Domů
Jaderné elektrárny
Velký obrat: Německo prozatím neodstaví jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna

Velký obrat: Německo prozatím neodstaví jaderné elektrárny

Berlín 16. srpna (zpravodaj ČTK) – Německo kvůli energetické krizi neodstaví své poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku, kdy Berlín zastavení výroby energie z jádra plánoval. Dnes to napsal list The Wall Street Journal, který se odvolává na tři nejmenované německé vládní představitele. Ponechání jaderných elektráren v provozu bude pro Německo přelomovým rozhodnutím, neboť v zemi až do ruské invaze na Ukrajinu panovala jasná a široká politická shoda na odklonu od nukleární energetiky.

Německý kancléř Olaf Scholz před týdnem na tiskové konferenci řekl, že Německo zvažuje, zda má smysl ponechat jaderné elektrárny ještě v provozu. „Přemýšlíme také, zda je smysluplné a potřebné zachovat o něco déle v provozu naše tři jaderné elektrárny,“ řekl tehdy. Uvedl také, že příslušné rozhodnutí bude učiněno rychle.

Deník The Wall Street Journal napsal, že rozhodnutí ponechat jaderné elektrárny v provozu musí ještě formálně učinit Scholzův kabinet. Potřebný bude i souhlas parlamentu, neboť uzavření reaktorů je vyžadováno zákonem.

Ačkoli může formální rozhodnutí trvat i několik týdnů, vláda je podle listu přesvědčena, že k uchování provozu reaktorů byly splněny dvě klíčové podmínky – hrozící nedostatek plynu a bezpečnost jaderného provozu. „Reaktory budou bezpečné do 31. prosince a očividně zůstanou bezpečné i po 31. prosinci,“ citoval deník svůj zdroj.

Zachovat prozatím chod reaktorů požaduje mimo jiné šéf německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz. CDU společně se sesterskou Křesťansko-sociální unií (CSU) jsou největší opoziční silou v Německu. Ponechat jaderné elektrárny v provozu navrhuje také ministr financí a šéf vládních liberálních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Ještě v červnu sociální demokrat Scholz odmítal možnost ponechat reaktory v chodu. Ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck z rovněž vládních Zelených krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu nevyloučil debatu o prodloužení provozu jaderných elektráren, později ale uvedl, že to není cesta vhodná pro Německo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Ivan Švančara
16. srpen 2022, 18:44

Nemecko urobilo krok spravnym smerom potom, co vyskusalo vsatky spatne riesenia.

Kocourkovo?

Potemkin?

Politici su ako v tej pohadke o pejskovi a kocicce, ked piekli dortu.

A medzi nami su niektori, ktori na nich vzhliadaju s velkym obdivom.

Milan Vaněček
16. srpen 2022, 19:58

Němci se chovají celkem racionálně. Jako Švýcaři či Švédové. Když jim nevyšla sázka na NS2 a plyn,

tak nechají ještě nějakou dobu běžet poslední 3 jaderky. Stejně budou ti první, co se jich, po počátečním nadšení z doby před Černobylem, zbaví.

A stejně racionálně budou stavět co nejvíce VtE a FVE a akumulaci (včetně elektromobility).

Pochopte: když se Němcům 3 x zdraží elektřina při jejich 3x vyšších platech tak je to pro ně něco jiného, než když se pro nás, s třetinovými platy zdraží elektřina na jejich úroveň.

To snad pochopí i absolvent 5ti tříd základní školy.....

A elektřinu Vám okolo poledne drasticky zlevní JEN fotovoltaika. A v zimě JEN silný vítr. Nikdy to nebude velmi drahé jádro, zvláště v naší nebezpečné válečné Evropě.

Ivan Švančara
16. srpen 2022, 20:49

si dobry srandista. Ze vraj Nemci sa chovaju racionalne? Ze ty nevies, co to slovo znamena?

Vladimír Šťastný
16. srpen 2022, 21:00

Drahé jádro? Pane Vaněčku, už byste si konečně mohl přiznat realitu. Jaderné zdroje nejsou investičně zrovna levné, ale dovedou vyrábět kontinuálně a stabilně elektřinu velmi levně. To OZE nikdy nedokáží.

