Domů
Jaderné elektrárny
Ruský jaderný ledoborec Arktika vyráží na svou první misi
Ruský jaderný ledoborec Arktika zdroj: Rosatom

Ruský jaderný ledoborec Arktika vyráží na svou první misi

Nový ruský jaderný ledoborec Arktika vyplul na svou první pracovní cestu. Plavidlo opustilo přístav Murmansk 14. listopadu a míří do Karského moře. Na lodní trase v Severním moři bude operovat do poloviny prosince.

„První pracovní plavba je speciální událostí pro lodní posádku a celý náš podnik,“ řekl Leonid Irlitsa, první zástupce generálního ředitele a ředitel přepravy v ruské společnosti Atomflot. Dodává, že první část cesty bude trvat tři týdny. „Nyní začíná Arktida aktivně zamrzat, takže máme příležitost ledoborec otestovat.“

Druhý ruský jaderný ledoborec Arktika (prvním byl ledoborec Lenin) dosáhl 17. srpna 1977 jako první hladinové plavidlo Severního pólu. Provozován byl do roku 2000; Zdroj: Atomflot

Poté co ledoborec dokončí svoji cestu, vrátí se Arktika do přístavu Murmansk pro obnovu zásob a na konci prosince se vrátí na Severní mořskou (ledovou) cestu.

První ze tří „bratrů“

Arktika je první ze tří ledoborců třídy LK-60, které mají dvojitý trup s vnitřní šířkou 8,55 a 10,5 metrů, celkovou šířku lodi 34 metrů a délku 173 metrů. Výtlak lodí je 25 450 tun nebo 33 540 tun se zátěží a jsou schopny prorazit vrstvu ledu o tloušťce až 3 metry.

Jaderný ledoborec Arktika při své první cestě; Zdroj: Rosatom

Každý ledoborec disponuje dvěma reaktory RITM-200, s tepelným výkonem jednoho reaktoru 175 MWt a elektrickým výkonem 60 MWe. Energie z reaktorů je převáděna na tři lodní šrouby, které umožňují ledoborci plout rychlostí až 41 km/h (2,8-3,7 km/h v třímetrové vrstvě ledu).

Stavba ledoborce Arktika vyšla přibližně na 37 miliard rublů (10,8 mld. korun) Další ledoborce z flotily LK-60 mají vstoupit do provozu v roce 2021 (Sibir) a 2022 (Ural).

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Andrea Škyvarová
20. listopad 2020, 13:37

Co se alespoň trochu informovat, než jen bez ověření přebírat tiskové zprávy Rosatomu ?

https://thebarentsobserver.com/en/arctic/2020/11/russias-latest-and-most-powerful-nuclear-icebreaker-had-abort-maiden-arctic-voyage

Bizon
20. listopad 2020, 20:19

Článek správně informoval že ledoborec vyrazil, jen ta část s návratem se poněkud uspíšila:D

Taky se ale divím že to tu není, už je to pár dnů, a zaregistroval jsem to na netu naprosto zběžně, o civilní lodě se skoro nezajímám.

Vladimír Wagner
24. listopad 2020, 16:39

Jen bych doplnil, že po v diskuzi popsaném návratu do přístavu a potřebném servisu se loď vydala na cestu a úspěšně doprovodila nákladní loď. Cesta byla úspěšně dokončena 23 listopadu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se