Domů
Jaderné elektrárny
Vláda projedná studii stavby v Dukovanech, počítá s 10 tisíci novými obyvateli

Vláda projedná studii stavby v Dukovanech, počítá s 10 tisíci novými obyvateli

Vláda ve středu projedná výsledky socioekonomické studie k připravované výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Podle studie bude nutné region připravit na téměř 10.000 nových obyvatel, pro něž může chybět až 3000 bytů a také kapacity lékařů. Do budoucna by projekt měl zvýšit příjmy obcí a zaplnit dosud málo využívané školy. Vyplývá to z výsledků studie.

ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu dvou nových bloků. Vítězem tendru na stavbu se stala korejská společnost KHNP. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, kterou by měly strany podepsat do konce března 2025.

Některé výsledky studie představili zástupci vlády už loni v listopadu v Třebíči. „Jde o klíčový dokument, který nám dává jasnější obrázek, co bude dostavba bloků v Dukovanech znamenat a obnášet pro přilehlé obce. Na tuto studii musí navázat akční plán, který bude specifikovat jednotlivé kroky, které bude třeba udělat,“ řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).

Studii zpracovala firma KPMG. Zabývala se širším územím od Jihlavy po Brněnsko s výhledem do roku 2040, kdy by se měly stavět oba dukovanské bloky. Zpracovatelé hodnotili například populační vývoj, zdravotnictví, bydlení, školství a zařízení pro volný čas, dopravu, záchranný systém i trh práce. Šetření se týkalo obyvatel včetně starostů, firem i institucí. Podle zpracovatelů bude mít projekt pro lokalitu rizika i příležitosti, pozitivní efekty se ovšem projeví zřejmě později.

Studie počítá například s tím, že za 15 let po dokončení stavby by mohlo do místní ekonomiky plynout až 250 miliard korun, vzniknout by mohlo až 1000 nových firem. Profitovat by mohli především podniky v dopravě, stavebnictví, obchodu a službách. Zároveň však hrozí nedostatek pracovníků s technickým vzděláním a ve správních činnostech. Daňové příjmy obcí by se mohly výhledově zvýšit díky přírůstku stálých obyvatel až o 1,5 miliardy korun. Kvůli dočasně ubytovaným ale mohou samosprávy půl miliardy tratit, protože na ně nedostanou peníze z rozpočtového určení daní.

Další očekávané důsledky jsou větší dopravní zatížení obcí nebo bezpečnostní rizika v lokalitách s vyšší koncentrací obyvatel. Pro dočasné ubytování bude v širším území zhruba 7500 lůžek, jen 23 procent je ale v okolí elektrárny. Kapacita škol je v regionu naopak podle studie dostatečná, podobně jako kulturních a sportovních zařízení v obcích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Miloslav Černý
12. leden 2025, 13:21

Hezky se to mluví o prosperitě, ale to souhrnně muže přinést regionu i negativní stránky. Chceme se obalit jádrem a při tom se mluví o budování horkých fénu, pro spotřebu energie v nadbytku, aby se nám energetická soustava nerozkolísala. To opětovně ukazuje, že stát není dobrý hospodář, což je vidět na stále narůstajícím státním dluhu. Co takhle nemotivovat investory do využití právě té přebytkové energie v době nadbytku naprosto zbytečných kontraproduktivních fénů raději do akumulace této levné energie do latentního tepla o vyšší teplotě navíc v blízkosti plynových zdrojů pro výrobu elektrické energie za většího využití již zbudovaných turbín za účelem i úspor toho CNG. A to nejsou zdaleka všechny možnosti. Tato výroba elektrické energie bude rozprostřena po větším území, což má další nesporné výhody. Jenom pro zajímavost i u jaderných elektráren se z takovou technologií v zahraničí uvažuje. Nakonec by jsme si dokázali sami, že při nepolevujícím rozvoji OZ se dostaneme do stavu, kdy nám budou ty kontraverzní jaderné mamuty opravdu jenom ekonomicky na obtíž a to by se jenom těžko pozitivně mohlo hodnotit. Na střílení do vlastních nohou jsme opravdu odborníci, což by nebylo poprvé.

Bob
12. leden 2025, 17:26

"Jste spadl z višně"?

To myslíte vážně přebytečnou elektřinu z FVE převádět na teplo a to pak skladovat v nějakých akumulátorech za miliony až miliardy (investiční náklady) se značnými ztrátami a pak z toho tepla znovu vyrábět elektřinu s účinností max. tak 50% (protože nízká teplota zásobníku)?

To máme účinnost panelů 20%, střídače 90%, ztráty tepla tak 10% = 90%, zpětná výroba elektřiny 50%. Celková účinnost ze solárního záření cca 8%, účinnost akumulace cca 45%. Se započtením vícenákladů bude cena takové elektřiny nejméně 2,5 násobek nákladové ceny elektřiny z FVE. Nezapočítal jsem ještě žádný zisk pro vlastníka FVE i vlastníka té akumulace a odpisy akumulátoru tepla.

U JE, pokud se o tom uvažuje (projekt natrium) je to něco jiného, protože tam ta přeměna z tepla na elektřinu stejně musí proběhnout a proto krátkodobá akumulace nepředstavuje výrazné zhoršení celkové účinnosti.

Bob
12. leden 2025, 17:33

Když už nemáme kapacity (a to nemyslím jen ČR) pro akumulaci a nemůžeme ty nárazové přebytky energie hlavně z FVE smysluplně spotřebovat, tak je zhůvěřilost je mařit a ještě za to platit. Taky kvůli tomu zbytečně posilovat přenosovou soustavu.

Zrovna FVE jdou jednoduše vypnout, nebo jim omezit výrobu.

Petr Kasan
13. leden 2025, 01:03

Pan Černý a jeho jaderní mamuti :-). Článek o jaderné energii vyvolá jaderného mamuta v diskuzi - že by to byl nakonec Pavlovův reflex? :-)

Váš pravopis poměrně jasně odhaluje vaši úroveň, každopádně jste nepochopil důvod instalace "fénů" - mařičů energie. Přenosová soustava je nepotřebuje, to solární baroni našli mezeru v zákoně jak inkasovat peníze za výrobu elektřiny i v době, kdy ji nikdo nepotřebuje (když je její cena nulová nebo záporná).

Jarda
13. leden 2025, 06:27

@Petr Kasan 13. leden 2025, 01:03

Píšete "solární baroni našli mezeru v zákoně jak inkasovat peníze", mohl bych se zeptat co považujete za tu "mezeru" v zákoně?

Petr Kasan
13. leden 2025, 09:42

Pravda, měl jsem spíše použít výraz absence právní normy, která by připojení takových zařízení regulovala.

Miloslav Černý
12. leden 2025, 20:13

Je vidět, že napsat se dá všechno podle toho jak se to hodí. Co takhle se podívat na ty procenta využití, kde by se našli způsoby jak by se dala využít ta ztrátová energie. Napovídat Vám doufám nemusím, mělo by Vás to napadnou samo. Těch možnost se nabízí vícero, tak by Vás nějaké rešeni mohlo napadnout.

Vítězslav Novák
13. leden 2025, 12:08

Napovídejte, prosím, prosím, smutně koukám... Nenechte nevědomého tápati!

Miloslav Černý
13. leden 2025, 17:54

V lokalitách kde vzniká nebo bude velké množství potencionálních přebytků energie je třeba vyřešit akumulaci ať je to jakoukoli nejefektivnější formou, pro mimalizovani ztrát v přenosu nejlépe u průmyslových oblastí s větším zalidněním. V tepelné akumulaci jsme se ještě nikam nedostali. Ty horké fény není nic jiného než z nouze ctnost. Energie sama o sobě nezmizí, jenom se přemění a tady máme velké rezervy v její využití. Rozhodně nejít cestou jako v minulosti, zvyšováním těžby a neefektivně z energií hospodařit.

josef zak
13. leden 2025, 14:20

Tak si rekneme jak to muze vypadat:

scenar - lidska sila

a) vetsina delniku bude bydlet v arealu ... tj pro region nic jen mirve vyssi provoz

b) vetsina delniku bude bydlet po obcich ... ekonomicky prinos, ale ani ted nejsou ve vetsich obcich pronajmy apod., navic by doslo k vytizeni sluzeb

c) vetsina delniku bude dojizdet z velkych obci - brno, trebic ... tj. doprava

.... bez ohledu na scenar tam nevidim zadny prinos. Neverim, ze by nejak vice lidi slo bydlet na moravsko budejovicko, odkud lide asi spis odchazeni a kde by nejaky prichod lidi byl pozitivni.

scenar - material

a) Od Trebice - asi ok, krome trebice a velkeho mezirici

b) vlecka z raksic (material od brna, resp. miroslav).

c) kamiony ze vsech smeru

... doufam v nejlepsi je mozne, ale cekam, ze vyhraje chaos scenar c) a vsichni budou kaslat na nejake navozne trasy. To by musel existovat sankcni mechanismus

celkem vzato, bude to pro region hrozny shit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se