Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse uzavřel partnerství s devíti českými firmami kvůli stavbě reaktoru
Zdroj: Westinghouse
Zdroj: Westinghouse

Westinghouse uzavřel partnerství s devíti českými firmami kvůli stavbě reaktoru

Americká společnost Westinghouse podepsala memoranda o porozumění s dalšími devíti společnostmi v České republice. Memoranda se týkají spolupráce na potenciální výstavbě reaktoru AP1000 v Dukovanech a dalších projektů AP1000 ve střední Evropě. Uzavřením strategických partnerství společnost navazuje na lednové setkání a podpisy memorand se sedmi tuzemskými společnostmi. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mediální zástupce firmy Jiří Komárek.

Memoranda uzavřel Westinghouse se společnostmi Valvea, Hutní montáže, Spálovský, Armatory Group, TES Vsetín, Elektrotechnika, ZVVZ Group, PPA Controll a Chemcomex.

„Uzavření spolupráce s místními dodavateli nás opět přibližuje k našemu cíli maximalizovat nákupy v Česku ve prospěch tamního jaderného průmyslu a ekonomiky,“ řekl Elias Gedeon, viceprezident pro obchodní operace společnosti Westinghouse Energy Systems.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Westinghouse je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Mezi uchazeče dál patří francouzská společnost EDF a jihokorejská KHNP. Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan v březnu. Vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Začít stavět se má v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.

Pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Mezi tyto státy nepatří Rusko a Čína, které byly mezi zájemci o přihlášení se do tendru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Mirek
12. duben 2022, 15:58

Westinghouse podepsal a podepisuje spolupráci se společnostmi, které, podle mého názoru, v oboru jaderné energetiky mnoho neznamenají, takže jejich příspěvek asi nebude významný.

A naopak - proč nechce Westinghouse spolupracovat se společnostmi jako jsou Škoda JS a Arako (zatím ruští vlastníci), ŽĎAS (čínský vlastník) nebo se ZAT (česká) a jinými českými spolčnostmi, které jsou osvědčenými a dlouholetými dodavateli pro tento sektor?

Větší množství subdodavatelů neznamená vyšší objem a kvalitu dodavatelských prací.

Rosa
25. duben 2022, 14:19

Pane Mirku Armatury Group má produktově nejširší rozsah sortimentu pro JE.

maly jarda
12. duben 2022, 16:24

Počítám že nový tendr na JE bude mít "flexibilní" rozpočet, stejně jako termín spuštění, žádné penále za zpoždění a překročení rozpočtu, minimum našich sob-dodavatelů.. . a samozřejmě vyhraje Westinghouse.. Francouzi i Korejci mají smůlu(nemluvě o Rusech a Číňanech), všechno musí odted povinně vyhrávat anglo-americké frimy

Milan
13. duben 2022, 11:49

Počítám, že jste "odborník".

Richard Vacek
12. duben 2022, 16:42

Vládě doporučuji hlavně požadovat pojištějí/zajištění/ručení/pokuty/... Prostě to, co je podstatné, když si vyberu dodavatele se špatnými referencemi, který je rizikový.

Pavel
12. duben 2022, 17:19

Jaderné palivové soubory do Temelína budou od roku 2024 dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome, uvedl ČEZ. Teď se používá ruské palivo.

Ono to jde kdyz se chce. Pravdepodobne to bude o neco drazsi, v cene EE to asi nebude moc poznat. Tam se vice projevi bezpecnost a stabilita, a ta bude zarucena. Jeste zajistit dukovany, a russaci si muzou polibit.

Zdeves Pavel
12. duben 2022, 17:42

Jen pro zajímavost, s tímto reaktorem neuspěl Westinghouse ani ve Velké Británii. A to něco říci. Stavba je z modulů a není jasné, kde by se vyráběly. Řídící systém je na 60 Hz. V podstatě projekt nesplňuje zcela požadavky evropské WENRA ani současné legislativy ČR. Detailní rozbor udělal v časopisu JE pan Hezoucky. V USA se nepodařilo zatím ani jeden spustit při nákladech 31 mld USD a dalších 12 mld bylo odepsáno. Ale komponenty tam rezaví, nabízeli to Ukrajině, no a teď budeme na řadě my. Bůh s námi.

Emil
12. duben 2022, 18:20

Zrovna minulý týden byl ministr zahraničí Walesu ve Vogtle, a nejel tam na výlet...

newcivilengineer. com/latest/welsh-secretary-heads-to-us-to-progress-deal-for-wylfa-nuclear-plant-07-04-2022/

Mirek
12. duben 2022, 19:03

Westinghouse se účastní mnoha tendrů, zatím neuspěl nikde. Uspěl na Ukrajin. Tam ale nebyl žádný tendr, ale přímá zakázka dodělat ze 3/4 od Rosatomu hotový blok ve Chmelnické JE.

Mirek
12. duben 2022, 19:10

Ještě dodatek: jsem zvědavý, jak to dopadne se stavbou čínského reaktoru HPR1000 v Bradwellu v Essexu. Myslím, že zájem Britů o tento reaktor trvá. Asi nemají moc na výběr. EdF se moc neosvědčila. A spoléhat se na západní SMR není moc prozíravé.

