Domů
Jaderné elektrárny
Zahájena výroba největšího reaktoru pro námořní plavidla
Plánovaný vzhled ruského ledoborce Leader; Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Zahájena výroba největšího reaktoru pro námořní plavidla

Do výroby nyní vstupuje reaktorová nádoba pro dosud největší ruský ledoborec Leader. Plavidlo bude využívat dva reaktory RITM-400 s výkonem na lodní šroub 120 MW, což je dvojnásobek výkonu nejnovějších ledoborců, které jsou v současnosti na moři.

Jaderný ledoborec Arktika při své první cestě v roce 2020; Zdroj: Rosatom

Leader bude prvním z ruských ledoborců projektu 10510. Díky své, na civilní plavidlo nebývalé velikosti a výkonu, bude Leader a dva následující ledoborce projektu 10510 schopny prorazit led o tloušťce až 4,3 metru a vyčistit cestu o šířce až 50 metrů. Jejich hlavním účelem bude udržovat průjezdnost Severní mořské cesty, jejíž rozvoj je ruskou národní prioritou.

Téměř dvojnásobný tepelný výkon oproti předchůdci

Reaktor RITM-400 je postaven na konstrukci předchozího reaktoru RITM-200, jehož varianty se již využívají v ruských ledoborcích, plovoucích elektrárnách a počítá se s nimi u plánovaných suchozemských modulárních reaktorů (SMR).

Zvětšený model RITM-400 využívá stejných technologií jako jeho předchůdce, ale dokáže produkovat tepelný výkon o velikosti 315 MWt (RITM-200 pouze 165 MWt).

Popis ruského ledoborce 50 let vítězství; Zdroj: Rosatom

Na palubě ledoborce Leader budou uprostřed lodi vedle sebe umístěny dva reaktory. Podobně jako u konvenčních energetických reaktorů bude docházet k transformaci tepelné energie ze štěpení na elektrickou energii pomocí parní turbíny a čtyř generátorů, každého s výkonem 35 MWe.

Elektrická energie bude poté proudit na čtyři motory o jednotkovém výkonu 30 MW, které budou pohánět lodní šrouby se souhrnným výkonem 120 MW, což je dvakrát více než u nejnovějšího ledoborce Sibir, který byl nedávno spuštěn na vodu.

Očekávané spuštění na vodu v roce 2027

Plavidlo Leader je konstruováno v loděnici Zvezda, poblíž Vladivostoku. Plánované uvedení do provozu je stanoveno na rok 2027. Další dva ledoborce projektu 10510 byly oznámeny prezidentským dekretem v říjnu 2020, ale dosud nebyly pojmenovány.

Ruská studie využití SMR RITM-200; Zdroj: Rusatom Overseas

Technologickou řadu malých reaktorů RITM navrhla společnost OKBM Afrikantov, dceřiná společnost Rosatomu. Reaktorové nádoby vyrábí jiná dceřiná společnost, Atomenergomaš.

Základní charakteristiky ruského SMR RITM-200 zdroj: Rosatom

Společnost Atomenergomaš uvedla, že plánuje zahájit vývoj technologického projektu optimalizované plovoucí jaderné elektrárny využívající jednotky RITM-400.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Vojvodik Petr
18. únor 2022, 15:17

Dobrý počin.

Jaroslav Loudil
18. únor 2022, 17:54

Ruské ledoborce LK-60 o výtlaku 30 000 tun a uvedený ledoborec Leader o výtlaku 67 000 tun mají pro Rusko doslova strategický význam ! Menších ledoborců bude 5 kusů, dva jsou už na moři - "v záběhu" - a další 3 se v loděnicích právě staví. Leader se jeden už staví, další dva jsou zatím v plánu. Proč je jejich význam strategický ?? NATO nikdy nemůže Rusko porazit vojensky, protože by to nikdo z útočníků nepřežil a takové vítězství je horší jak to "Pyrrhovo". Proto zůstávají ve hře jenom sankce různé intenzity. EU na popud z Washingtonu vyhrožuje Rusku, že nemusí brát ruskou ropu i plyn, že si je obstarají jinde. Rusko proto potřebuje mít celoročně splavnou Severní mořskou cestu kolem Tajmyru a Čukotky do Číny , Vietnamu ,Indie , které by převzaly spotřebu ruského plynu i ropy po státech NATO. Proto jde o nesmírně významnou cestu , pro Rusko doslova :"Cestu svobody". Ledoborec Leader o výtlaku 67 000 tun může být bez doplnění paliva na moři 2 roky a razit cestu ledem silným 4,3 metru a šířce 50 metrů, což stačí i velkým tankerům. Pokud se tohle povede, tak Rusko může na NATO ukázat dlouhý nos , jelikož cesta do Číny bude otevřena. Tyto ledoborce pomůžou k udržení multipolárního světa , kde USA už nebudou dominantní velmocí . A dle mého je to tak správné.

Jaroslav Loudil
18. únor 2022, 18:47

Jedna "horká aktualitka" z jádra mimo téma ledoborců. Dnes bylo oznámeno, že výstavba jaderných reaktorů Vogtle-3,4 v USA se dále zpozdí i prodraží. Nejnovější termín spuštění Vogtle -3 je do konce prvního čtvrtletí roku 2023. Tím se délka stavby dostává už na rovných 10 let ! V USA se s dokončením těchto dvou reaktorů doslova - "zoufale zápasí" ! No, žádné pěkné vyhlídky pro Dukovany !

Karásek
18. únor 2022, 20:56

Zase další plovoucí Černobyl. Mimochodem jaderné reaktory ze sovětských jaderných ledoborců a ponorek končily na dně Bárentsova moře. S tím se nikdo nepochlubí a co se jednou stane s těmito reaktory od firmy Atomenergomišmaš nikdo netuší.

energetik
18. únor 2022, 20:59

S takovým tepelným výkonem už by bylo efektivnější ten led před sebou tavit než sebou stále smýkat tolik tun zbytečné a drahé oceli :-)

Jaroslav Loudil
18. únor 2022, 22:12

Doplním jedno důležité, v článku neuvedené číslo. Výtlak Leadera má být téměř 70 000 tun, což je srovnatelné s velikostí dnešních čínských letadlových lodí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se