Domů
Klima
Zelená výzva pro EU: Bývalí světoví lídři apelují na klimatickou akci
emise, lokální vytápění. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Zelená výzva pro EU: Bývalí světoví lídři apelují na klimatickou akci

Skupina bývalých světových lídrů naléhá na Evropu, aby pokračovala v prosazování svého ekologického programu, i když obchodní války a výdaje na obranu odvádějí pozornost od klimatických problémů. Bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová to řekla agentuře Reuters.

Skupina The Elders, založená v roce 2007 bývalým jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou, která podle svých stránek usiluje o mír, spravedlnost, lidská práva a udržitelnou planetu, se má setkat s EU a NATO v souvislosti s kroky, které mají zmírnit chystaná pravidla pro zveřejňování informací o klimatu v reakci na obavy o konkurenceschopnost.

Vliv EU na klima

Ačkoliv by se mohlo zdá, že EU nemá důvod se o tento post nijak ucházet, podle dat CNN pocházela většina světového znečištění, které ohřívá planetu, z několika málo zemí.

Mezi 20 největšími světovými znečišťovateli dominuje samozřejmě Čína, Indie a Spojené státy, na čtvrtém místě je ovšem Evropská unie. Tito čtyři znečišťovatelé byly v roce 2022 zodpovědní za 83 % globálních emisí skleníkových plynů a to, co dělají v reakci na klimatickou krizi, má tedy obrovský dopad na zbytek světa.

Zdroj: CNN. GHG emise Zdroj: CNN. GHG emise

I v kontextu toho Robinsonová, irská prezidentka v letech 1990-1997, uvedla, že jí plány znepokojují a že EU má příležitost převzít od Spojených států vedoucí postavení na rychle rostoucím trhu s čistými technologiemi a v oblasti klimatické politiky v širším smyslu.

„Krize, kdy se federální vláda Spojených států stahuje ze všeho, co souvisí s klimatem a vědou, je příležitostí pro Evropskou unii, Spojené království a upřímně řečeno i pro zbytek světa,“ řekla.

Trh s OZE technologiemi poroste

Globální trh s čistými technologiemi, jako jsou solární fotovoltaické technologie a větrné turbíny, by mohl vzrůst ze 700 miliard dolarů v roce 2023 na více než 2 biliony dolarů do roku 2035, což se hodnotou blíží světovému trhu s ropou, uvedla Mezinárodní energetická agentura.

„Co nejrychlejší postup EU v oblasti zelené transformace je přesně ten způsob, jak reagovat. Je opravdu důležité, aby se Evropa držela svých zásad, držela se své zelené průmyslové politiky a vůbec neustupovala,“ dodala Robinsonová.

Robinsonová dále varovala Brusel, aby nenechal ruskou válku na Ukrajině, obchodní války a protiklimatickou rétoriku vedenou americkým prezidentem Donaldem Trumpem diktovat dlouhodobější uvažování o klimatických otázkách. Dodala, že mnoho společností napříč blokem je ochotno a schopno podpořit ekologický přechod.

Robinsonová spolu s bývalou norskou premiérkou Gro Harlem Brundtlandovou a mezinárodním bojovníkem za lidská práva Denisem Mukwegem budou rovněž naléhat na Brusel, aby hrál vedoucí roli v boji proti největším světovým hrozbám, a budou vybízet EU, aby včas předložila ambiciózní akční plán v oblasti klimatu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se