V jihovýchodní Koreji došlo k dočasnému pozastavení výstavby pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori. Stalo se tak několik dní na to, co korejský prezident Moon Jae-in ohlásil odklon této asijské země od jaderné energetiky.

Na konci června letošního roku byl po 40 letech provozu odstaven nejstarší korejský jaderný reaktor Kori 1. Během slavnostního ceremoniálu k této příležitosti vystoupil také jihokorejský prezident Moon Jae-in a představil své plány na odklon této země od jaderné energetiky.

Podle jihokorejského prezidenta budou zrušeny všechny plány na budoucí výstavbu jaderných bloků a současným elektrárnám nebude prodloužena licence po dosažení projektové životnosti. V otázce výstavby 5. a 6. bloku JE Shin Kori se Moon Jae-in pokusí dle svých slov najít příijatelné řešení.

Ještě než se Moon Jae-in stal prezident, slíbil během své volební kampaně, ostatně stejně jako dalších šest kandidátů, postupný odklon od jaderné energetiky. Jeho červnový proslov tak nelze chápat jako neočekávaný krok.

Prozatímní pozastavení prací na 3 měsíce

Korea Hydro and Nuclear Power, majitel elektrárny Shin Kori, v těchto dnech rozhodl o přerušení prací na výstavbě 5. a 6. bloku JE Shin Kori. Práce na dvou reaktorech APR1400 budou pozastaveny na tři měsíce. Společnost žádá, aby do té doby jihokorejská vláda definitivně rozhodla o tamní jaderné politice. V opačném případě budou obnoveny práce na projektu.

Ztráta způsobená dočasným přerušením prací je odhadována na 88 miliónů dolarů. Tato poměrně vysoká částka odpovídá nutnosti udržovat a hlídat staveniště a udržet si kvalifikovanou pracovní sílu.

Oba zmiňované bloky byly přitom schváleny korejským regulačním úřadem teprve v červnu minulého roku. Aktuálně probíhají přípravné a zemní práce. Plánované dokončení bloků je v roce 2021, respektive v roce 2022.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *