Domů
Jaderné elektrárny
Výzva pro Bidena: Zachraňte jaderné elektrárny v Illinois
Zdroj: Exelon

Výzva pro Bidena: Zachraňte jaderné elektrárny v Illinois

Kongresman Kinzinger vyzval prezidenta Joa Bidena, aby zvážil záchranu jaderných elektráren Byron a Dresden. Obě jsou provozovány ve státě Illinois a hrozí jim trvalé uzavření. Zároveň však zajišťují dostatek elektřiny i v extrémních podmínkách.

Kinzinger naléhá na udržení jejich provozu alespoň do doby, než budou schváleny nové státní, či federální zákony zajišťujících rovné podmínky pro tyto elektrárny. Společnost Exelon, provozovatel elektráren, dodala, že tyto elektrárny běžely na plný výkon i během nejteplejšího období v letošním červnu.

Píši Vám naléhavou žádost o přijetí mimořádných opatření k udržení pokračujícího provozu jaderných elektráren,“ napsal Kinzinger.

Dopis adresovaný Bidenovi zároveň poslal i nejvyšší správě. Kinzinger naléhal na prezidenta, aby pomocí zákonů o ochraně produkce a federálního energetického zákona zajistili pokračující provoz obou jaderných elektráren. Oba zákony poskytují pravomoci k vynucení určitých činností provozovatelů elektrárny. Administrativa může tyto zákony využít.

Jaderné elektrárny Dresden (nalevo) a Byron (napravo) Zdroj: Exelon

V prohlášení vydaném po odeslání dopisu Kinzinger uvedl, že selhání vedení na státní úrovni povede k okamžitému uzavření jaderných elektráren Byron a Dresden. Přestože je kongres připraven schválit potřebnou legislativu, která může zajistit financování provozu, je nepravděpodobné, že by takové zákony pomohly právě jaderným elektrárnám Byron a Dresden. Obě totiž mají být uzavřeny v následujících týdnech.

Kinzinger v prohlášení dále uvedl, že udržení obou elektráren v provozu je důležité a prospěšné z mnoha důvodů. Mezi těmi je i energetická nezávislost a stabilita soustavy, která souvisí i se zachováním zdrojů základního zatížení.

Nemůžeme před těmito problémy dále zavírat oči. Musíme naše jaderné elektrárny zachovat v provozu,“ zakončil Kinzinger. 

Společnost Exelon v roce 2019 zveřejnila záměr uzavření dvou jaderných bloků v elektrárnách Byron a Dresden pokud nebudou schváleny státní reformy na podporu jaderných elektráren. Ceny elektřiny v té době byly poměrně nízké a pravidla trhu navíc poskytovala fosilním zdrojů nespravedlivou konkurenční výhodu.

Legislativní balíček podporující čistou energetiku, který by zvrátil uzavření jaderných elektráren, nebyl na posledním zasedání zákonodárců v Illinois schválen kvůli sporům, které ovšem nesouvisely s zachováním provozu jaderných elektráren.

Podle stávajícího plánu má být jaderná elektrárna Byron uzavřena v září a Dresden v listopadu tohoto roku. Skupina zákonodárců na začátku srpna vyzývala k urychlenému odsouhlasení legislativy, která by udržela jaderné elektrárny v chodu.

Spolehlivost energetické sítě

Jaderné elektrárny v Illinois zajišťují spolehlivý provoz rozvodné sítě i v době nejteplejšího období. Teploty v USA v letošním v červnu překonaly rekord starý 142 let, přesto jaderné elektrárny pracovaly bez omezení. V té době provozovatel rozvodné sítě v Illinois vydal několik upozornění na maximální využívání soustavy.

Jaderné elektrárny v Illinois mají více než poloviční podíl na výrobě elektřiny. Elektřina je vyráběna v celkem šesti jaderných elektrárnách. Kromě elektráren Byron a Dresden hrozí uzavření také zdrojům Braidwood a LaSalle. Uzavření jaderných elektráren by mohlo mít za následek snížení výroby elektřiny ve státě, což může ohrozit i okolní státy. Illinois je totiž výhradně exportním státem a je umístěn na třetí příčce v pořadí vývozních států USA.

V minulém měsíci jaderné elektrárny v Illinois dokonce vytvořily nové provozní rekordy. Dohromady elektrárny dodávaly elektřinu nepřetržitě po dobu 15000 dnů.

Komentáře

(14)

Jan Veselý

31. srpen 2021, 17:50

Žebrají o 15 USD/MWh dotaci, s licencí nemají problém. Tolik k levným jaderným zdrojům.

Jan Stehlik

31. srpen 2021, 18:28

Ať je zavřou . Složí se to jak domeček z karet při nejbližším poklesu výkonu oze.

hlpb

31. srpen 2021, 19:16

ekonomicky je to zcela jednoduché jaderné elektrárny Dresden (navíc je tato JE už poměrně stará cca 50 let) a Byron jsou několik let v hluboké ztrátě, nedokáží jednoduše cenově konkurovat OZE a fosilním elektrárnám a je jasné, že se to v budoucnu jen bude zhoršovat. Podobný vývoj lze očekávat i v Evropě, za cca 20 let i v Číně a dalších místech světa.

