Vláda Spojeného království přebírá 50% podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C
Spojené království investuje 679 milionů liber (19,3 miliard Kč), aby získala 50% podíl na projektu jaderné elektrárny Sizewell C a stala se rovnocenným partnerem společnosti EDF. Investice umožní odchod společnosti China General Nuclear z projektu, včetně nákladů na odkup, pokrytí případných splatných daní a obchodních ujednání.
Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie (BEIS) uvedlo, že společnost EDF (vlastněná francouzským státem) rovněž zajistí dodatečné investice, které budou odpovídat podílu britské vlády, a že vláda bude spolupracovat s projekční společností s cílem přilákat nové investice třetích stran, které by pomohly s financováním výstavby a provozem elektrárny. Celkové náklady byly v roce 2020 odhadovány na přibližně 20 miliard GBP (cca 568 miliard Kč).
Současné obrázky z výstavby reaktoru EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C – oblast budoucího jaderného ostrova. Zdroj: EDF
Podle plánu má elektrárna Sizewell C disponovat dvěma reaktory EPR s instalovaným výkonem 2x 1600 MWe, což by pokrylo spotřebu přibližně šesti milionů domácností. Má se jednat o "repliku" elektrárny Hinkley Point C, která se staví v Somersetu. Společnost EDF Energy předložila v květnu 2020 žádost o stavební povolení pro tuto elektrárnu, které bylo uděleno letos v červenci. EDF Energy uvedla, že očekává přijetí konečného rozhodnutí o výstavbě ještě letos nebo v roce 2023.
Projekt Sizewell C hledá další investory
Společnost EDF v úterý investici britské vlády uvítala a zároveň uvedla, že konečné rozhodnutí o výstavbě nadále závisí na splnění určitých klíčových etap, zejména na schopnosti získat potřebné finanční prostředky na realizaci projektu a také na vyřazení projektu z účetní rozvahy skupiny.
Společnost EDF dodala, že výstavba elektrárny je nadále podmíněna konečným investičním rozhodnutím, a dodala, že si plánuje ponechat pouze menšinový podíl na konečném projektu – maximálně 20 %.
Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 (EPR-1600). Zdroj: Areva
V lednu poskytla britská vláda na rozvoj projektu finanční prostředky ve výši 100 milionů liber a zároveň schválila v parlamentu zákon, který umožňuje nový způsob financování velkých projektů v oblasti infrastruktury - model financování z prostředků regulovaných aktiv (Regulated Asset Base - RAB) – a v takovém případě si vyhradila možnost převzít v projektu 20% podíl.
Snížení energetické závislosti na mezinárodních trzích
Ministerstvo uvedlo, že projekt vytvoří 10 000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst a bude poskytovat spolehlivou nízkouhlíkovou energii pro šest milionů domácností po dobu více než 50 let.
Výsledky britské kapacitní aukce pro zajištění výkonu na období 2023/2024 s rozdělením podle použitého primárního paliva. Zdroj: EMR Delivery Body
Ministr obchodu a energetiky, Grant Shapps uvedl, že důsledek ruské války na Ukrajině znamená, že Spojené království potřebuje více čisté a cenově dostupné energie vyráběné uvnitř britských hranic.
"Dnešní historická dohoda, kterou vláda podpořila rozvoj elektrárny Sizewell C, je proto klíčová, neboť nás posouvá směrem k větší energetické nezávislosti a zbavuje rizik, která s sebou nese závislost na nestabilních světových trzích s energiemi," uvedl Shapps.
Britský kancléř Jeremy Hunt uvedl, že tato investice představuje největší krok na britské cestě k energetické nezávislosti - první státní podporu jaderného projektu za více než 30 let.
Vytěsnění čínského investora v důsledku bezpečnostních rizik
Bývalý premiér Boris Johnson původně oznámil investici 700 milionů liber do projektu Sizewell C, než v září opustil svůj úřad. Jeho nástupkyně ve funkci premiérky, Liz Trussová, se zavázala v investicích do nové jaderné energetiky pokračovat a nyní tento záměr znovu potvrdil i její nástupce ve funkci premiéra, Rishi Sunak.
Peníze jsou součástí balíčku ve výši 1,7 miliardy liber pro přímé vládní financování rozvoje jaderné energetiky, který byl oznámen v říjnu.
EPR reaktor
A - vnější plášť z armovaného betonu
B - stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou
C - nádoba reaktoru
D - parogenerátory
E - kompenzátor objemu
F - napájecí čerpadla
G - aktivní zóna
H - budova turbíny
I - záložní dieselgenerátory
Zdroj: Areva
Společnost EDF se v říjnu 2015 dohodla se společností China General Nuclear (CGN) na přípravě projektu Sizewell C do té míry, aby mohlo být přijato konečné investiční rozhodnutí. EDF měla 80 % podíl a CGN 20 % podíl. CGN plánovala, že když se stane menším akcionářem projektu, tak vytvoří základ pro další rozvoj projektů vedených CGN ve Velké Británii, zejména v projektu Bradwell B.
