Domů
Jaderné elektrárny
V Dukovanech skončila neplánovaná odstávka druhého bloku zahájená 15. října
JE Dukovany a Mohelno

V Dukovanech skončila neplánovaná odstávka druhého bloku zahájená 15. října

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu druhý blok, který byl neplánovaně odstaven 15. října. Technici v něm opravili ucpávku jedné z 12 uzavíracích armatur. Elektrický proud začal blok dodávat do sítě po připojení prvního turbosoustrojí ve 3:36. Druhé turbosoustrojí pak energetici připojili v 11:27. Na plný výkon by se blok měl dostat dnes večer, sdělil ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

V provozu jsou tři ze čtyř dukovanských bloků. Třetí blok je odstavený od 30. září kvůli pravidelné výměně části paliva za čerstvé, kontrolám a údržbě zařízení. Tato odstávka by měla skončit ve druhé polovině tohoto měsíce.

Druhý blok museli energetici nejdřív odstavit a vychladit. Následná kontrola podle mluvčího potvrdila závadu těsnění ucpávkového systému armatury, kterou technici opravili. Následovaly kontroly a zkoušky zařízení. Operátoři teď zvyšují výkon reaktoru.

„Rozhodnutí o výměně ucpávky bylo správné, díky maximálnímu nasazení jsme práce zvládli velmi dobře. Zajištění spolehlivé a bezpečné výroby je pro nás před nadcházející zimou zásadní prioritou,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Plánovaná odstávka třetího dukovanského bloku by podle údajů, které firma ČEZ zveřejnila v systému Market Transparency (REMIT) měla skončit 18. listopadu. Termín podle tiskové zprávy energetická společnost upřesní podle průběhu zbývajících plánovaných činností a podle výsledků kontrol a testů.

Minulý měsíc energetici podle tiskové zprávy dokončili ve třetím dukovanském bloku všechny servisní a údržbové práce a také většinu ze 47 plánovaných technických a investičních akcí. Palivo do reaktoru tohoto bloku zavezli minulý víkend.

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín vloni dodaly v součtu 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, Temelín se na tom podílel 15,86 TWh a Dukovany 14,87 TWh. Od začátku letoška dodala dukovanská elektrárna do sítě 12 TWh elektrického proudu.

Bloky Dukovan byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Letos v březnu zahájila firma ČEZ výběrové řízení na stavbu nového dukovanského bloku. Výstavba má začít v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěný v roce 2036.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516