Okolo poledne levnou elektřinu potřebuje málokdo, potřeba je brzy ráno, večer a na prahu noci, to si OZE dávají oraz.

Ve skutečnosti nejdražší elektřina bude vždycky ta z OZE, která se sice primárně levně vyrobí, ale prodraží ji ta opatření, která ji uloží, nebo přetransformuje na jiné médium a zase zpět. Přijměte už konečně fakt, že elektřina z OZE nikdy nebude levná, a díky výše zmíněným opatřením ani bůh ví jak ekologická.

Jiří Švarc
16. srpen 2022, 22:59

Absolvent 5 tříd základní školy už ví, jak psát číslovky.

Anton Meško
16. srpen 2022, 20:22

Keď netečie aspoň kvapká. Nemci s ohľadom na očakávané problémy s dostatkom elektriny a plynu v nadchádzajúcej zime by mohli urobiť viac, obnoviť prevádzku elektrární odstavených v decembri 2021. Situáciu by mohli zlepšiť Francúzi urýchlením opravy väčšiny odstavených jadrových elektrární.

Hanbím sa, že Slovensko nie je schopné po viac ako roku od vydania povolenia úradom jadrového dozoru, zaviesť palivo do 3. bloku JE Mochovce a zahájiť komerčnú prevádzku. Idú Vianoce, takže zahájenie komerčnej prevádzky by bolo pekným vianočným darčekom pre Slovákov, keďže sa už šušká, že výroba elektriny na 3. bloku je jednou z podmienok, že zastropovanie nákupných cien elektriny pre domácnosti na roky 2023 a 2024 sa stane realitou.

Emil
16. srpen 2022, 21:12

To loňské rozhodnutí bylo pouze prvoinstanční, vzhledem k odvoláním proti tomuto rozhodnutí ze strany "ekologických" organizací elektrárna k zavezení paliva potřebuje, aby ÚJD vypořádal podané námitky a vydal rozhodnutí druhého stupně, k tomu zatím nedošlo a proto elektrárna nemůže zahájit fyzikální spouštění třetího bloku.

Anton Meško
17. srpen 2022, 11:26

To prvostupňové rozhodnutie bolo vydané úradom jadrového dozoru už 13.5.2021. Ja som našiel, že bol len jeden účastník a podal dva rozklady. Článok z 25.10.2021 píše, že rozkladová komisia ÚJD zložená z externých špecialistov odporučila odmietnuť námietky rakúskej mimovládnej organizácie Global 2000, takže už vieme odkiaľ vietor fúka. Vyzerá to tak, že je v tom politika, nie odbornosť.

Ešte v závere roka 2020, viď článok z 27.11.2020 navštívili Mochovce experti MAAE a realizovali previerku zameranú na posúdenie prevádzkovej bezpečnosti 3. bloku JE Mochovce. Identifikovali 11 oblastí dobrej praxe a 22 nedostatkov. V záverečnej správe sformulovali 11 odporúčaní a 8 návrhov. Členovia tímu MAAE vyzdvihli skutočnosť, že sa realizovalo viac ako 200 vylepšení zameraných na zvýšenie bezpečnosti, vďaka ktorým podrobná pravdepodobnostná analýza preukázala významné zvýšenie celkovej odolnosti elektrárne voči interným aj externým rizikám.

Správa medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu podľa Bakovej neidentifikovala žiadne zásadné nedostatky v projekte elektrárne, ktoré by bránili jej uvedeniu do prevádzky a následnej bezpečnej a spoľahlivej prevádzke v nasledujúcich rokoch.

Pán Galek vo svojom článku o ročnom pôsobení na MH z 25.3.2021 napísal, že palivo do 3. bloku JE Mochovce sa zavezie v septembri 2021! Myslím si, že MH by malo venovať pozornosť, ako sa Slovenské elektrárne zaoberali s odporúčaniami a návrhmi expertnej komisie MAAE, ich naplneniu. ÚJD detto a mal by ráznejšie konať.

Dnes je už jasné, že tento rok 3. blok JE Mochcovce a nepomôže Slovensku prekonať energetickú krízu v blížiacom sa zimnom období.

Emil
17. srpen 2022, 11:44

To nezpochybňuji, ale zjištění MAAE na uvedených skutečnostech bohužel nic nemění. Stále je míč na straně ÚJD, který se zatím s námitkami vypořádat.

Ivan Novák
16. srpen 2022, 22:07

Jsem docela zvědav. O pořízení čerstvého paliva dosud nikdo nemluví. Výkonovým efektem získají pár týdnů. Kdyby teď snížili výrobu, narazí na limit vyhoření o něco déle, ale to se zatím neděje, vrabec dnešních cen je proti holubovi budoucích příslibů (a co kdyby na jejich plnění nedošlo, že) příliš silný argument. Taky by mohli z bazénů vyhořelého paliva vyzobat nejméně vypotřebované články a zavézt je znovu, ale to by jaderný dozor kousal těžko a získali by, odhaduji, opět jen pár měsíců.

Zajímavé jsou roční BL futures v Lipsku, příští rok je podstatně dražší než 2024 a ještě víc než 2025 - obchodníci furt chtějí věřit, že nejde o dlouhodobý problém, i když všechny ty roky před očima stoupají stejně bláznivým trendem.

Turby
16. srpen 2022, 22:30

Je to fakt, nikdo tomu stale nechce verit. Jenze planovaci cyklus v energetice je neuprosny a ztracena desetileti neni mozne, ani po pripadnem obratu energeticke politiky, nahradit rychleji.

Situace v EU energetice je opravdu mizerna a to az tak moc, ze vlastne stale nikomu poradne nedochazi co to prinese.

Petr Poruban
18. srpen 2022, 21:09

Jediné co víme jistě je, komu za to můžeme poděkovat.

Jen mám obavu, jestli si to průměrný volič správně přebere.

Emil
16. srpen 2022, 22:36

Tady popisuje německá jaderná komunita možnosti provozu bez objednání čerstvého paliva včetně přeskládání aktivní zóny:

nuklearia. de/2022/03/15/kernkraftwerke-bieten-erhebliche-reserven-fuer-winter-2022-23/

Existuje i precedens s JE Grafenrheinfeld z roku 2015, která byla na začátku března odstavena a následně provozována na výkonový efekt od konce března do konce června.

Ivan Novák
19. srpen 2022, 14:22

Hezký článek, dík za odkaz, konečně jsem se k němu dostal (z telefonu ty porušené linky oživovat neumím). Ovšem, vyšel 15. března, a od té doby jen pokračuje původně nastavený proces, tj., konec provozu koncem roku.

V článku zmíněná možnost, že dodatečnou reaktivitu lze bez zavezení čerstvého paliva získat přeskládáním starých článků, byla již využita cca začátkem léta, protože pro provozovatele je letošní kampaň plánovitě poslední - vědí, že nepotřebují mít v reaktoru palivo, co by mělo podporovat další kampaň příští rok, ušetřili na nákupu nového. Nedivil bych se, kdyby už ani předchozí výměna paliva nebyla rovnovážná, menší obohacení (=levnější) čerstvých článků stačilo.

Potěšilo mne, že na myšlenku vybrat z již dříve vyvezených palivových článků ty nejméně vyhořelé a z nich poskládat provozuschopnou zavážku jsem přišel nezávisle. Nejsem si jist, jestli kromě náročného opapírování zde nestojí v cestě i nějaká hmotná technická obtíž transportní trasy mezi reaktorem a skladem, něco jako jednocestný ventil - s protisměrným provozem nikdo v projektu nepočítal. Ale nevím, detaily designu německých "Konvoi" elektráren neznám.

Výkonový efekt je provozní režim dost citlivý na odchylky úrovně výkonu, za rohem číhá jódová jáma, časově-prostorové oscilace, brr. Ale v základním zatížení, kam by se ty tři bloky jistě s rezervou vešly, žádný problém.

O nezbytné úpravě německých zákonů ticho po pěšině. A čím déle to potrvá, tím spíš pojedou bloky nyní naplno a zbyde jim méně sil na případný provoz po 1.1.2023.

Zima bude zajímavá...

