Westinghouse zajistí demontáž prvního švédského komerčního reaktoru Ågesta

DomůJaderné elektrárnyWestinghouse zajistí demontáž prvního švédského komerčního reaktoru Ågesta

Společnost Westinghouse na základě smlouvy s firmou Vattenfall rozebere reaktor Ågesta, který je součástí jaderné elektrárny poblíž švédského Stockholmu. První švédská komerční jaderná elektrárna byla provozována mezi lety 1964 až 1974. Těžkovodní reaktor R3 zásoboval elektřinou a teplem stockholmské předměstí Farsta.

Od svého odstavení byly v elektrárně Ågesta prováděny pouze údržbové práce pro zajištění základních funkcí. Jaderné palivo a těžká voda byly odstraněny hned po uzavření elektrárny.

Rozřezání reaktorové nádoby pod vodou

Podle ustanovení v nové smlouvě Westinghouse navrhne a vyrobí nástroje pro rozebrání jednotlivých komponent reaktoru. Společnost Westinghouse podle smlouvy také provede samotný výkon prací. Demontážní práce zahrnují podvodní mechanické rozřezání reaktorové nádoby a jejích vnitřních komponent a zabalení vzniklých fragmentů do nádob pro Vattenfall, který zajistí jejich odvoz z areálu.

„Ve společnosti Westinghouse je bezpečnost v průběhu celého životního cyklu jaderných zařízení prvořadá, včetně bezpečného a finančně efektivního procesu vyřazování elektráren a jaderných reaktorů z provozu,“ řekl David Durham, prezident obchodního oddělení Westinghouse pro oblast elektráren. „Je pro nás potěšením pokračovat v úspěšné spolupráci s Vattenfallem a zajistit bezpečnost obsluhy setrvávající na elektrárně v průběhu trvalého vyřazování elektrárny.“

Vývojové zařízení pro jadernou elektrárnu Ringhals

Reaktor R3 byl tlakovodním reaktorem s tlakovou reaktorovou nádobou, který využíval těžkou vodu jako moderátor. Původní tepelný výkon reaktoru 65 MW byl časem navýšen na součtový výkon 80 MW (12 MWe a 68 MWt pro účely vytápění).

Jaderná elektrárna Ågesta; Autor: Courtesy Holder Ellgaard/Wikipedie

Reaktor byl navždy odstaven 2. června 1974. Vattenfall uvedl, že hlavním důvodem pro odstavení reaktoru byla nutnost navýšení redundance zařízení a nepřijatelné finanční investice pro splnění bezpečnostních požadavků k dalšímu provozu.

Ågesta také sloužila jako vývojové zařízení pro první blok JE Ringhals, který byl spuštěn v roce 1975. Poté byl reaktor R3 odstaven, palivo vyvezeno, těžká voda vyčerpána a zařízení nyní slouží jako výcvikové středisko pro stockholmské hasiče.

Autor úvodní fotografie: Henrik von Klopp, AB Industrifotografi

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují