Domů
Jaderné elektrárny
Westinghouse zajistí demontáž prvního švédského komerčního reaktoru Ågesta

Westinghouse zajistí demontáž prvního švédského komerčního reaktoru Ågesta

Společnost Westinghouse na základě smlouvy s firmou Vattenfall rozebere reaktor Ågesta, který je součástí jaderné elektrárny poblíž švédského Stockholmu. První švédská komerční jaderná elektrárna byla provozována mezi lety 1964 až 1974. Těžkovodní reaktor R3 zásoboval elektřinou a teplem stockholmské předměstí Farsta.

Od svého odstavení byly v elektrárně Ågesta prováděny pouze údržbové práce pro zajištění základních funkcí. Jaderné palivo a těžká voda byly odstraněny hned po uzavření elektrárny.

Rozřezání reaktorové nádoby pod vodou

Podle ustanovení v nové smlouvě Westinghouse navrhne a vyrobí nástroje pro rozebrání jednotlivých komponent reaktoru. Společnost Westinghouse podle smlouvy také provede samotný výkon prací. Demontážní práce zahrnují podvodní mechanické rozřezání reaktorové nádoby a jejích vnitřních komponent a zabalení vzniklých fragmentů do nádob pro Vattenfall, který zajistí jejich odvoz z areálu.

„Ve společnosti Westinghouse je bezpečnost v průběhu celého životního cyklu jaderných zařízení prvořadá, včetně bezpečného a finančně efektivního procesu vyřazování elektráren a jaderných reaktorů z provozu,“ řekl David Durham, prezident obchodního oddělení Westinghouse pro oblast elektráren. „Je pro nás potěšením pokračovat v úspěšné spolupráci s Vattenfallem a zajistit bezpečnost obsluhy setrvávající na elektrárně v průběhu trvalého vyřazování elektrárny.“

Vývojové zařízení pro jadernou elektrárnu Ringhals

Reaktor R3 byl tlakovodním reaktorem s tlakovou reaktorovou nádobou, který využíval těžkou vodu jako moderátor. Původní tepelný výkon reaktoru 65 MW byl časem navýšen na součtový výkon 80 MW (12 MWe a 68 MWt pro účely vytápění).

Jaderná elektrárna Ågesta; Autor: Courtesy Holder Ellgaard/Wikipedie

Reaktor byl navždy odstaven 2. června 1974. Vattenfall uvedl, že hlavním důvodem pro odstavení reaktoru byla nutnost navýšení redundance zařízení a nepřijatelné finanční investice pro splnění bezpečnostních požadavků k dalšímu provozu.

Ågesta také sloužila jako vývojové zařízení pro první blok JE Ringhals, který byl spuštěn v roce 1975. Poté byl reaktor R3 odstaven, palivo vyvezeno, těžká voda vyčerpána a zařízení nyní slouží jako výcvikové středisko pro stockholmské hasiče.

Autor úvodní fotografie: Henrik von Klopp, AB Industrifotografi

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jeronimo
27. prosinec 2020, 16:36

Budou jim s tím taky pomáhat číňani jako u nich doma se stavbou JE od Westinghouse?

Martin
28. prosinec 2020, 13:24

Kdyby tak Společnost Westinghouse takto zlikvidovala PRVNI.ČESKOSLOVENSKOU jadernou elektrarnu.

Ktera je bohuzel v cechach

Neustále vyteka radioaktivni voda do ČESKE KRAJINY.

Bezpecnostni opatreni jsou v katastrofalnim stavu.

Bohuzel to zalezi jen asi na vládě ..........

Carlos
28. prosinec 2020, 14:27

Prosím? EBO A1 je na Slovensku.

St
30. prosinec 2020, 17:07

Pane Martine. Kdepak nám neustále vytéká voda do České krajiny? Můžete to upřesnit. A o jakých konkrétních bezpečnostních opatřeních mluvíte?

Předem moc děkuji.

Martin P
30. prosinec 2020, 18:12

To je ale "žvejk". Kde jste to sebral?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se