Emil
19. srpen 2022, 15:36

Občas proskočí zprávy od provozovatelů, stav paliva se podle nich liší případ od případu, např. Emsland hlásí schopnost vyrábět do dubna, Isar 2 dokonce snad až do srpna. Že se zbytečně promrhralo plno času je fakt, ale zdržovat co jen voliči unesou je nejspíš záměr...

minduton
17. srpen 2022, 10:34

Provoz bude prodloužen max. o několik měsíců, resp. do konce zimy 2023. Pokud by to mělo být déle, tak musí zavážet nové palivo, nabírat nové lidi, sjednávat nové servisní smlouvy atp. A to je prakticky neřešitelná věc.

Pár měsíců to natáhnout můžou, ale o natáhnutí na roky asi nikdo nekývne.

Jimi
17. srpen 2022, 11:20

Mně se líbí jak všichni skočili na špek WSJ, který si zprávu pravděpodobně vycucal z prstu a německé ministerstvo hospodářství to ihned dementovalo.

Jde o 4GW elektřiny v době, kdy Evropa potřebuje 40GW tepla = nic to neřeší, i kdyby se neodstavily. Ale nemají objednané palivo, X let nedělali potřebný servis, protože věděli že se bude vypínat, atd.

Emil
17. srpen 2022, 11:41

Pravděpodobně si to WSJ z prstu nevyvucal, jen se to zatím ministerstvo zdráhá potvrdit. Ministerstvo neřeklo že se to nestane, jen že prý ještě není oficiálně rozhodnuto. Čas ukáže.

Jde o úsporu až 6 miliard kubíků plynu ročně jen z těch 3 bloků, tj. skoro spotřeba celé ČR, takže to řeší docela dost. Těžko naopak najít lepší způsob, jak tolik plynu ušetřit.

Že nedělali potřebný servis je úplný nesmysl, bez potřebného servisu nelze ty elektrárny vůbec provozovat.

Martin Svoboda
17. srpen 2022, 19:41

Pokud jsou pravda ty čísla, co píšeš ... tobě přijde 10 % v Evropě málo? Fakt?

energetik
17. srpen 2022, 12:44

Volba menšího zla. Vzhledem ke zločincům na východě se odstavení pozdrží. Za těchto podmínek maximální souhlas. Škod jen že to Merkelová stále odkládala, už mohli mít energetiku vyřešenou kdyby to odstavili o pár let dříve.

Rejpal
17. srpen 2022, 13:47

To že budou JE v provozu to ještě neznamená ,že budou dodávat do sítě 4GW výkonu . Zásoby energie v palivu jsou totiž omezené a na konci roku by JE měli být na konci kampaně tj. mělo by dojít k výměně části paliva to se ale nestane tím začne výkon reaktoru nevyhnutelně klesat a bude se snižovat výroba el. energie. Provozovatelé určitě chtěli využít zbylé palivo maximálně a to znamená , že už dnes je v těch reaktorech málo ještě nevyhořelého paliva je tedy otázka kolik vlastně budou tyto JE schopni v 1 čtvrtletí roku 2023 vůbec vyrobit energie...

Michal K.
17. srpen 2022, 13:51

Mohol by takyto obrat nastat aj v pripade NS2 ?

energetik
17. srpen 2022, 15:38

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Nevěřím že by Němci začali kolaborovat s východními zločinci, to spíše ČEZko a Slovensko kde stále přistávají letadla z Ruska pro radost atomteroristů - nohsledů ďábla z východu.
.

Anton Meško
17. srpen 2022, 17:58

Prekvapuje ma, že tento príspevok, ktorý obsahuje hanlivé výrazy splnil pravidlá diskusie. Tri pristátia lietadiel s jadrovým palivom za pol roka sa nedá považovať za stále pristávajúce lietadlá.

energetik
18. srpen 2022, 07:05

Nic hanlivého tam nevidím, běžná mluva Václava Klause toho času v prezidentském úřadě. Václav Klaus by tedy hanlivý?

Matěj
18. srpen 2022, 11:12

Ne ze by se me na to nekdo ptal, ale za me dobry. Doufal jsem, ze to rozhodnuti o odstaveni jeste zvazi... Je to ta nejvic racionalni vec, kterou mohou udelat pro usporu plynu, emisi, atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se