Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse zajistí demontáž prvního švédského komerčního reaktoru Ågesta

Westinghouse zajistí demontáž prvního švédského komerčního reaktoru Ågesta

Společnost Westinghouse na základě smlouvy s firmou Vattenfall rozebere reaktor Ågesta, který je součástí jaderné elektrárny poblíž švédského Stockholmu. První švédská komerční jaderná elektrárna byla provozována mezi lety 1964 až 1974. Těžkovodní reaktor R3 zásoboval elektřinou a teplem stockholmské předměstí Farsta.

Od svého odstavení byly v elektrárně Ågesta prováděny pouze údržbové práce pro zajištění základních funkcí. Jaderné palivo a těžká voda byly odstraněny hned po uzavření elektrárny.

Rozřezání reaktorové nádoby pod vodou

Podle ustanovení v nové smlouvě Westinghouse navrhne a vyrobí nástroje pro rozebrání jednotlivých komponent reaktoru. Společnost Westinghouse podle smlouvy také provede samotný výkon prací. Demontážní práce zahrnují podvodní mechanické rozřezání reaktorové nádoby a jejích vnitřních komponent a zabalení vzniklých fragmentů do nádob pro Vattenfall, který zajistí jejich odvoz z areálu.

„Ve společnosti Westinghouse je bezpečnost v průběhu celého životního cyklu jaderných zařízení prvořadá, včetně bezpečného a finančně efektivního procesu vyřazování elektráren a jaderných reaktorů z provozu,“ řekl David Durham, prezident obchodního oddělení Westinghouse pro oblast elektráren. „Je pro nás potěšením pokračovat v úspěšné spolupráci s Vattenfallem a zajistit bezpečnost obsluhy setrvávající na elektrárně v průběhu trvalého vyřazování elektrárny.“

Vývojové zařízení pro jadernou elektrárnu Ringhals

Reaktor R3 byl tlakovodním reaktorem s tlakovou reaktorovou nádobou, který využíval těžkou vodu jako moderátor. Původní tepelný výkon reaktoru 65 MW byl časem navýšen na součtový výkon 80 MW (12 MWe a 68 MWt pro účely vytápění).

Jaderná elektrárna Ågesta; Autor: Courtesy Holder Ellgaard/Wikipedie

Reaktor byl navždy odstaven 2. června 1974. Vattenfall uvedl, že hlavním důvodem pro odstavení reaktoru byla nutnost navýšení redundance zařízení a nepřijatelné finanční investice pro splnění bezpečnostních požadavků k dalšímu provozu.

Ågesta také sloužila jako vývojové zařízení pro první blok JE Ringhals, který byl spuštěn v roce 1975. Poté byl reaktor R3 odstaven, palivo vyvezeno, těžká voda vyčerpána a zařízení nyní slouží jako výcvikové středisko pro stockholmské hasiče.

Autor úvodní fotografie: Henrik von Klopp, AB Industrifotografi

Komentáře

(5)

Jeronimo

27. prosinec 2020, 16:36

Budou jim s tím taky pomáhat číňani jako u nich doma se stavbou JE od Westinghouse?

Martin

28. prosinec 2020, 13:24

Kdyby tak Společnost Westinghouse takto zlikvidovala PRVNI.ČESKOSLOVENSKOU jadernou elektrarnu.

Ktera je bohuzel v cechach

Neustále vyteka radioaktivni voda do ČESKE KRAJINY.

Bezpecnostni opatreni jsou v katastrofalnim stavu.

Bohuzel to zalezi jen asi na vládě ..........

Carlos

28. prosinec 2020, 14:27

Prosím? EBO A1 je na Slovensku.

St

30. prosinec 2020, 17:07

Pane Martine. Kdepak nám neustále vytéká voda do České krajiny? Můžete to upřesnit. A o jakých konkrétních bezpečnostních opatřeních mluvíte?

Předem moc děkuji.

Martin P

30. prosinec 2020, 18:12

To je ale "žvejk". Kde jste to sebral?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.