Emil
12. duben 2022, 19:22

Jmenujte namátkou tři tendry, kterých se Westinghouse účastnil a neuspěl. Jistě to nebude problém, když jich je podle vás mnoho. Pochopitelně neberu tendr na Temelín, který byl zrušen a neuspěl nikdo.

Británie žádné tendry na výstavbu jaderných elektráren nepořádá.

Zdeves Pavel
12. duben 2022, 17:53

Ještě dodatek. Komponenty jsou velmi hmotné, reaktor cca 400 t, parogenerátory včetně upevnění cca 750t. Už vidím jak se to hravě dopraví na stavbu, pokud to nějaký přístav vůbec vyloží. Náklady nepočítaně. Stavelo se to 10 let v Číně, ale těsně u moře. Naopak Rosatom má projekt suchozemský s limitovanou dopravou převážně po železnici. Tak to kdysi chodilo do Temelína.

Emil
12. duben 2022, 18:11

750 tun je přesně hmotnost, na kterou je dimenzovaná přepravní trasa do Dukovan:

"Limitními parametry dopravy NTK po navržené předpokládané trase, které jsou dány tzv. obálkovou komponentou je šířka do 9 m, výška do 7,5m a maximální hmotnost do 750 t."

allforpower. cz/jaderna-energetika/novy-jaderny-zdroj-dukovany-a-limity-dopravy-velkych-komponent-444

Zdeves Pavel
12. duben 2022, 21:53

Tam není nic konkrétního, kromě předpokladu, že se to poveze z Hamburgu do Kolína. Když nemá Labe vodu, je to pouze teorie. Takže upravíme tok Labe. V Kolíně pro tento případ postavíme námořní přístav s odpovídajícími jeřáby. No pak odpovídající novou silnici a mosty do Dukovan. Za vše bude odpovídat dodavatel ??? A ten nás dostane na prvním stavebním povolení na trase. Och jak byli ty Rusové hloupí, že se to naložilo na speciální vagón a šup s tím na stavbu.

Emil
12. duben 2022, 22:24

Konkrétní je tam minimálně ta informace, že s těmi 750 tunami navrhovaná přepravní trasa počítá. Rusové k přepravě tlakové nádoby reaktoru a parogenerátorů běžně využívají jak lodní tak silniční dopravu také.

Rejpal
12. duben 2022, 21:57

V situaci , kdy mnoho občanů se u nás ocitá v nouzi a životní úroveň se prudce snižuje naše vláda plánuje další penězovod do USA přes Westinghaus a nejraději by zavedli EURO a postavili u nás Americkou zákadnu . Je to nejhorší vláda od roku 1945.

Petr Whatever
12. duben 2022, 22:49

Euro bohužel ODS nechce.

Tím rokem 1945 jste prokázal své pravé já a že vás nelze brát vůbec vážně.

Rejpal
13. duben 2022, 00:31

Tak mi ukažte jaká komunistická vláda zdražila lidem energie během 6 měsíců 4x ? A za "špatné" názory Vás dnes také zavřou. Takže jediná devíza je asi ta, že jako vězeň už nepůjdete na uran, protože se už netěží. A jinak dnes jsme stejným vazalem USA jako jsme byli dříve vazalem SSSR a když si zapnu televizi, pak propaganda řízená z USA překonává tu komunistickou. To všechno se stalo od voleb. Takže trvám na tom , že tato vláda je nejhorší od roku 1945. Teď se budou snažit zavést korespondenční hlasování, aby mohli příští volby sfalšovat.

Petr Whatever
13. duben 2022, 08:52

Vidím, že vám chybí vzdělání.

Tak si nastudujte něco zločinech komunismu - počtu mrtvých a internovaných.

Pokud budeme mluvit jen o majetkovém pohledu tak třeba:

o znárodnění a také o měnové reformě 1953, která připravila řadu lidí o úspory.

Pokud vám stále bude připadat současná vláda horší, tak s nemá smysl s vámi řešit ten blábol o propagandě a vazalství, co jste napsal.

Rejpal
13. duben 2022, 20:16

Pokud píšete rok 1953 pak ano část lidí přišla o úspory , byly to zejména ti , co neměli peníze v bance a nebo měli hodně peněz - byla to čistá zlodějna samozřejmě. , Dnes ale o část úspor přijdou všichni díky inflaci , kterou vládní politika vytvořila je to paraela proti tomu co dělali komunisti jen se změnily metody výsledek je ale stejný stát vytvoří inflaci a vezme vám část peněz. Znárodnění dnes také je stačí když jste Rus a stát Vám všechno ukradne úplně stejně jak za komunistů ,takže nějaké právo na majetek což je mimo jiné ústavní právo v ČR najednou neplatí. Co se týče počtu mrtvých pak politických procesů s trestem smrti bylo po roce 48 velmi málo ne že bych to svinstvo obhajoval, ale komunisti se prostě zabíjeli mezi sebou v rámci boje o moc. Dnešní režim také pronásleduje svoje odpůrce. Redaktor svoborného rádia je každou chvíli nucen jít na policii podávat vysvětlení za svoje názory. Jen v souvislosti se špatnými názory na válku na Ukrajině byli obviněny desítky lidí. V podstatě tento režim dělá to samé co komunisti akorát ne v v 50 tých , ale dejme tomu v 80 tých letech, ale principiálně už žijeme v diktatuře. Jinak pokud věříte tomu co říká ČT a ČRO, pak to je mi Vás líto, ale režim z Vás má určitě velkou radost. Můžete s ním vesele tleskat tomu jak se Vám životní úroveň propadne o 1/3. zatím-co různí Fialové bohatnou.

Petr Whatever
13. duben 2022, 22:08

Rejpal: Nějak jste zapomněl na ten svůj výrok o roku 1945.

A tohle je poněkud hloupé - : "pak politických procesů s trestem smrti bylo po roce 48 velmi málo ale komunisti se prostě zabíjeli mezi sebou v rámci boje o moc".

Až na to že léta kriminálu, zejména v Uranu byly taky zločin.

Pokud se týká současné situace je nezpochybnitelná pravda, že válku začal Putin/Rusko, poté co několik měsíců popíral, že se k ní chystá. Pokud tento fakt někdo veřejně popírá, tak je hlupák nebo placený agent, a pokud to dělá do sdělovacího prostředku, tak si nic lepšího než kriminál nezaslouží, protože to dělá ze zlého úmyslu.

A co se týká inflace - za tu tahle vláda opravdu ještě nemůže. Navíc inflace je přímo v základech ekonomiky, jde jen o tu míru.

"Znárodnění dnes také je stačí když jste Rus a stát Vám všechno ukradne úplně stejně jak za komunistů " - tak to je další lež. Na sankčním seznamu je pár desítek Rusů, z celkového počtu 140 milionů, takže opravdu nestačí být Rus. A navíc byl majetek jen zmražen, jestli o něj přijdou bude muset posvětit soud.

Mirek
14. duben 2022, 08:58

Všechno je relativní.

Pan Rejpal má pravdu. A věřte, že mé vzdělání i životní zkušenosti jsou více než dostatečné. A nejen na poli energetiky.

Milan
13. duben 2022, 11:59

No teda. Vás, ale tech 40 let komunismu pořádně zmasírovalo. Stýská se vám po tom?

Petr Whatever
14. duben 2022, 09:42

Mirek: tady člověk sepisuje odpověď a pak navěky čeká na schválení komentáře.

Ne pan Rejpal nemá pravdu. Na vaše životní zkušenosti a vzdělání vám víte co. To si tady můžem říkat cokoliv. Známej SPĎák vždycky končil diskusi tím, že má informace, které mi nemůže říct, ale mám mu věřit.

A pro místní pátou kolonu, tvrdící, že Putinova agrese není Putinova, nebo že za ni není odpovědný, bych zavedl nový trestní čin: Vysídlení do Ruska. Třeba jim tam bude líp. K nám do firmy (v cizí pobočce ne v ČR) zase nastupují uprchlí ajťáci z Ruska, který odmítají být součástí Putinových ambicí. Tak bychom mohli provést výměnu. Win-Win

Miloslav Černý
12. duben 2022, 21:57

Při současném rostoucím velkém zájmu o OZ se nakonec ukáře, že za 15 let s tím velkým jádrem, jestli se to podaří vůbec dokončit, bude velký úlet jaký jsme již zažili s fotovoltaikou.

Emil
12. duben 2022, 22:29

To samé tvrdili ekoteroristé v devadesátých letech při stavbě Temelína, i před deseti lety při vyhlašování tendru na bloky 3 a 4, a pořád nic, naopak se od té doby potřeba nových bloků ještě zvýšila.

Rejpal
13. duben 2022, 00:44

pokud bychom měli sezónní akumulaci el. energie pok potřebujete zhruba 200GW FVE pro zajistění energetických potřeb ČR a všechny budovy musí být vytápěné TČ + plná elektromobilita. Opravdu si myslíte, že to bude stav, který tady bude za 15 let. ? je to totiž úplná blbos.... a jesli si myslíte že když se tady nainstaluje 400MW FVE ročně , že to něco změní pak jedině náklady na řízení sítě, které si stát vybere od vlastníků FVE.

Milan
13. duben 2022, 12:06

To tedy chcete vše vsadit na OZE? Nebo máte i jiné řešení než vše kritizovat? Každý kdo přemýšlí mozkem ví, že jen na OZE se naše energetika stavět nedá a v našich podmínkách by prioritu mělo hrát jádro. Podobní zelení kritici jako vy( Bursik a spol), zablokovali dostavbu JETE 3,4. O kolik bychom na tom byli lépe, kdyby ty bloky stály?

Rosa
25. duben 2022, 14:26

V zadání preferoval dodávky dle EN, stejně jako podepsali Maďaři s Rosatom.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se