Domů
Jaderné elektrárny
Výroba vodíku by americkým jaderným elektrárnám mohla pomoci v potřebném zvýšení flexibility
Jaderná elektrárna Oyster Creek byla v září 2018 po 49 letech provozu trvale odstavena. V červenci 2019 elektrárnu koupila společnost Holtec, která zajistí kompletní decommissioning. Zdroj: Exelon

Výroba vodíku by americkým jaderným elektrárnám mohla pomoci v potřebném zvýšení flexibility

Flotila amerických jaderných elektráren se musí přizpůsobit stále většímu podílu elektřiny z větrných a solárních elektráren, který vede k poklesu velkoobchodních cen elektřiny. Jednou z možností je podle zástupců z odvětví zvýšení flexibility jaderných elektráren pomocí výroby vodíku v období nízkých spotových cen. 

Zahraniční server Platts informoval o závěrech z diskuze o možnostech zvyšování flexibility amerických jaderných elektráren v rámci Utility Working Conference pořádané Americkou jadernou společností (American Nuclear Society).

Podle výrobního ředitele a viceprezidenta společnosti Xcel Energy Tima O’Connora jsou v této oblasti provozovatelé jaderných elektráren pozadu a čelí tak vysokým nákladům. O’Connor uvedl, že Xcel čelí „nové realitě“, kdy na jedné straně dochází k 50 až 70% penetraci intermitentních obnovitelných zdrojů energie a zároveň dojde pravděpodobně do roku 2030 k ukončení provozu uhelných elektráren.

Odpovědí na proměnné množství elektřiny dodávané z větrných a solárních elektráren do sítě je dle Xcelu flexibilní provoz jaderných reaktorů. Ten má však své limity. Ke zvýšení flexibility by dle diskutujících mohla přispět výroba vodíku pomocí elektrolýzy vody za použití elektřiny z jaderných elektráren v období nízkých spotových cen vyvolaných právě přebytkem elektřiny z větrných a solárních elektráren.

O’Connor uvedl, že vyrobený vodík by mohl být vtláčen do plynárenské soustavy tak, aby byla tato soustava více využita a zároveň došlo ke snižování uhlíkových emisí. Vyráběný vodík by dále mohl být využit například v ocelářském průmyslu.

„Výroba vodíku pomocí elektrolyzérů v jaderných elektrárnách nicméně není zatím cenově konkurenceschopná a průmysl se proto účastní výzkumu s cílem nalézt cesty ke zlepšení ekonomiky,“ dodal O’Connor.

Zahraniční server Platts doplnil, že provozovatelé amerických jaderných elektráren vidí v této oblasti příležitost, přičemž vyráběný vodík by mohl být využíván pro účely samotné jaderné elektrárny nebo by mohl být prodáván a potenciálně by mohl být využíván k výrobě elektřiny využitelné pro regulaci sítě.

Největší provozovatel amerických jaderných elektráren Exelon by měl do března příštího roku oznámit, na které ze svých jaderných elektráren vybuduje 1MW elektrolyzér pro demonstrativní výrobu vodíku pro vlastní spotřebu. Elektrolyzér by měl být uveden do provozu do roku 2023. Společnosti Exelon, Xcel, APS a Energy Harbor dále zvažují výstavbu elektrolyzéru v rámci inciativy amerického ministerstva energetiky s názvem H2@Scale.

Spojené státy vyprodukují podle Platts ročně zhruba 10 mil. tun vodíku, z čehož je 95 % vyráběno vzhledem k nižším výrobním nákladům metodou parního reformování zemního plynu. Pro srovnání, globální poptávka po vodíku činila loni zhruba 75 mil. tun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
15. srpen 2020, 00:55

To je slepá cesta určitou možností jak překonat nízké ceny el. energie je akumulace el. energie. Nicméně dokud v USA bude levný plyn budou ostatní zdroje kromě dotovaných OZE v poklesu

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se