Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse a Astrobotic spolupracují na vesmírných technologiích
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Westinghouse a Astrobotic spolupracují na vesmírných technologiích

Westinghouse Electric Company a společnost Astrobotic podepsaly memorandum o porozumění v oblasti výzkumu vesmírných technologií pro asociaci NASA a americké ministerstvo obrany. Astrobotic se zabývá výrobou vesmírných roverů. Westinghouse přispěje svým reaktorem eVinci.

V červnu 2022 společnost NASA vybrala Westinghouse k vytvoření prvního návrhu koncepce štěpného energetického systému pro provoz na Měsíci. Koncepce reaktoru by měla být dokončena do konce tohoto desetiletí. Společnost Westinghouse pracuje na tomto projektu ve spolupráci s Battelle Energy Alliance. Povrchový jaderný reaktor o výkonu 40 kW by měl v měsíčních podmínkách vydržet v provozu 10 let.

Měsíční vozítko Cuberover Zdroj: Astrobotics

Štěpné systémy jsou relativně malé, lehké a spolehlivé. Navíc disponují možností nepřetržitých dodávek energie bez ohledu na lokalitu, či jiné přírodní podmínky.

Vizualizace štěpného systému při použití na měsíci Zdroj: NASA

Mikroreaktor eVinci

Společnost Westinghouse vyvíjí malé verze mikroreaktoru e-Vinci o výkonu 5 MWe. Jejich plány zahrnují využití tohoto mikroreaktoru pro pohon vesmírných lodí na oběžné dráze, či při misích ke vzdáleným planetám. Zároveň se uvažuje jeho použití i na povrchu planet pro nepřetržité dodávky energie pro vesmírný výzkum a další aplikace.

Mikroreaktor eVinci je transportovatelný reaktor, který je kompletně vyrobený v továrních podmínkách. Zavezení reaktoru palivem se nyní předpokládá také v továrních podmínkách. Reaktor umožňuje kombinované dodávky tepla a elektrické energie.

Jedná se o malý reaktor přepravitelný pomocí standardních podmínek. Jeho malá velikost umožňuje jednoduché uvedení do provozu na lokalitě, přičemž vyžaduje jen minimální údržbu. Všechny tyto vlastnosti z reaktoru dělají výborný produkt pro spotřebitele ve vzdálených oblastech.

Vizualizace elektrárny eVinci společnosti Westinghouse Zdroj: nrc.gov

Inherentní jednoduchost technologie eVinci podporuje důležité vesmírné mise a poskytuje spolehlivý, odolný a lehký systém výroby energie. Technologie je ideální pro dodávky elektřiny na měsíci, pro satelity, či pro elektrické pohonné systémy,“ dodala společnost Westinghouse.

Společnost Astrobotics nyní vyvíjí zařízení s názvem LunaGrid, které má působit jako energetické zařízení pro dodávky na Měsíci. Toto zařízení umožňuje dodávat energii pro lunární vozítka, místnosti pro posádku, či vědecké laboratoře a další zařízení na povrchu Měsíce.

Tato technologie má sloužit jako distribuční síť pro přečkání dlouhých měsíčních nocí. Díky tomu bude možné neomezeně pracovat na Měsíci i v době nedostatku slunečního záření. První prvky LunaGridu má společnost umístit již v roce 2026. První spuštění a funkční testy plánuje společnost provádět v roce 2028.

Westinghouse je nadšený z partnerství se společností Astrobotics, které může poskytnout cenné rady a inovativní řešení jaderné energie. Tato energie je nesmírně důležitá pro pokrok ve výzkumu vesmíru a podpoře národní obrany. Obě společnosti mají své kořeny v Pittsburghu a jsou nadšené z další spolupráce,“ sdělil David Durham z Westinghouse a John Thornton z Astrobotics.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se