Domů
Jaderné elektrárny
Výroba elektřiny z jaderných a větrných zdrojů v Číně roste, uhlí stagnuje
Výstavba čínské elektrárny Sanmen s reaktory AP1000 od Westinghouse. Zdroj: Westinghouse

Výroba elektřiny z jaderných a větrných zdrojů v Číně roste, uhlí stagnuje

Podíl výroby elektřiny z čínských jaderných a větrných elektráren v meziročním srovnání výrazně vzrostl, zatímco výroba z uhlí stagnovala. Současný trend by mohl pro zemi znamenat okolo 100 TWh nízkoemisní elektrické energie, která ušetří zhruba 35 milionů tun spáleného uhlí. Čína plánuje do konce příštího roku instalovaný výkon v jaderných elektrárnách ve výši 58 GW s tím, že dalších 30 GW bude v procesu plánování.

Výroba elektrické energie z jaderných elektráren v Číně za období leden – červenec v meziročním srovnání vzrostla o 22,2 % a výroba z větrných elektráren vzrostla o 10,7 %. Výroba elektřiny z uhlí za stejné období stagnovala s meziročním nárůstem o 0,1 %.

Dle analytiků ze Citi bude při současném trendu činit nárůst výroby z jádra a větru okolo 100 TWh za rok 2019, které nahradí zejména výrobu elektřiny z uhlí. Přičemž díky lokalizaci jaderných elektráren zejména v přímořských oblastech, nahrazuje jejich výroba zejména výrobu z uhelných elektráren, které využívají uhlí importované námořní dopravou. Výroba z větrných elektráren potom nahrazuje převážně výrobu v elektrárnách ve vnitrozemí, které jsou zásobovány z lokální těžby.

„Aby se vyrobilo tolik elektřiny, vyžadovalo by to asi 35 milionů tun uhlí, kdyby poptávku uspokojily uhelné elektrárny. Z toho přibližně 22 milionů tun je jen z nárůstu výroby v jaderných zdrojích energie,“ uvedli analytici z Citi.

Čína si klade za cíl do roku 2020 disponovat 58 GW celkového instalovaného výkonu v jaderných zdrojích a v procesu plánování mát pak dalších 30 GW.

„Dopad rychlého nárůstu instalovaného výkonu se projevuje nejen v tempu růstu výroby z jaderných zdrojů, ale také v podílu jaderné energie v energetickém mixu, který se v letošním roce pohyboval na více než 4,9 %,“ dodávají analytici z Citi.

V roce 2018 Čína zprovoznila 7 nových jaderných reaktorů, tři typu AP1000, jeden typu EPR, jeden typu ACPR1000 a dva VVER1000.

Zdroj úvodní fotografie: Westinghouse

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Martin Hajek
10. září 2019, 12:36

Je to opravdu velký úspěch. Škoda jen, že Čína spotřebuje cca 4 miliardy tun uhlí ročně, takže snížení o 35 milionů tun je pokles o 0,9 %. A to se ještě fakticky nejedná o žádné snížení, ale o omezení růstu.

Martin Pácalt
10. září 2019, 13:59

Rozhodně to je krok správným směrem. "Kamínkem začít lavinu...". Čínská lidový republika by měla mít větší ambice ve výstavbě jaderných zdrojů, aby se jejich podíl pohyboval ne na 5 procentech, ale na min. 20ti s tím, že zdroje mají odbyt tepla v tamních aglomeracích. Uhlí severní Číny a Mongolska by mělo zůstat pod zemí.

Na těch 35mil. tun se můžete dívat i pozitivněji jako na téměř celou roční spotřebu hnědého uhlí Česka, která byla ušetřena. ;-)

Josef
11. září 2019, 00:22

Jenže tento článek je nesmysl , protože se dívá na svět statickýma očima. V roce 2018 se v Číně vyrobilo o 400TWh více el. energie než rok před tím. Pokud bezemisní zdroje dodají letos 100TWh na víc nebude to znamenat pokles růstu výroby el. energie z fosilních paliv , ani snížení jejich používání. Prostě se jen tyto zdroje zapojí do soustavy a jejich energie pokryje část růstu poptávky. Zbytek růstu dodají fosilní paliva.

Michal
10. září 2019, 13:49

Poněkud taktně se mlčí o tom, že uhelné zdroje v číně už brzy předběhnou svým výkonem součet uhelného výkonu celého zbytku světa :)

Martin Pácalt
10. září 2019, 14:01

Právě proto vyspělejší zbytek světa musí šlapat na brzdu, aby to ve výsledku bylo alespoň "nula od nuly pojde" .

Jan Veselý
10. září 2019, 14:13

A právě proto musí "ti bohatí" makat na řešeních, která jsou "čistá" a zároveň ekonomicky výhodná a škálovatelná. Bez toho se všechny země ve fázi "bohatnu a nedívám se na následky" budou chovat jako se v posledních 20 letech chovala Čína.

A mimochodem, výstavba uhelných elektráren v Číně v současnosti demonstruje úroveň kontroly jakou má centrální vláda. Je totiž v rozporu z oficiální čínskou energetickou politikou a dělají jí fakticky regionální "guvernéři". Je otázkou, kdy si na to pan "medvídek Pú" vyšetří chvíli času a nechá useknout několik hlav, aby se upevnila poslušnost a morálka.

energetik II
10. září 2019, 14:50

Mnoho věcí týkajících se Číny je z našeho pohledu kontroverzních. Od roku 1980 do roku 2018 Čína uplatňovala politiku jednoho dítěte a tak se tam nenarodilo 400 milionů nových Číňanů = USA +Německo dohromady. Naše média tuto politiku vydávají za - "vzor komunistického barbarství vůči jedinci" , když se nad tímto výsledkem ovšem hlouběji zamyslíme, tak musíme říci, že z hlediska planety Země a toho co ještě "dokáže Země unést" v ničení lidskou činností je to výsledek výborný a velmi potřebný. Kdyby Čínu dokázaly následovat takové státy jako Egypt, Pakistán, Etiopie, Nigérie, Kongo,....atd. nebylo by to náhodou pro naši maličkou a už téměř zničenou planetu vítězství ???

Carlos
10. září 2019, 18:30

Tyto státy ale již v sestupu jsou co se týče porodnosti. Do roku 2040 budou pod 2, ale může to být i dříve, nejedna země zažila prudký pokles během pár let třeba o 4-5 dětí na ženu dolů. U Etiopie to jde hodně rychle dolů. To co k tomu totiž potřebujete je rychlý růst materiálního bohatství populace a vzdělání, pak to jde dolů rychle, jestli je nějaká špatná cesta, tak je to pomalý rozvoj osobního bohatství. Co by bylo třeba udělat je rychlá industrializace a nasazení konzumu. Pak to bude dole hned.

energetik II
10. září 2019, 13:54

Růst výroby z jádra meziročně o 22 % je opravdu výborný, bohužel jen dočasný. Čína totiž za poslední 3 roky přestala zahajovat novou výstavbu a tak jí vznikne mezera , až současných 10 rozestavěných reaktorů uvede postupně do provozu. Čína již vyrábí na jednoho obyvatele více elektřiny jak Velká Británie a tak se blíží moment, kdy skutečně začne svou spotřebu uhlí snižovat. Až tam bude meziroční přírůstek výroby elektřiny velmi malý, asi do 2 %, tak to zvládne všechno vykrýt výstavba nových kapacit OZE a ještě navíc nahradit některé vyřazované staré uhelky. Čínská spotřeba uhlí je gigantická, protože je tam i gigantická i výroba oceli /53 % světové výroby / a cementu /56 % světové výroby/. I tady spotřebovávají mnoho uhlí, nejen v elektrárnách. Uhlí bude nahrazováno i plynem, kde spotřeba roste v poslední době o 10 % ročně.

energetik II
10. září 2019, 19:20

TO : Carlos

S tím souhlasím, nejlépe sníží porodnost rychlý nástup konzumu a hlavně vyslání žen do práce , aby špatně stíhaly rodit a vychovávat děti a zároveň také denně pracovat tvrdě ve fabrice. Bohužel u některých zemí jsou předpovědi růstu obyvatel i tak přímo drastické ! Třeba Nigérie má dnes 210 milionů , kolem r.2050 má předstihnout USA a zastavit se někde kolem 800 mil. obyvatel ! To je celkem síla ,EU 28 má zhruba 500.

Petr Poruban
10. září 2019, 19:40

Zkuste se podívat na tohle:

https://ourworldindata.org/grapher/children-born-per-woman?year=1561

https://ourworldindata.org/fertility-rate

možná Vás to uklidní.

Prudký nárust bude pravděpodobně následovat prudký pokles.

Evropa je na tom líp, z hlediska pozvolnosti změn, což je poměrně hodně důležitý.

energetik II
10. září 2019, 22:24

TO : Petr Poruban

No, když se dívám ve vašich grafech třeba na zmiňovanou Nigérii tak zrovna moc klidný nejsem ! Proč ? Pokles z počtu dětí na jednu ženu z čísla 6,3 na 5,3 trval dlouhých 70 let 1950 -2019, tedy jde o pokles o jedno dítě v rodině. Pokud se stejné tempo bude opakovat znovu, pak pokles o další dítě z 5,3 na 4,3 bude běžet v období 2019-2089 tedy celých 70 let. Nigérie tak klidně může mít oněch 600 až 800 mil obyvatel na konci století. Navíc jsem běloch a o bílou evropskou rasu mám značné obavy. Všude ve světě totiž běloši evropského původu už vymírají, i v USA. Přírůstek v takových zemích jako Francie, Británie, Nizozemí, USA zajišťují už jen barevní. Zdá se, že všechna tři centra "bílých" = USA, Evropa , Austrálie budou do 50 let převálcována barevnými = všude bude žít přes 50 % barevných a tím jako rasa definitivně skončíme, budeme doma v menšině.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se