Domů
Komoditní trhy
Kvůli koronaviru klesne letos i spotřeba vodíku, v příští dekádě má však růst
Zdroj: Joseph Brent / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Kvůli koronaviru klesne letos i spotřeba vodíku, v příští dekádě má však růst

Gobální poptávka po vodíku by kvůli pandemii koronaviru měla letos klesnout meziročně o 1,6 % na 73,3 milionů tun, a to zejména kvůli poklesu poptávky po ropných produktech. I přes uvedený pokles očekávají analytici z S&P Global Platts Analytics, že během 10 let vzroste poptávka po vodíku o více než 4 mil. tun/rok.

Výrobní kapacita vodíku v rafinériích by měla letos vzrůst o jeden milion tun za rok namísto původně plánovaných 1,7 mil. tun/rok.

„I přes nižší střednědobý růst stále očekáváme nárůst o více než 4,25 mil. tun vodíku za rok během následující dekády, “ uvedl Platts Analytics ve svém čtvrtletním reportu Hydrogen Market Monitor.

Analytici z Platts Analytics očekávají silný růst poptávky po vodíku zejména při výrobě čpavku. Poptávka po vodíku v tomto sektoru by do roku 2023 měla vzrůst na 37 mil. t/rok ze zhruba 35 mil. t/rok odhadovaných pro rok 2020.

Vývoj a struktura globální poptávky po vodíku (mil. tun). Zdroj: S&P Global Platts Analytics

Platts Analytics dále očekává, že během následujících 5 let by měly být zprovozněny nové elektrolyzéry využívané pro výrobu vodíku o celkovém příkonu 640 MW. Téměř 70 % z této hodnoty by mělo být uvedeno do provozu do konce roku 2022.

S&P Global Platts upozornil také na pokles výrobních nákladů na vodík (při započtení investičních výdajů) vyrobený parním reformováním metanu v Japonsku na 2,09 USD/kg, což odpovídá zhruba 49,4 EUR/MWh (vztaženo k spalnému teplu). Na konci března dosahovaly výrobní náklady 2,27 USD/kg (zhruba 53,7 EUR/MWh).

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.