Takzvaná "zlatá éra" vztahů mezi Spojeným královstvím a Čínou však v posledních letech skončila kvůli bezpečnostním obavám, na základě kterých Velká Británie přezkoumala a následně zablokovala čínské investice do britské infrastruktury.
Nyní společnost CGN opustila projekt Sizewell C a práce na projektu Bradwell B se zřejmě zastavily, ačkoli podle stránky "O nás" na internetových stránkách projektu Bradwell je společnost CGN stále vlastníkem 66,5 % tohoto projektu a zbývající třetinu vlastní společnost EDF. Společnost CGN si rovněž ponechává svůj podíl v projektu Hinkley Point C.
Dva reaktorové bloky EPR 1750 provozované v lokalitě čínské jaderné elektrárny Taishan. Zdroj: EPR
Na otázky ohledně odchodu společnosti CGN z projektu Sizewell C odpověděl mluvčí čínského velvyslanectví v Londýně: " Zaznamenali jsme, že příslušná čínská společnost přistoupila k podpisu dohody, a její rozhodnutí respektujeme. Zásadně se stavíme proti jakýmkoli diskriminačním praktikám vůči čínským podnikům. Doufáme, že britská strana zajistí čínským společnostem ve Spojeném království férové, spravedlivé a nediskriminační prostředí."
Velké plány rozvoje jaderné energetiky v Británii
Spojené království má v současné době ve výstavbě jednu jadernou elektrárnu, a to Hinkley Point C v Somersetu na jihozápadě Anglie. Výstavba elektrárny, která se skládá ze dvou reaktorů EPR, každý o výkonu 1630 MWe, s předpokládanou životností 60 let, byla zahájena v prosinci 2018. Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku se očekává v červnu 2026, druhý blok bude následovat v roce 2027.
První komerční jadernou elektrárnou na světě byla Calder Hall ve Velké Británii. Zdroj: energy.gov
Energetická strategie představená v dubnu definovala cíl, že do roku 2050 bude osm nových reaktorů plus malé modulární reaktory poskytovat 24 GW elektrického výkonu, což by pokrylo přibližně 25 % předpokládané spotřeby elektřiny Spojeném království.
Mohlo by vás zajímat:
Porovnejte, cituji:
1)Celkové náklady /Sizewell C/ byly v roce 2020 odhadovány na přibližně 20 miliard GBP (cca 568 miliard Kč).
2)Spojené království investuje 679 milionů liber (19,3 miliard Kč), aby získala 50% podíl na projektu jaderné elektrárny Sizewell C
To už za 2 roky cena vzrostla na dvojnásobek? Něco, co bude v provozu teprve za 15-20 let?
A co vlastne porovnavate? A z ceho plyne ten Vas dvojnasobek?
Jablka a hrušky jako obvykle. Tentokrát zřejmě 20 miliard celkových nákladů v roce 2020 oproti 19,3 miliard 50% podílu v roce 2022. Co na tom, že jedna částka je v librách a druhá v korunách, a každá vyjadřuje něco úplně jiného, že?
Tentokrát má Emil pravdu, blbě jsem se překoukl. A vidím, že v roce 2022 je ta částka, za kterou "získá" Britanie "půlku Sizewell C" je směšně nízká, je to jen 0,67 miliardy liber a ne polovina z 20 miliard liber. Zřejmě číňané ještě prakticky nic neinvestovali ani se obchodně nezavázali. Asi to nakonec bude muset UK všechno zafinancovat,
EDF si nechá max. 20%.
Takže přes RAB si to britští spotřebitelé budou platit předem přes zvýšené účty za elektřinu.
Milane Vanecku, u teba je to problem obecny, ze nevykonavas vnutorny audit pri porovnavani cisiel, takze ti sustavne vychadzaju nejake divne cisla, na ktorych potom zakladas svoje revolucne nadsenie. Ale nie si v tom sam, rozni blahovia ti sekunduju. Zbytocne su vam argumentacie odbornikov, ako je pan Wagner. Vasa vysoka skola zivota vam nasepkava, ze Krugerovou klapkou trpia ti druhi.
A co vlastne porovnavate? A z ceho plyne ten Vas dvojnasobek?
Brexit -> Čínaexit -> Jádroexit. ;-)
Zapomněl jsi ještě na blackout ala dojčland.
Nic jiného, že bude všechno placeno z veřejnýchb zdrojů se ani čekat nedalo. Mimochodem, před léty dostavěná JE Sizewell B se stala pro svoje prodražení a natahování termínů výstavby terčem vtipů i v britských filmech a seriálech.
Vy uz jste vtipný tím, že nechápete psaný text. 50% není všechno!
50 % není 0 %, .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se