Domů
Jaderné elektrárny
V Záporožské jaderné elektrárně odpojili poslední ze šesti reaktorů
JE Záporoží. Zdroj: Energoatom
Zdroj: Energoatom

V Záporožské jaderné elektrárně odpojili poslední ze šesti reaktorů

V Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině byl odpojen poslední ze šesti reaktorů. Oznámila to dnes ukrajinská společnost Enerhoatom.

Provoz elektrárny byl podle jejího ranního sdělení citovaného agenturou Reuters zcela zastaven. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v sobotu upozornila, že situace v elektrárně je kvůli přerušeným dodávkám elektřiny do zařízení mimořádně riziková.

Důvodem problémů je ostřelování zařízení, z nějž se obviňují navzájem Ukrajina a Rusko. Enerhoatom, který je provozovatelem elektrárny, dnes zdůraznil, že okupanti, tedy Rusové, musejí palbu zastavit.

Podle oznámení firmy byl reaktor odpojen od elektrické sítě ráno ve 3:41 a začaly přípravy na jeho zchlazení.

Agentura Unian dnes uvedla, že elektrárna byla znovu napojena na elektrickou síť. Elektrárna několik dní pracovala jako ostrov – vyráběla elektřinu jenom pro chlazení posledního z fungujících reaktorů. Jednu linii elektrického vedení se podařilo v sobotu večer obnovit, což umožnilo odstávku posledního reaktoru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Miloslav Černý
11. září 2022, 11:37

Jestli si někdo myslí, že to můžou být poslední problémy s životy ohrožujícími VJE typu i u nás, v současném celosvětovém celospolečenském napětí ve světě, může bý snadno na omylu a to klidu rozhodně nepřidá hlavně v hustěji obyvatelném území jakou je Evropa. Co se týká potenciálních možností na našem území OZ tak jsme na samém počátku. Vlastnit nějakou vhodnou střešní plochu či jinou se dá přirovnat k vlastnění pole, nechat to ladem a platit za to daně. Co se týká využití ve vhodných lokalitách větru o tom může rozhodnout pohled k jaké straně se přiklonit, buď na stranu prázdné peněženky nebo snést pohled sem tam na nějaký větrák.

Ivan Švančara
11. září 2022, 12:10

Ty si po sebe aj precitas, co si napisal?

richie
11. září 2022, 16:13

pekny tendencny a vlastne demagogicky prispevok .. snaziaci sa vsugerovat ze JE su strasne zlo a jedine svetle zajtrajsky nas cakaju len s vyuzitim obcasnych zdrojov elektriny

..s životy ohrožujícími VJE..

ano, hlavne ze co sa tyka portality, tak JE su na tom skoro najlepsie, o trochu lepsie su uz len FVE

https://ourworldindata. org/uploads/2020/11/5-Bar-chart-%E2%80%93-What-is-the-safest-form-of-energy-800x431.png

..Co se týká potenciálních možností na našem území OZ tak jsme na samém počátku. Vlastnit nějakou vhodnou střešní plochu či jinou se dá přirovnat k vlastnění pole, nechat to ladem a platit za to daně. ..

ano, je mozne vyuzit vela striech aj na FVE, otazka je aku cast a hlavne v mestach a aglomeraciach su z pohladu zivotneho prostredia lepsie vegetacne/zelene strechy

naviac ked si pozrieme, aku maju efektivitu FVE v Nemecku (~8%), tak to nie je ziadna slava a este nutit niekoho do pod hrozbou zdanenia je uz cisty blud

ano FVE maju svoje miesto, ale rozhodne nie vacsinove, ale skor doplnkove (aktualne do 10~20%) a moze sa to zmenit, az ked budu dostupne a hlavne vybudovane dostatocne kapacity pre akumulaciu

a co sa tyka VTE, tak tam je to velmi podobne - zasah do prostredia este vacsi ako FVE, ucinnost tiez ziadna slava (aktualne v nemecku je to ledva ~19% a aktualna "hustota" vykonu je ~160kW/km2) - u nas nemame moznost stavat na pobrezi, ci na mori a vhodnych lokalit (ako z pohladu potencialnej efektivity ako aj dopadov na okolie/ludi/zivotne prostredie ) je vyrazne mensi ako pri FVE ..