Jan Veselý

31. srpen 2021, 19:28

Někteří členové Kinzingerovy strany navrhovali před pár lety řešení, které by zajistilo JE existenci na pěkných pár let. Stačilo by zdanit emise CO2. Republikáni s tím měli historicky výbornou zkušenost při eliminaci problémů s SO2. Co tehdy dělal Kinzinger, netuším.

Jan Veselý

31. srpen 2021, 19:34

Už to tuším, byl nejspíše aktivně proti tomu. Patří mezi ty kongresmany, kteří chtějí řešit všechny problémy světa daňovými škrty. A podepsal prohlášení, že nepodpoří žádnou klimatickou legislativu, která by vedla k vyšším daním (na cokoliv).

hlpb

31. srpen 2021, 19:34

je to tak, kdyby v USA stály emisní povolenky podobně jako v Evropě, tak by se Dresden, Byron nebyly ve ztrátě a nemusely by se zavírat

JD

31. srpen 2021, 19:30

Obdobná analogie ve Wyomingu, kde se politici zoufale a zbytečně snaží udržet neekonomické uhelné zdroje, a jejichž konec bude rychlejší, než si myslí:

https://electrek.co/2021/08/30/wyoming-is-the-no-1-us-coal-producer-but-its-largest-utility-is-ditching-the-fossil-fuel/

Emil

31. srpen 2021, 18:40

Vůbec jste to nepochopil. Oni (Exelon) o nic nežebrají, oni naopak chtějí ty dvě elektrárny zavřít, protože bez dotací nemohou konkurovat ostatním zdrojům, které dotace dostávají. Jestli tu někdo o něco žebrá, tak senátor Kinzinger u prezidenta Bidena, aby využil svých pravomocí a udržel navzdory plánům provozovatele elektrárny v chodu do doby, než stihne stát Illinois upravit legislativu. A chce to udělat proto, že tam jaderné elektrárny vyrábějí asi 80 % veškeré nízkoemisní elektřiny, takže jejich uzavřením dojde opět ke zvýšení emisí a nárůstu podílu fosilních paliv, stejně jako se to nedávno "povedlo" státu New York.

Jan Veselý

31. srpen 2021, 19:09

Ale pochopil, Exelon se o tu dotaci snažil už nějaký čas před tím u vedení státu Illinois. Tam nakonec neuspěli, tak řekli svému poskokovi, pardon, jimi finančně podporovanému kongresmanovi, aby něco zkusil ve Washingtonu. Exelon je, podle veřejných dokumentů, největší individuální finanční podporovatel volebních kampaní Adama Kinzingera.

Emil

31. srpen 2021, 19:42

Až na to, že Exelon oznámil uzavření těchto dvou elektráren už před rokem v srpnu. Nový zákon je v legislativním procesu, ale zadrhl se na něčem, co s těmito elektrárnami vůbec nesouvisí. Takže ani tohle není pravda, a ty vaše ničím nepodložené konspirační teorie kulhají na obě nohy.

Jan Veselý

31. srpen 2021, 20:23

Jo, před rokem, potom, co přišel o veškeré sympatie v Illionis po korupčním skandálu. jejich dvě další jaderné elektrárny už dostávají dotace od roku 2016. Nový zákon se v legislativním procesu zadrhnul právě kvůli tomu korupčnímu skandálu.

https://www.greentechmedia.com/articles/read/exelon-threatens-to-close-two-nuclear-plants-as-battle-over-state-subsidies-looms

Emil

31. srpen 2021, 21:26

A teď místo tradičních pohádek pana Veselého pro změnu nějaká prokazatelná fakta, proč se ten zákon ve skutečnosti zadrhnul. Cituji dnešní Reuters: "The bill has been delayed on disagreements on issues including when coal and natural gas plants would be phased out or be required to add emissions-capturing technology."

reuters. com/legal/transactional/illinois-could-vote-tuesday-bill-that-aims-save-nuclear-plants-2021-08-31/

Překládat to snad nemusím.

Josef

31. srpen 2021, 21:02

Je to tak, prostě když někdo dostává peníze zadarmo tak se zničí trh a sebelepší hráč co peníze nedostává na takovém trhu nemůže fungovat a je vyřazen z trhu. To je prostě realita. Jinak nechat si zlikvidovat polovinu celkové výroby el. energie ze stabilních bezemisních zdrojů to je politika hodná imperátora Nera.

Ivan Novák

31. srpen 2021, 21:15

Neboli, trh je tam už natolik zkreslen dodatečnými účelovými administrativními nebo finančními regulacemi, že neposkytuje informaci, co je do budoucna dlouhodobě životaschopné a co ne.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.