Výroba elektřiny z jaderných a větrných zdrojů v Číně roste, uhlí stagnuje

DomůJaderné elektrárnyVýroba elektřiny z jaderných a větrných zdrojů v Číně roste, uhlí stagnuje

Podíl výroby elektřiny z čínských jaderných a větrných elektráren v meziročním srovnání výrazně vzrostl, zatímco výroba z uhlí stagnovala. Současný trend by mohl pro zemi znamenat okolo 100 TWh nízkoemisní elektrické energie, která ušetří zhruba 35 milionů tun spáleného uhlí. Čína plánuje do konce příštího roku instalovaný výkon v jaderných elektrárnách ve výši 58 GW s tím, že dalších 30 GW bude v procesu plánování.

Výroba elektrické energie z jaderných elektráren v Číně za období leden – červenec v meziročním srovnání vzrostla o 22,2 % a výroba z větrných elektráren vzrostla o 10,7 %. Výroba elektřiny z uhlí za stejné období stagnovala s meziročním nárůstem o 0,1 %.

Dle analytiků ze Citi bude při současném trendu činit nárůst výroby z jádra a větru okolo 100 TWh za rok 2019, které nahradí zejména výrobu elektřiny z uhlí. Přičemž díky lokalizaci jaderných elektráren zejména v přímořských oblastech, nahrazuje jejich výroba zejména výrobu z uhelných elektráren, které využívají uhlí importované námořní dopravou. Výroba z větrných elektráren potom nahrazuje převážně výrobu v elektrárnách ve vnitrozemí, které jsou zásobovány z lokální těžby.

„Aby se vyrobilo tolik elektřiny, vyžadovalo by to asi 35 milionů tun uhlí, kdyby poptávku uspokojily uhelné elektrárny. Z toho přibližně 22 milionů tun je jen z nárůstu výroby v jaderných zdrojích energie,“ uvedli analytici z Citi.

Čína si klade za cíl do roku 2020 disponovat 58 GW celkového instalovaného výkonu v jaderných zdrojích a v procesu plánování mát pak dalších 30 GW.

„Dopad rychlého nárůstu instalovaného výkonu se projevuje nejen v tempu růstu výroby z jaderných zdrojů, ale také v podílu jaderné energie v energetickém mixu, který se v letošním roce pohyboval na více než 4,9 %,“ dodávají analytici z Citi.

V roce 2018 Čína zprovoznila 7 nových jaderných reaktorů, tři typu AP1000, jeden typu EPR, jeden typu ACPR1000 a dva VVER1000.

Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse