perspektivní technologiem, které se na našem Západě z ideologických důvodů upozaďují. Až přijde čas, tak za to budememe krvavě platit velmi podobně jako nyní platíme za závislost na ruském plynu.

Rejpal
13. červenec 2022, 00:01

Jako máte pravdu ,ale otázka je jestli právě MMR jsou dobrou technologií do budoucna. Podle mě ty reaktory budou vyrábět drahou energii dražší než ty velké. Rozhodně bude levnější postavit třeba do Prahy teplovod z JETE než tam stavět separátní MMR. Ale jinak obecně Čína jde technologicky velmi rychle dopředu je to dáno kromě jejich pracovitosti i tím ,že oni mají větší trh a větší výrobní série umožňují vyšší investice do vývoje ať děláte cokoli no a protože ASEAN je největší obchodní organizace na světě pak zboží v ní bude dříve nebo později technologicky nejvyspělejší. Teď mají i Ruský trh....

Richard Vacek
10. červenec 2022, 11:13

S předstihem? V Evropě zvládneme s předstihem leda tak zavírat funkčí jaderné elektrárny. A vo tom to je.

Miloslav Černý
10. červenec 2022, 12:06

Tam kde je podstatně větší životní úroveň od nás, si to bohužel můžou dovolit, neboť to tam snáze dokážou rozchodit na rozdíl od nás, když se bez většího stálého hašteření nedokážeme obejít.

Ladislav Novák
10. červenec 2022, 13:42

Dovolit si mohou leccos, třeba ve jménu "ulíkové neutrality" nasypat tisíce miliard EUR do bezedné propasti a bez užitku.

Probíhající nepokoje a protesty třeba na Srí Lance (zákaz dovozu hnojiv ve jménu "BIO"zemědělství a hlad) nebo v Holandsku (násilné snižování stavů skotu ve jménu "EKO"zemědělství a boje s klimatem) už vystrašily hlavního "zeleného" klimatického ideologa Franse Timmermanse (EU/EK za Holandsko) možnou defenestrací natolik, že otočil a hlásá návrat k uhlí! :-D

Hrozí občanské bouře, vraťme se dočasně k uhlí, překvapil Timmermans (jhr , 9. července 2022)

https://echo24.cz/a/SyRLS/uhli-obcanske-nepokoje-timmermans

Německý kancléř Scholz zatím fanaticky trvá na "zelenění Německa"... :-)

„Německo bude klimaticky neutrální.“ Scholz přes varování podporuje zelené dotace

https://echo24.cz/a/SUVMp/nemecko-klima-scholz-zelene

Uvidíme na podzim... ;-)

Michal K.
11. červenec 2022, 12:12

Tak to je teda riadne salto mortale. Nechapacka. Takze uz neni potrebne zachranovat planetu ?

A je to priznanie, ze OZE nam ani po vyse 20 rokoch budovania nevie dodavat dostatok energie.

Vesely, Cerny, Blaha a podobna uderka, kde ste ? Timmermans chce uhlie !!!

Peter Zachara
11. červenec 2022, 12:51

V Rusku potrebovali 70 rokov na to, aby pochopili, ze cerveny bolsevizmus vedie do ritkaroviec. Zeleni bolsevici este nie su ani na polceste. Ale miestnych roztlieskavacov maju este dost.

PetrD
12. červenec 2022, 08:06

V Holandsku nesnižují stavy skotu kvůli boji s klimatem, jak se někde špatně uvádí, ale kvůli lokálnímu znečištění oxidy dusíku.

Richard Vacek
10. červenec 2022, 13:46

Samozřejmě, že tam, kde předchozí generace vytvořily více bohatství, to trvá déle, než se podaří vše probendit. Přesto by někdo měl současným politikům připomínat, že žijí na dluh, který bude třeba splatit buď usilovnou prací, nebo pádem do chudoby.

Radim Polášek
12. červenec 2022, 07:30

Na žádný dluh se nežije, to je nesmysl.

Naopak máme aplikací posledních technických vynálezů a přírodních objevů nějaký životní prostor na Zemi nadělán a v průměru na celé Zemi lidé tak ještě trochu mohou zvyšovat svůj počet nad těch 8 miliard, kterých nyní lidstvo dosahuje. Uvědomte si, že původní životní prostor pro lidstvo, jakožto predátorů žijících v tlupách lovců a sběračů byl ještě před 10 - 15 tisíci lety zhruba pouhých pár stovek tisíc, jeden milión, jedinců na celé zeměkouli. Za tuto dobu lidstvo svými vynálezy a objevy a jejich aplikací rozšířilo svůj životní prostor na zeměkouli na víc než pro 8 miliard lidí. Nyní by to mohlo být odhadem možná až pro 16 miliard lidí. Ale lidstvo jako celek nesmí polevit v intenzitě hledání a aplikování nových technických poznatků a objevů, ať už z ideologických důvodů nebo z náboženských důvodů. Zastavíme se v tom úsilí a objeví se regiony, kde už je životní prostor pro lidi zaplněný a hlavní příčinou umrtí lidí tak nebudou přirozené příčiny, nemoci, úrazy, stáří, ale horkem, nedostatkem vody, epidemiemi vyvolanými tím nedostatkem a podobně. Vrátíme díky ideologii nebo náboženství svou technickou úrovní zpět o desítky nebo stovky let, životní prostor v postižených regionech se zmenší a zase lidi budou vymírat buď na nedostatek něčeho nebo válkami a rozbroji. Když nevezmu v úvahu migrační tlaky, kterými tuto přelidněnost některých regionů lidi intuitivně vyrovnávají.

Peter Zachara
10. červenec 2022, 12:00

nasi politici nie su dobri ani ako komici.

Miloslav Černý
10. červenec 2022, 12:17

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. V Rusku na rozdíl od nás většina včetně těch nejvyšších dokážou akorát strkat hlavu do písku, aníž by si uvědomovali, že jim to při stále zvyšujícím se větru ten písek brzo nebude stačit.

Peter Zachara
10. červenec 2022, 13:43

si vzorovy predstavitel whataboutizmu. Zem je stale placata?

Radim Polášek
12. červenec 2022, 07:36

Spíš než strkání hlavy do písku bych to nazval ruský Imperialismus. Snaha rozšiřovat území Ruska za jakoukoliv cenu na původní rozlohu Sovětského Svazu a zemí dřívějšího socialistického bloku.

PetrD
12. červenec 2022, 08:03

Předseda Dumy předevčírem v TV prohlásil, že Aljaška je taky Ruská. Oni nekončí ani na území bývalého sovětského bloku.

Slavomil Vinkler
11. červenec 2022, 09:39

Zkuste se kouknout na tuto adresu Fiala 2014_ httpsm.facebook.comwatchv=982686805989040&_rdr.mp4 A Spadne vám brada co fiala říkal před 10 lety a co teď.

Slavomil Vinkler
11. červenec 2022, 09:44

Omlouvám se už to smazal.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se