teda ano, urcite sa najde par vhodnych miest pre VTE, ale zas to nie je realne/rozumne vo vacsom meritku a taktiez s podmienkou existujucej akumulacie

este jeden zdroj:

https://www.wind-energie. de/fileadmin/redaktion/dokumente/dokumente-englisch/statistics/Status_of_Onshore_Wind_Energy_Development_in_Germany_-_Year_2021_Erster_Entwurf_BWE.pdf

hellokitty
12. září 2022, 11:30

zelene strechy su v mestach lepsie z pohladu zivotneho prostredia ako? tie budu mat vplyv maximalne na lokalnu mikroklimu t.j. ze v meste nebude tak horko, ale to sa da riesit aj vysadzanim stromov miesto velkych vybetonovanych namesti

teraz tie strechy bez solarov nie su o nic viac ekologicke, po osadeni budu plnit aspon nejaku dalsiu funkciu okrem ochrany stavby pred zatekanim dazda

navyse existuju budovy, ktore toto kombinuju, t.j. maju zelenu strechu a panely na fasade

richie
12. září 2022, 14:02

a vari som pisal nieco ine?

ano, je mozne vyuzit vela striech aj na FVE, otazka je aku cast a hlavne v mestach a aglomeraciach su z pohladu zivotneho prostredia lepsie vegetacne/zelene strechy

hellokitty
13. září 2022, 09:00

to nie je odpoved na otazku akym sposobom su na zivotne prostredie lepsie zelene strechy, ona ta zelena strecha zasa nepohlti tolko CO2 kolko usetri podobna plocha panelov na streche, to by tam museli rast stromy

richie
14. září 2022, 09:11

ale ano, tu nie som s tebou zasadne v spore, je to na debatu .. a nie je to len o CO2, je tam viacero faktorov - napr. aj o ta spominana mikroklima v okoli, tepelne dopady, zachytena voda, hmyz,... faktorov je viac .. a ano, je to mozne niekedy spojit aj s FVE ..

teda este raz, suhlasim ze tam FVE maju svoje miesto, ale ze je potrebne zvazit aj ine aspekty a moze sa to lisit pripad od pripadu .. a hlavne neriesit vsetko pausalne/bezhlavo ..

richie
12. září 2022, 14:04

ehm ..az teraz som si vsimol preklep

.. co sa tyka portality mortality ..

Richard Vacek
11. září 2022, 15:50

Máte pravdu, že se Evropa pomalu vrací k samozásobitelství. Síťoví dodavatelé přicházejí o důvěru, popřípadě jejich produkty se stávají tak drahými, že si je běžný občan nebo firma nemohou dovolit. Proto návrat k vlastnímu zdroji tepla, elektřiny, vody a časem se zajisté dočkáme i toho, že se vyplatí mít pár slepiček a několik řádků brambor.

Někdo tomu říká pokrok a najdou se dokonce i tací, kteří tomu věří.

Miloslav Černý
11. září 2022, 16:59

Většina obyvatelstva nedosahuje a ani v dohledné době nebude dosahovat ani průměrného příjmu. Navíc nemají prioritu hromadit peníze za každou cenu, jejich hodnoty spočívají v něčem úplně jiném. Pro ně takové počínání ten smysl v samozásobování bude dávat souběžně i s budoucím pokrokem.

Emil
11. září 2022, 17:38

Většina obyvatel nebude dosahovat průměrného příjmu ani v nedohledné době, to je proti ekonomickým zákonitostem.

Miloslav Černý
11. září 2022, 21:57

Právě proto tady bude tendence samozásobování včetně energie podle svých možností, to znamená OZ. A budou se tak pochopitelně ubírat i podniky všech velikostí. Ten impulz tomu dal nechtěně nezašší východ Evropy. Při takové expanzi se stane dostavba JEDU dlouhodobě nerentabilní, tak jak tady bylo mnohokrát zdůvodněno.

