Domů
Jaderné elektrárny
Vláda Spojeného království přebírá 50% podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C
Projekt dvou nových bloků s reaktory typu EPR vedle elektrárny Sizewell B s jedním tlakovodním blokem od společnosti Westinghouse a Sizewell A se dvěma domácími bloky s reaktory typu Magnox. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

Vláda Spojeného království přebírá 50% podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C

Spojené království investuje 679 milionů liber (19,3 miliard Kč), aby získala 50% podíl na projektu jaderné elektrárny Sizewell C a stala se rovnocenným partnerem společnosti EDF. Investice umožní odchod společnosti China General Nuclear z projektu, včetně nákladů na odkup, pokrytí případných splatných daní a obchodních ujednání.

Ministerstvo obchodu, energetiky a průmyslové strategie (BEIS) uvedlo, že společnost EDF (vlastněná francouzským státem) rovněž zajistí dodatečné investice, které budou odpovídat podílu britské vlády, a že vláda bude spolupracovat s projekční společností s cílem přilákat nové investice třetích stran, které by pomohly s financováním výstavby a provozem elektrárny. Celkové náklady byly v roce 2020 odhadovány na přibližně 20 miliard GBP (cca 568 miliard Kč).

Současné obrázky z budování reaktoru EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C – oblast budoucího jaderného ostrova (zdroj EDF). Současné obrázky z výstavby reaktoru EPR v britské jaderné elektrárně Hinkley Point C – oblast budoucího jaderného ostrova. Zdroj: EDF

Podle plánu má elektrárna Sizewell C disponovat dvěma reaktory EPR s instalovaným výkonem 2x 1600 MWe, což by pokrylo spotřebu přibližně šesti milionů domácností. Má se jednat o "repliku" elektrárny Hinkley Point C, která se staví v Somersetu. Společnost EDF Energy předložila v květnu 2020 žádost o stavební povolení pro tuto elektrárnu, které bylo uděleno letos v červenci. EDF Energy uvedla, že očekává přijetí konečného rozhodnutí o výstavbě ještě letos nebo v roce 2023.

Projekt Sizewell C hledá další investory

Společnost EDF v úterý investici britské vlády uvítala a zároveň uvedla, že konečné rozhodnutí o výstavbě nadále závisí na splnění určitých klíčových etap, zejména na schopnosti získat potřebné finanční prostředky na realizaci projektu a také na vyřazení projektu z účetní rozvahy skupiny.

Společnost EDF dodala, že výstavba elektrárny je nadále podmíněna konečným investičním rozhodnutím, a dodala, že si plánuje ponechat pouze menšinový podíl na konečném projektu – maximálně 20 %.

Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 (EPR-1600). Zdroj: Areva

V lednu poskytla britská vláda na rozvoj projektu finanční prostředky ve výši 100 milionů liber a zároveň schválila v parlamentu zákon, který umožňuje nový způsob financování velkých projektů v oblasti infrastruktury - model financování z prostředků regulovaných aktiv (Regulated Asset Base - RAB) – a v takovém případě si vyhradila možnost převzít v projektu 20% podíl.

Snížení energetické závislosti na mezinárodních trzích

Ministerstvo uvedlo, že projekt vytvoří 10 000 vysoce kvalifikovaných pracovních míst a bude poskytovat spolehlivou nízkouhlíkovou energii pro šest milionů domácností po dobu více než 50 let.

Výsledky britské kapacitní aukce pro zajištění výkonu na období 2023/2024 s rozdělením podle použitého primárního paliva. Zdroj: EMR Delivery Body Výsledky britské kapacitní aukce pro zajištění výkonu na období 2023/2024 s rozdělením podle použitého primárního paliva. Zdroj: EMR Delivery Body

Ministr obchodu a energetiky, Grant Shapps uvedl, že důsledek ruské války na Ukrajině znamená, že Spojené království potřebuje více čisté a cenově dostupné energie vyráběné uvnitř britských hranic.

"Dnešní historická dohoda, kterou vláda podpořila rozvoj elektrárny Sizewell C, je proto klíčová, neboť nás posouvá směrem k větší energetické nezávislosti a zbavuje rizik, která s sebou nese závislost na nestabilních světových trzích s energiemi," uvedl Shapps.

Britský kancléř Jeremy Hunt uvedl, že tato investice představuje největší krok na britské cestě k energetické nezávislosti - první státní podporu jaderného projektu za více než 30 let.

Vytěsnění čínského investora v důsledku bezpečnostních rizik

Bývalý premiér Boris Johnson původně oznámil investici 700 milionů liber do projektu Sizewell C, než v září opustil svůj úřad. Jeho nástupkyně ve funkci premiérky, Liz Trussová, se zavázala v investicích do nové jaderné energetiky pokračovat a nyní tento záměr znovu potvrdil i její nástupce ve funkci premiéra, Rishi Sunak.

Peníze jsou součástí balíčku ve výši 1,7 miliardy liber pro přímé vládní financování rozvoje jaderné energetiky, který byl oznámen v říjnu.

EPR reaktor A - vnější plášť z armovaného betonu B - stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou C - nádoba reaktoru D - parogenerátory E - kompenzátor objemu F - napájecí čerpadla G - aktivní zóna H - budova turbíny I záložní diesel-generátory Zdroj: areva.com EPR reaktor
A - vnější plášť z armovaného betonu
B - stěna vnitřního krytu z předpjatého betonu s kovovou výstelkou
C - nádoba reaktoru
D - parogenerátory
E - kompenzátor objemu
F - napájecí čerpadla
G - aktivní zóna
H - budova turbíny
I - záložní dieselgenerátory
Zdroj: Areva

Společnost EDF se v říjnu 2015 dohodla se společností China General Nuclear (CGN) na přípravě projektu Sizewell C do té míry, aby mohlo být přijato konečné investiční rozhodnutí. EDF měla 80 % podíl a CGN 20 % podíl. CGN plánovala, že když se stane menším akcionářem projektu, tak vytvoří základ pro další rozvoj projektů vedených CGN ve Velké Británii, zejména v projektu Bradwell B.

Takzvaná "zlatá éra" vztahů mezi Spojeným královstvím a Čínou však v posledních letech skončila kvůli bezpečnostním obavám, na základě kterých Velká Británie přezkoumala a následně zablokovala čínské investice do britské infrastruktury.

Nyní společnost CGN opustila projekt Sizewell C a práce na projektu Bradwell B se zřejmě zastavily, ačkoli podle stránky "O nás" na internetových stránkách projektu Bradwell je společnost CGN stále vlastníkem 66,5 % tohoto projektu a zbývající třetinu vlastní společnost EDF. Společnost CGN si rovněž ponechává svůj podíl v projektu Hinkley Point C.

Dva reaktorové bloky EPR 1750 provozované v lokalitě čínské jaderné elektrárny Taishan. Zdroj: EPR

Na otázky ohledně odchodu společnosti CGN z projektu Sizewell C odpověděl mluvčí čínského velvyslanectví v Londýně: " Zaznamenali jsme, že příslušná čínská společnost přistoupila k podpisu dohody, a její rozhodnutí respektujeme. Zásadně se stavíme proti jakýmkoli diskriminačním praktikám vůči čínským podnikům. Doufáme, že britská strana zajistí čínským společnostem ve Spojeném království férové, spravedlivé a nediskriminační prostředí."

Velké plány rozvoje jaderné energetiky v Británii

Spojené království má v současné době ve výstavbě jednu jadernou elektrárnu, a to Hinkley Point C v Somersetu na jihozápadě Anglie. Výstavba elektrárny, která se skládá ze dvou reaktorů EPR, každý o výkonu 1630 MWe, s předpokládanou životností 60 let, byla zahájena v prosinci 2018. Zahájení výroby elektřiny z prvního bloku se očekává v červnu 2026, druhý blok bude následovat v roce 2027.

První komerční elektrárnou byla Calder Hall ve Velké Británii (zdroj energy.gov). První komerční jadernou elektrárnou na světě byla Calder Hall ve Velké Británii. Zdroj: energy.gov

Energetická strategie představená v dubnu definovala cíl, že do roku 2050 bude osm nových reaktorů plus malé modulární reaktory poskytovat 24 GW elektrického výkonu, což by pokrylo přibližně 25 % předpokládané spotřeby elektřiny Spojeném království.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
3. prosinec 2022, 18:56

Porovnejte, cituji:

1)Celkové náklady /Sizewell C/ byly v roce 2020 odhadovány na přibližně 20 miliard GBP (cca 568 miliard Kč).

2)Spojené království investuje 679 milionů liber (19,3 miliard Kč), aby získala 50% podíl na projektu jaderné elektrárny Sizewell C

To už za 2 roky cena vzrostla na dvojnásobek? Něco, co bude v provozu teprve za 15-20 let?

intfor
3. prosinec 2022, 19:07

A co vlastne porovnavate? A z ceho plyne ten Vas dvojnasobek?

Emil
3. prosinec 2022, 19:34

Jablka a hrušky jako obvykle. Tentokrát zřejmě 20 miliard celkových nákladů v roce 2020 oproti 19,3 miliard 50% podílu v roce 2022. Co na tom, že jedna částka je v librách a druhá v korunách, a každá vyjadřuje něco úplně jiného, že?

Milan Vaněček
3. prosinec 2022, 20:02

Tentokrát má Emil pravdu, blbě jsem se překoukl. A vidím, že v roce 2022 je ta částka, za kterou "získá" Britanie "půlku Sizewell C" je směšně nízká, je to jen 0,67 miliardy liber a ne polovina z 20 miliard liber. Zřejmě číňané ještě prakticky nic neinvestovali ani se obchodně nezavázali. Asi to nakonec bude muset UK všechno zafinancovat,

EDF si nechá max. 20%.

Takže přes RAB si to britští spotřebitelé budou platit předem přes zvýšené účty za elektřinu.

Ivan Švančara
4. prosinec 2022, 09:56

Milane Vanecku, u teba je to problem obecny, ze nevykonavas vnutorny audit pri porovnavani cisiel, takze ti sustavne vychadzaju nejake divne cisla, na ktorych potom zakladas svoje revolucne nadsenie. Ale nie si v tom sam, rozni blahovia ti sekunduju. Zbytocne su vam argumentacie odbornikov, ako je pan Wagner. Vasa vysoka skola zivota vam nasepkava, ze Krugerovou klapkou trpia ti druhi.

intfor
3. prosinec 2022, 19:07

A co vlastne porovnavate? A z ceho plyne ten Vas dvojnasobek?

energetik
4. prosinec 2022, 09:49

Brexit -> Čínaexit -> Jádroexit. ;-)

Pavel
4. prosinec 2022, 21:28

Zapomněl jsi ještě na blackout ala dojčland.

Karásek
5. prosinec 2022, 08:12

Nic jiného, že bude všechno placeno z veřejnýchb zdrojů se ani čekat nedalo. Mimochodem, před léty dostavěná JE Sizewell B se stala pro svoje prodražení a natahování termínů výstavby terčem vtipů i v britských filmech a seriálech.

Milan Horak
5. prosinec 2022, 15:00

Vy uz jste vtipný tím, že nechápete psaný text. 50% není všechno!

Karásek
5. prosinec 2022, 19:28

50 % není 0 %, .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se