
Výstavba jaderné elektrárny Sizewell C bude financovaná pomocí nového modelu
Britská vláda potvrdila, že získá většinový podíl v projektu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C. Tímto počinem se tak stává největším akcionářem. Druhým největším podílníkem bude kanadský investiční fond La Caisse. Jedná se o významnou investici, protože od roku 1995 nebyla ve Spojeném království otevřena žádná nová jaderná elektrárna a všechny stávající jaderné elektrárny, s výjimkou Sizewell B, budou pravděpodobně postupně odstaveny do začátku roku 2030. Hodnota celého projektu se odhaduje na přibližně 45 miliard eur.
Dle nejnovějších informací se britská jaderná elektrárna nedávno dočkala finálního rozhodnutí o financování. Projekt Sizewell C bude zahrnovat dva reaktory EPR s výkonem 3,2 GW, což vystačí pro šest milionů domácností po dobu nejméně 60 let. Design bude obdobný jako u elektrárny Hinkley Point C, ale cílem je nižší cena a rychlejší výstavba díky předchozím zkušenostem.
V další fázi začne soubor všech nezbytných procedur, včetně finalizace ekonomické licence pro Sizewell C. Po ní bude následovat finální rozhodnutí ministra a poté dojde k oficiálnímu zahájení výnosů a dokončení transakce. Centrica očekává zahájení výnosů ve 4. čtvrtletí 2025.
Centrica dále uvedla, že její investice zahrnuje předběžnou dohodu o dvacetiletém odběru části elektřiny a poskytování tržních služeb pro další objemy. Po spuštění by elektrárna mohla přinést roční úspory až 2 miliardy liber. Odhadované kapitálové náklady jsou 45 miliard eur (38 miliard liber v cenách 2024), což představuje 20% úsporu oproti Hinkley Point C.
Financování pomocí regulační báze aktiv
Zajímavý je nový způsob financování výstavby jaderné elektrárny. Rozhodnutí o investici umožňuje financování pomocí modelu s názvem Regulated Asset Base (RAB), neboli regulační báze aktiv. Vyznačuje se tím, že spotřebitelé se podílejí na nákladech již během výstavby, na rozdíl od takzvaného Contract for Difference (CfD), který umožňoval příjmy až po spuštění elektrárny.
Mezi hlavní výhody financování pomocí RAB patří nižší úrokové sazby, lukrativnější a předvídatelnější prostředí pro investory a nižší celkové náklady pro stát i spotřebitele. Nevýhodou je, že jistou část rizika při financování nese veřejnost a spotřebitelé tak platí projekt dřív, než z něj dokážou profitovat.
Financování prostřednictvím RAB je tak ideální pro velké, kapitálově náročné projekty s dlouhou výstavbou, jako jsou jaderné elektrárny. CfD reprezentuje osvědčený model spíše pro projekty s kratší dobou výstavby a nižší úrovní rizika, jako jsou projekty zaměřené na obnovitelné zdroje.
"Náklady na projekt budou spotřebitele stát v průměru 1 libru měsíčně během výstavby," uvedla Julia Pykeová, spolumanažerka projektu.
Nigel Cann, druhý spolumanažer Sizewell C, dodal, že projekt čelí běžným infrastrukturním rizikům, ale dodavatelský řetězec je motivován držet náklady nízko, jinak investoři přijdou o výnosy.
Rozhodnutí o výstavbě přivítala i Jaderná asociace Spojeného království, podle které představuje jaderná elektrárna Sizewell C největší a nejekologičtější projekt v historii země. Má zajistit energetickou bezpečnost, podpořit průmyslové oblasti, vytvořit tisíce pracovních míst a snížit závislost na dovozu plynu. Zároveň se jedná o první skutečnou repliku jaderné elektrárny v Británii – klíčový krok k rychlejší a levnější výstavbě do budoucna.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se