Emil
11. září 2022, 22:39

Nic tu zdůvodněno nebylo, "mnohokrát" tu zazněla jen vaše zbožná přání. Lidstvo naopak ve všech činnostech směřuje od "samozásobování" ke specializaci a dělbě práce. Pekaři pečou rohlíky a nevyrábějí elektřinu, od toho jsou energetici, kteří to umí rozhodně lépe a efektivněji než pekaři. Nehledě na to, že "samozásobování včetně energie" je v našich podmínkách nerealizovatelná chiméra. Vždy budeme závislí na centrálních zdrojích energie, které vyrábějí podle potřeby spotřebitelů a ne podle rozmarů počasí.

Miloslav Černý
12. září 2022, 01:57

Není dobré vycházet s idealizovaného nereálného bezpečného světa, do kterého máme hodně daleko, což může být tak na nejvýš zbožné přání. Kdo se bude chtít vyhnout drahé energii, využije nabízené možnosti a to jsou OZ, jež jsou stále účinnější včetně akumulace, která dohání své zpoždění.

Emil
12. září 2022, 06:44

Tak z toho idealizovaného nereálného světa nevycházejte, když to není dobré.

Miloslav Černý
12. září 2022, 08:39

Pro dnešní dobu poplatné nejlepší řešení, kdo by podle Vás chtěl platit nejistou, drahou a nebezpečnou energii a z toho je třeba vycházet. Tak stále nemudrujte, když se to do dnešní doby nehodí. Tak možná za X let a stejně bez velkého jádra, ale s OZ rozličných druhů včetně akumulace. Obyvatelstvo se do ještě a větší energetické bídy, kterou strašíte nemíní hrnout. Naštěstí si to ještě zavčasu i u nás dokáže uvědomovat.

Emil
12. září 2022, 11:16

"Nejistou, drahou a nebezpečnou energii" ovšem jen podle vašeho názoru, ze kterého není potřeba vycházet, "tak stále nemudrujte, když se to do dnešní doby nehodí". Energetickou bídou tu strašíte jedině vy, to vaše "řešení" ani k ničemu jinému nevede a do čeho se obyvatelstvo míní nebo nemíní hrnout laskavě nechte na obyvatelstvu.

richie
12. září 2022, 14:22

ad Miloslav Černý 12. září 2022, 08:39

musim trochu korigovat vase tvrdenie:

Pro dnešní dobu poplatné nejlepší řešení, kdo by podle Vás chtěl platit nejistou, drahou a nebezpečnou energii ..

pretoze OZE su sice drahy a neisty zdroj energie, ale nie je az tak nebezpecny, ak sa k nim pristupuje profesionalne ..

hlpb
12. září 2022, 10:22

Emile, tak tu pohádku o pekařích a energeticích můžeš povyprávět těm cca 25.000 - 30.000 lidem a firem, které si jen letos nainstalovali a nainstalují FVE na své střechy a od března do září víc energie vyrobí a pošlou do sítě tzn. i tobě. A od října do února si sníží závislost = cenu za energie ze sítě. A pak tu pohádku prosím ještě přelož do angličtiny a pošli ji těm cca 2..000.000 lidí a firem v EU , kteří si je letos nechali a nechají nainstalovat FVE na své střechy, ať je pobavíš. Jinak i ty rohlíky a chleba si pečou desetitisíce obyvatel ČR doma.

Emil
12. září 2022, 11:01

To není žádná pohádka, Bláho, takhle to v reálném světě skutečně funguje. Doby kdy každý druhý chodil pást kravku už jsou dávno pryč. Ukázalo se totiž, že je daleko efektivnější, když každý dělá to co umí ve velkém a nedělají všichni všechno v malém. Není žádný důvod, aby to s elektřinou bylo jinak, zvlášť když vámi zmiňovaný způsob žádnou soběstačnost nezajistí, pořád musí existovat infrastruktura, která zajistí elektřinu kdykoliv je potřeba.

hellokitty
12. září 2022, 11:24

drancovanie ekosystemu vo velkom je urcite efektivnejsie, ale dlhodobo je taky sposob spravy ekosystemu neudrzatelny

Emil
12. září 2022, 11:32

O jakém "drancovanie ekosystemu vo velkom" to píšete? Já jsem o ničem takovém nepsal. Naopak větší drancování představuje plno malých zdrojů než méně větších o stejném souhrnném výkonu.

Richard Vacek
12. září 2022, 15:20

To je právě jeden z příznaků úpadku v Evropě. Od stavu, kdy nám energetika zajišťovala dostatek levné a spolehlivé energie se vracíme k samozásobitelství.

Naopak v rozvojovám světě je to znakem pokroku - od stavu, kdy měli max. elektrocentrálu, mají už fotovoltaiku. A brzy tam budou mít i jaderné reaktory, které u nás už nedovedeme ani udržet v chodu.

hellokitty
13. září 2022, 08:57

ja som narazal iba na tie kravky, je rozdiel medzi velkochovom krav v kravinoch a holistickou pastvou, ktora uklada uhlik do pody

Martin Prokš
11. září 2022, 22:00

Dobrý den,

Článek obsahově nechápu. Proč odstavení posledního reaktoru bylo podmíněno připojením k vnější síti? Od toho jsem měl za to, že je záložní přípojka vnějšího zdroje pro chlazení a i kdyby ta byla zničena, tak jsou tam ještě dieselagregáty jako nouzový systém udržení napájení chlazení po nezbytnou dobu. 3x zálohované včetně zásob paliva.

Vlastně co se divím, je to Ukrajina+Rusové. Neměl bych si dělat iluze o stavu tamních dieselagregátů a hlavně množství paliva pro ně. To asi bylo to první, co někdo ukradl - teď už je jedno která strana.

Co MAAE, napadlo je zkontrolovat toto při své misi?

Emil
11. září 2022, 22:44

Zničeny byly zřejmě všechny přípojky, proto měla elektrárna možnost buď spotřebovávat omezené zásoby nafty nebo naftu šetřit a vlastní spotřebu pokrývat posledním běžícím blokem. Rozhodli se pro druhou možnost, poté co byly dodávky elektřiny z vnějšího zdroje obnoveny, odstavili i ten poslední blok.

intfor
11. září 2022, 23:04

I záložní vnější přípojka je pořád přípojkou vnějšího zdroje. A standardní postup je, že pokud nefunguje externí dodávka, tak se zreguluje výroba v elektrárně na vlastní spotřebu. Dieselagregáty jsou až další zálohou v pořadí.

Pavel
12. září 2022, 06:44

Rusacti okupanti po tomto víkendu určitě pochopili, že ta jejich okupace na věčné časy bude mít velmi jepičí život. Všichni už mají naděláno v kalhotách. Očekávám velmi radikální změnu chování, ostřelování elektrárny zřejmě přestane a možná že se i ten ns1 brzy zázračně opraví. Ta barbarská horda bezpáteřních hrdlořezů umí být velmi názorově flexibilní.

Ivan Švančara
12. září 2022, 09:18

nenavist k druhemu narodu ta este nerobi slusnym clovekom.

Zdeves Pavel
12. září 2022, 14:28

Kam na ty kydy chodite? JE odstřelují Ukrajinci aby sivynucovali trvalou pozornost a vydírali západ. Komediant z IAEA není ochoten sdělit pravdu i když jim to doslova padá na hlavu. A ty pleny si vemte vy, brzy je budete potřebovat. A ta západní horda, abych použil vás slovník, bude brzy žebrat o plyn i ropu.

PetrD
12. září 2022, 16:31

Asi jste neviděl to video s raketou, kdy Ruský FSBák s vážnou tváří v areálu elektrárny vysvětloval IAAE, že raketa si to na poslední chvíli rozmyslela a zapíchla se z druhé strany, aby očernila Rusko.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se